asseco Aimtec murr

Solární minielektrárna na balkóně

Dodavatel „zelené energie", rakouská firma Oekostrom, nabízí tzv. balkónovou minielektrárnu, kterou tvoří fotovoltaický panel jednoduše připevnitelný na balkón či terasu. Ten prostřednictvím měniče převádějícího stejnosměrný proud na střídavý může přes zásuvku zásobovat domácnost vlastní elektřinou.  

 

Důležité je, aby byl balkon obrácen na jih, což splňuje zhruba polovina z přibližně dvou milionů rakouských domácností, jak konstatuje šéf zmíněné firmy Lukas Stühlinger. Panel o rozměrech 138 x 69 x 5 cm obsahuje celkem 32 monokrystalických solárních článků schopných dodávat za optimálních podmínek až  150 W  (+/-10 %) stejnosměrného proudu. Jeho hmotnost 14 kg umožňuje bezproblémové umístění. Zařízení lze pořídit za zhruba 16 000 Kč (bez upevňovací sady) a výrobce zaručuje nejméně 95% funkčnost po dobu 5 let.
Výkon minielektrárny není sice nijak ohromující, měl by však postačit např. na udržení veškerých domácích spotřebičů v pohotovostním režimu nebo k přípravě snídaně pro dvě osoby, či k vyprání jedné náplně v pračce. Fotovoltaické zařízení na slunném balkónu může vyrobit kolem 150 kWh elektřiny ročně a ušetřit tak za tuto dobu rodinnému rozpočtu 800 - 1400 Kč. Což sice není mnoho, ale v ekologicky zaměřeném Rakousku, kde řada lidí touží po energetické nezávislosti a jistotě, může být vlastní minielektrárna docela atraktivní záležitostí.
Obyvatelé městských bytů v Rakousku nemohou jen tak instalovat fotovoltaiku na střechu domu, brání tomu spletité předpisy, podle nichž musejí s instalací takového zařízení souhlasit všichni nájemníci či členové společenství vlastníků. Ani pokud solární panely instaluje majitel domu na svůj náklad, stejně podle zákona nesmí elektřinu svým nájemníkům prodávat, protože nedostane licenci. Proud ale může lidem v domě „darovat".
 

 
Publikováno: 31. 3. 2016 | Počet zobrazení: 2708 článek mě zaujal 483
Zaujal Vás tento článek?
Ano