asseco Aimtec murr

Uplatnění polymerů při tvorbě unikátních staveb

Na seznam svých referenčních projektů si může společnost Sabic Innovative Plastics zapsat další atraktivní bod. Její materiál Lexan se zasloužil o unikátní vzhled pozoruhodného architektonického projektu, který ukázal nové možnosti uplatnění technických plastů v architektuře a stavebnictví. 

 

Projekt konferenčního centra El Batel ve španělské Cartageně, který navrhli renomovaní architekti José Selgas a Lucía Cano je “state-of-the-art” budova o ploše téměř 17 000 m², která získal prestižní ocenění na Bienále španělské architektury. Design objektu je inspirován přístavem a ovlivněn mořem. Kromě svého úchvatného architektonického návrhu je budova proslulá i ambiciózním využitím inovativních materiálů. Na realizaci má tak značný podíl i výrobce plastů Sabic, který podpořil tento oceňovaný projekt tím, že vyvinul polykarbonátový materiál se speciálními luminiscenčními pigmenty. Výsledkem je speciální typ polykarbonátové pryskyřice Lexan, který umožňuje přenos světla a nabízí možnost vytváření barevných efektů uvnitř i vně budovy. Kromě toho pomáhá tento plast absorbovat sluneční světlo a v noci osvětlovat chodby. K vytvoření povrchu více než 1500 m2 bylo použito celkem 110 t pryskyřice Lexan v trubkách a fasádních profilech. Společnost Sabic spolupracovala na tomto projektu s katalánskou firmou Polimer Tecnic, specializovanou na zpracování plastů a jejich instalaci v různých průmyslových i komerčních objektech.
Lexan se uplatnil rovněž na Světovém ekonomickém fóru, které proběhlo koncem ledna ve švýcarském Davosu, a to v objektu, kde se sešli přední světoví ekonomičtí, političtí a kulturní činitelé. Struktura nazvaná ICEhouse - kde ICE není označením ledu, ale akronymem pro “Innovation for the Circular Economy”, tedy inovací pro cyklické hospodářství - byla postavena s použitím tohoto pokročilého plastu pro stěny, strop, střešní krytiny a okna - vše namontované v hliníkových rámech. Vícevrstevné polykarbonátové pláty použité na stěnách a stropě jsou vyplněny izolačním nanogelem pro lepší energetickou účinnost. ICEhouse byl součástí areálu Hub Culture Pavilion, který sloužil účastníkům fóra pro jednání.
„Tato struktura může být postavena i rozebrána velmi rychle a je tak ideální pro dočasné použití. Unikátní materiály, které kombinují flexibilitu a energetickou účinnost nabízí architektům možnost navrhovat struktury, které jsou elegantní a trvanlivé a lze je využít v mnoha společensky prospěšných aplikacích,” uvedl Al-Benyan, vícepředseda a CEO společnosti Sabic. Myšlenkovým otcem návrhu ICEhouse, jeho designérem a stavitelem je William McDonough, který patří k průkopníkům trendu udržitelnosti. Cyklické hospodářství zahrnuje filosofii designu “Cradle-to-Cradle”, neboli od kolébky ke kolébce, který boří typické dosavadní pojetí materiálových toků a nahrazuje je designem preferujícím zachovávání materiálů a energie prostřednictvím využívání produktů, které mají princip obnovitelnosti, možnosti recyklace a znovu využití ve své podstatě. Cílem cyklické ekonomiky je ekonomický růst, který není omezen zmenšující se dostupností materiálů a rostoucími náklady.

 

 
Publikováno: 1. 4. 2016 | Počet zobrazení: 1854 článek mě zaujal 472
Zaujal Vás tento článek?
Ano