rossleor asseco murr

Blyštivá koule na orbitu měří naší planetu

Objekt připomínající tzv. discokouli je ve skutečnosti vysoce přesná, lasery odrážející družice na oběžné dráze kolem Země. Po celá desetiletí poskytuje životně důležité údaje o stavu planety.

 

Laser Geodynamics Satellite I (LAGEOS I) zahájila svou kosmickou kariéru na jaře 1976. Koule o hmotnosti 407 kg a průměru 0,6 m je vyrobena z materiálů, které nereagují na magnetické pole Země, a je vyloženě pasivním systémem. Nemá žádnou palubní elektroniku ani snímače, pouze odražeče. První satelit specializovaný na vysoce přesné laserové zaměřování je hliníkem potažená mosazná koule posetá 426 reflektory (422 z nich je z taveného křemenného skla, čtyři určené pro světlo v infračerveném pásmu z germania). Jeho úkolem je měřit tvar Země pomocí pasivně odrážených laserových paprsků z pozemních stanic. Měření se používají ke sledování změn zemského povrchu z kontinentálního driftu, nebo v gravitačním poli Země ovlivněném od zemětřesení a jiných geofyzikálních jevů, a jako referenční bod pro měření kolísání Země kolem své osy. Byla také použita pro potvrzení obecné teorie relativity, kde hmotnost Země deformuje časoprostor.
Družice nese i 10cm destičku z nerezové oceli, na níž jsou binární číslice od 1 do 10; schematické znázornění Země na oběžné dráze a tři mapy zemského povrchu s vyznačením tektonických změn z doby před 268 mil. let, současnost a odhad povrchu planety, jak bude vypadat za 8,4 mil. let.
Přestože satelit nemá žádnou kontrolu výškové pozice a není žádný způsob, jak nastavit jeho oběžnou dráhu, už téměř půl století operuje stále v neuvěřitelně stabilní oběžné dráze kolem Země, kdy každých 225 minut prolétá ve smyčce kolem pólů.
 

 
Publikováno: 23. 3. 2016 | Počet zobrazení: 2645 článek mě zaujal 530
Zaujal Vás tento článek?
Ano