asseco Aimtec murr

Během pěti let budou stamiliony 5G připojení

Příchod 5G standardizace otevře příležitost pro vznik nových průmyslových odvětví. Do roku 2021, tedy během následujících pěti let, naroste ve světě počet 5G připojení na 150 miliónů. Předpokládá se, že prvními a nejrychleji se rozvíjejícími 5G mocnostmi budou Jižní Korea, Japonsko, Čína a USA. 

 

Vyplývá to z posledního vydání studie Ericsson Mobility Report, která se podrobně věnuje budoucnosti 5G sítí. Zpráva studie komplexně aktualizuje mobilní trendy a spotřebitelské chování a využívá analýzy velkých objemů dat z existujících mobilních sítích. Analytici Ericssonu předpovídají, že standard 5G propojí nové typy zařízení a spotřebitelé i firmy se mohou těšit na dosud nepoznané způsoby využívání zařízení a aplikací v souvislosti s rozvojem internetu věcí (IoT). Studie také poukazuje na výrazný nárůst sledování videa, které dnes dominuje mobilnímu datovému provozu. Odhaduje, že mobilní provoz související s videem by měl do roku 2021 na běžném chytrém telefonu narůst až 6násobně. Globální mobilní datový provoz by měl do roku 2021 dosáhnout 10násobku svojí dnešní velikosti, přičemž video by se na něm mělo podílet ze 70 %. Zásluhu na tom má především YouTube. Datová spotřeba průměrného majitele chytrého telefonu v Severní Americe by do roku 2021 měla narůst z dnešních 3,8 na 22 GB měsíčně. Podobným tempem bude zřejmě růst i mobilní datový provoz v západní Evropě - z dnešních 2 na 18 GB. Studie dále uvádí, že každou sekundu přibude 20 nových mobilních širokopásmových připojení. Momentálně je ve světě asi 7,3 mld. mobilů, což je stejný počet, jako je lidí na planetě. V roce 2021 by toto číslo mělo narůst na 9,1 mld.
Zatím největší LTE trh USA už dohání kontinentální Čína - asijská velmoc dosáhla v roce 2015 na 350 milionů LTE připojení (zhruba 35% podíl v globálním měřítku). Podle předpovědí firmy Ericsson by čínský trh do roku 2021 mohl dosáhnout 1,2 mld. LTE připojení. Z pevninské Číny se tak stává největší LTE trh na světě. Také v Africe počet mobilních připojení rapidně narůstá. V roce 2010 se jednalo o 500 milionů, koncem roku 2015 už to byla jedna mld.

Také v českých domácnostech...
Z nejnovější studie Ericsson Mobility Report, která analyzovala používání komunikačních zařízení v rámci Evropy (v ČR, Francii, Německu, Itálii, Polsku, Španělsku, Švédsku a Velké Británii) vyplynulo, že počet připojených zařízení v domácnostech stále roste. Tento fakt odráží prakticky neustálou potřebu připojení, a to jak uživatelů, tak i zařízení samotných. 
Současný životní styl nutí uživatele hledat nové způsoby využití technologií. V našich domovech se objevuje čím dál víc inteligentních připojených zařízení. Průměrná evropská domácnost má více než tři připojená komunikační zařízení, zatímco počet uživatelů smartphonů, kteří se ze svého zařízení nikdy nepřipojili k internetu, se blíží 0 %. Dominantní roli v použití internetu napříč všemi oblastmi hrají smartphony, které spolu s laptopy představují nejpopulárnější kategorii zařízení. O připojení inteligentních zařízení v rámci domácnosti se zajímá až 67 % respondentů z ČR a to v oblastech jako je zábava, bezpečnost nebo zdraví. Chytré telefony a tablety také přispívají k vyššímu využití internetu mimo domov.
Zvědavost a zájem o budoucí technologie je vysoká hlavně v metropolitních oblastech. Polovina obyvatel Londýna a 66 % obyvatel Moskvy má zájem o to, aby za ně domácí práce prováděli roboti. Očekává se, že technologie zvýší i kvalitu městského života - 2 ze 3 obyvatel Říma si přejí, aby jejich smartphone kontroloval kvalitu vody na veřejných místech, na 60 % uživatelů v Paříži by zase rádo v reálném čase porovnávalo spotřebu energie s dalšími domácnostmi v sousedství pro optimalizaci spotřeby energie.
 

 
Publikováno: 1. 4. 2016 | Počet zobrazení: 2194 článek mě zaujal 446
Zaujal Vás tento článek?
Ano