asseco Aimtec murr

Zvýšené poplatky zdraží úhradu dluhů

Od září se soudní spory dále prodraží, což může způsobit problémy hlavně při řešení drobných dluhů. I relativně drobní dlužníci, kteří podle rozhodnutí soudu dluží např. třeba jen částky v řádu tisícikorun zaplatí navíc nad původní sumu výrazně více než dosud. Důvodem jsou zvýšené soudní poplatky.   

 

Zdražení činí o 100 % i více, může jít i o tisíce korun na jednu položku. Základní sazba poplatku za návrh na zahájení řízení, jehož předmětem je peněžité plnění, se zvyšuje ze 4 na 5 %, ale další poplatky zdražují o 50 – 100 %, a, některé dokonce ještě více.
K dlužné částce se totiž v případě upomínky s následným soudním řízením přidávají další položky, takže kromě úroků z prodlení naskočí poplatek za elektronické podání žaloby (800 Kč), přísudek advokáta v soudním řízení (min. 6000 Kč) a s tím spojený režijní paušál, pokud dojde na exekuci, tak ještě přísudek advokáta v exekučním řízení (min. 3000 Kč) a 600 Kč režijní paušál, a náklady exekuce a odměna exekutora (min. 6500 Kč) – to vše plus 20 % DPH. A i když dlužník věřiteli uhradí vše ještě před prvním soudním jednáním, soud stejně podle nových předpisů strhne pětinu (20 %) poplatku, a vrátí jen 80 %.
 „Velký dopad bude mít zdražení soudních poplatků, kromě věřitelů, jimž se prodraží podání žaloby, především na dlužníky. Skončí tak vstřícnost některých věřitelů odpouštět dlužníkům soudní poplatky výměnou za úhradu závazku po podání žaloby, když soudy nebudou tyto poplatky při stažení žaloby vracet v plné výši,“ uvedla Jana Tatýrková z největší retailové inkasní agentury v ČR M.B.A. Finance na serveru novinky.cz.
Zdražení poplatků se nejvíce projeví zejména u žalob na menší dlužné částky, které věřitelé a mnohdy také spekulanti, kteří skupují malé dluhy ve velkém, řeší podáváním hromadných elektronických žalob. V řadě případů firmy posílají upomínky či faktury na jinou adresu, než je aktuální adresa dlužníka, nebo tyto doklady nezašlou vůbec, ale vedou si u daného jména pohledávku, kterou pak prodají dále. Překupník, resp. obchodník s dluhy, už pak neřeší to, že upomínaný subjekt by částku zaplatil – pokud by o ní věděl – a zahrne jej rovnou do systému elektronicky podaných žalob, čítající třeba i několik tisíc jmen. Právě těmito hromadnými žalobami, zahrnujícími i staré a promlčené dluhy za pár stovek korun, jsou však soudy doslova zahlceny.
Zákonodárci a Ministerstvo spravedlnosti si od zdražení poplatků slibovali snížení počtů žalob, což by mělo odlehčit přetíženým soudům, ale realita bude zřejmě (jako obvykle) jiná: vzhledem k tomu, že soudní náklady nese strana, která spor prohraje, což je v drtivé většině případů dlužník, věřitele, resp. obchodníky s dluhy ani dražší poplatky od hromadných elektronických podání žalob, které soudy zatěžují především, stejně neodradí.
 

 

 
Publikováno: 19. 10. 2011 | Počet zobrazení: 3939 článek mě zaujal 898
Zaujal Vás tento článek?
Ano