asseco Aimtec murr

Robotičtí specialisté na pivovary

Před časem jste si mohli v TechMagazínu přečíst reportáž z královédvorského pivovaru Tambor, který zaměstnává jako klíčového pracovníka oranžového robota. S mechanickými pomocníky, kteří umožňují automatizovat provoz jednoho z nejstarších tradičních řemesel, se už můžeme setkat i v pivovarech blízko i vzdálených od našich hranic. 

 

Možnosti a kouzlo automatizace začaly objevovat hlavně menší pivovary. Pro pana Vaňka, alter ego Václava Havla, který svého času “přikuloval” sudy v trutnovském pivovaru, by to možná znělo neskutečně, ale jak se zdá, pivovary začínají stále častěji angažovat na tyto manipulační úkony se zlatavým mokem, tekutým chlebem národa, roboty - to jsou paradoxy, co?

Nejmladší Američané
Kromě již zmíněného pivovaru Tambor se můžete s roboty v pivovarských službách setkat i „za velkou louží”, v USA, kde robot provádí depaletizaci nastohovaných pivních přepravek v malém pivovaru Widmer Brothers Brewing v Portlandu ve státě Oregon. I v tomto případě jde o typicky oranžového robota firmy Kuka, konkrétně model Quantec. Šestiosý robot nahradil do té doby používaný poloautomatický depaletizační systém na pivní lahve, který již nevyhovoval kvůli zrychlování pracovních cyklů, což znamenalo ztrátu produktivity. Důležitým faktorem pro jeho nasazení byla rovněž bezpečnost: Ruční skládání přepravek bylo problematické, práce byla extrémně namáhavá a představovala silnou zátěž pro lidské tělo. Navíc bylo do budoucna nutné, aby bylo možné nakládat palety po celé výšce, a ne jen do poloviční výšky.
Protože konvenční depaletizační zařízení bylo předem vyloučeno kvůli nízkým stropům, zvolil integrátor a oficiální systémový partner společnosti Kuka, kterým je společnost Midwest Engineered Systems, robotické řešení. Robot měl být schopen manipulovat s horními vrstvami doručeného nákladu palet a nesměl mu vadit ani nosník instalovaný na místě, pod nímž manipulace probíhá. Robot KR 270 R2700 ultra se může díky svým šesti osám snadno stropnímu nosníku vyhnout a vykládat palety naskládané po celé výšce, což byl jeden z požadavků zadání.
Nasazený pivovarský robot KR 270 R2700 ultra nabízí maximální flexibilitu při ideálním poměru dosahu a nosnosti. Při uchopování i odkládání vyniká vysokou přesností, bez problémů zvedne 270 kg a má maximální dosah 2,7 m. Díky šesti osám je dostatečně obratný, aby zvládl složitou situaci způsobenou nízkým stropem. Jako všechny roboty řady Quantec se i tento model vyznačuje hmotností o 160 kg nižší a objemem menším o 25 % oproti předchozí typové řadě. Lehčí součásti umožňují vyšší dynamiku a zkrácení pracovních cyklů.
„Díky robotickému pomocníkovi se zvýšila naše produktivita o 20 %," řekl Rick Ginter, výrobní ředitel pivovaru Widmer Brothers Brewing s tím, že navíc není vůbec nutné ruční vykládání přepravek a vyloučily se problémy bezpečnosti práce v této části výrobního procesu.

I na starém kontinentu pomáhají s pivem roboti
Také v jednom z nejmladších německých pivovarů v bavorském městečku Pyras působí jeden z robotů Kuka - i když jeho prací jsou v tomto případě hlavně limonády. Pyraser „zaměstnává” dvojici robotů KR 150 vybavených pneumatickými uchopovači. Dva roboti odvádí svou práci v jednosměnném provozu tři dny v týdnu. Pivovar je za hodinu schopen naplnit 24 000 lahví, ale roboti se 150kg nosností jich zvládnout naložit v tom samém čase i 30 000 (1500 přepravek, z nichž každá váží naplněná 20 kg - umožňují manipulaci se čtyřmi současně). Typ KR150 byl zvolen jako optimální pro danou aplikaci vzhledem k tomu, že k 80 kg, které představuje hmotnost čtyř plných přepravek, s nimiž se manipuluje, bylo nutno přičíst ještě dalších 70 kg, které váží koncový efektor. Nosnost robota může být navíc malou mechanickou úpravou zvýšena až na 200 kg, což dokumentuje jeho flexibilitu.
V provozu přebírá jeden robot z válečkového přepravníku čtveřici přepravek s prázdnými lahvemi, pak zdvihá 80 lahví a ukládá je na dopravníkový pás. Druhý robot nabírá z pásu ten samý počet plných lahví a zakládá je do již vyprázdněných přepravek zpátky na dopravníkový systém. Ke vložení plných lahví potřebuje robot 9 s, vyložení prázdných trvá jeho kolegovi v rámci dokončení kompletního cyklu jen o 0,6 s déle. Ve srovnání s předchozím konvenčním paletizačním systémem se nasazením robotů podařilo zredukovat potřebnou podlahovou plochu zhruba o 150 m2, což bylo rozhodujícím faktorem pro jejich pořízení. Přitom náklady na robotickou buňku byly srovnatelné s konvenčním zařízením.
Služby robota využívá i Auer-Bräu v německém Rosenheimu, nebo rakouský pivovar Trumer v Salzburku, kde oranžový silák zdvihá a usazuje KEG sudy. Za hodinu jich zvládne paletizovat nebo vyložit až 180, od 15l mini párty-sudů až po standardní 50l KEG barely. Prázdné rozeznává pomocí 3D skeneru.
O tom, že roboty Kuka mají k pivu opravdu kvalifikovaný vztah a jsou skutečnými profesionály v této branži, se bude firma snažit přesvědčit i ve své expozici na letošním ročníku průmyslových veletrhů Hannover Messe, kde bude čepovat pivo - jak jinak - robot...
 

 
Publikováno: 30. 3. 2016 | Počet zobrazení: 2118 článek mě zaujal 437
Zaujal Vás tento článek?
Ano