asseco Aimtec murr

První

Před 30 lety, přišly na trh první osobní počítače – vůbec první stroj IBM PC se světu oficiálně představil 12. srpna 1981, v newyorském hotelu Waldorf Astoria. Tři desetiletí poté, co John Eckert a John W. Mauchly v roce 1951 vytvořili pro sčítání lidu v USA první komerční počítač UNIVAC I se počítače začaly stěhovat i do našich domovů.   

 

Hlavním trumfem stroje, který nesl označení IBM 5150 PC byla koncepce otevřeného technického řešení (kvůli úspoře nákladů), což umožnilo využívání standardních součástek a PC, podstatně levnější než malosériově vyráběné počítače, během následujících let zcela ovládly trh. Řešení sebou přineslo i výrobu „klonů“, čehož rychle využili další výrobci a odstartoval se tak počítačový průmysl. Zkratka PC se stala zakrátko obecným označením počítačů této kategorie. Podle názoru představitelů firmy, které je kdysi stvořila, se však nyní éra klasických osobních počítačů chýlí ke konci – v budoucích letech je zřejmě většinou vystřídají malá mobilní zařízení, tablety a cloud. „Počítače čeká stejný osud jako CRT obrazovky, psací stroje a vinylové desky," tvrdí technologický šéf IBM Mark Dean, který stál u zrodu prvního osobního počítače.

Počítače domů? Nesmysl...
Ve své době však znamenaly skutečnou revoluci. Od začátku 50. let, kdy byl vyroben první komerčně dostupný elektronický víceúčelový počítač, byla tato zařízení výsadou bohatých firem či institucí. Důvodem byla nejen jejich astronomické cena, ale i nemalé prostorové nároky – běžně zabíraly několik místností. I když se s nástupem moderní elektroniky podařilo dramaticky zredukovat velikost počítačů díky nahrazení elektronek tranzistory a integrovanými obvody, to, že by se z nich mohla stát běžná domácí zařízení jako např. televizor či chladnička si jejich výrobci prostě nedokázali představit. „Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač,“ prohlásil v roce 1977 Ken Olsen, prezident, ředitel a zakladatel společnosti Digital Equipment Corp. A ukázal se jako špatný prognostik. Počítače se nejen zabydlely v našich domácnostech, ale na značky jako zmíněná Digital Equpiment, Wang aj., které dominovaly pravěku počítačového průmyslu si dnes už vzpomenou opravdu jen pamětníci. Jejich místo rychle zaujali draví výrobci z asijského kontinentu, a mezi top počítačovou elitu, kde původních značek spojených s počátky počítačové historie najdete jen pár, pronikla jména jako Acer, Asus, Lenovo, Fujitsu aj.
Zásadní zlom představoval nástup tzv. mikropočítačů, jako byl např. Altair 8800 v roce 1975, který otevřel výpočetní technice cestu do domácností. Jednoduchý stroj ve formě stavebnice se prodával za necelých 400 dolarů, zlomek ceny tradičních počítačů. Na počátku 80. let si také v IBM uvědomili obchodní příležitost, která se zde nabízí a vývojový tým vedený Donem Estridgem dostal za úkol vytvořit počítač s využitím běžně dostupných dílů různých výrobců, aby náklady na projekt zůstaly v přijatelných mezích a zároveň se zkrátila doba nutná k jeho realizaci. Výsledkem byl model IBM 5150 PC. Jednoduchost ovládání předváděla v reklamní kampani postavička Charlieho Chaplina. Dobovou reklamu lze (poté, co absolvujete předchozí klip) shlédnout na webu na http://www.gametrailers.com/user-movie/first-ibm-pc-ad/298874. Stroj, jehož srdce tvořil procesor Intel 8088 s frekvencí 4,77 MHz měl ve své výbavě monochromatický monitor a disketovou mechaniku a nabízel se za zhruba 3000 USD.

Byznys jménem software
S historií osobních počítačů je spojena i další IT legenda: Microsoft. Firma, kterou založili tehdy ještě neznámí Bill Gates a Paul Allen se zaměřila na vývoj obslužného softwaru k počítačům (vytvořila i program pro první mikropočítač Altair 8800) a v listopadu 1980 Microsoft podepsal dohodu s IBM, o dodávce operačního systému pro tehdy ještě utajovaný počítač – IBM PC. Šlo o upravený MS DOS, který ovšem Microsoft ve skutečnosti sám nevyvinul, ale byl založen na přepsaném operačním systému QDOS (Quick-and-Dirty Operating System) zakoupeném pro tento účel od firmy Seattle Computer, s níž, jak praví historie, uzavřel Microsoft smlouvu den poté, co získal kontrakt od IBM. Spolupráce s IBM, s níž se však po několika letech rozešli aby se mohli věnovat rozvoji vlastního operačního systému, tak pomohla odstartovat hvězdnou kariéru Microsoftu.


Opravdu byste si koupili něco takového jako počítač od téhle party hippíků? A přesto to Microsoft, jehož tým z roku 1975 foto představuje dokázal, a stal se během následujících let dominantou IT branže.

První osobní počítač firmy IBM nesl označení 5150 PC a reklamu na něj dělal tulák Charlie. /joe/

 

 

 
Publikováno: 19. 10. 2011 | Počet zobrazení: 5671 článek mě zaujal 916
Zaujal Vás tento článek?
Ano