asseco Aimtec murr

Průmyslová škola vítkovických strojařů v letošním školním roce s rekordem

Výchova kvalifikovaných lidí je bolavým místem našeho školství a některé průmyslové podniky se proto rozhodly řešit tento problém vlastními silami. Příkladem je strojírenská skupina Vítkovice.   

 

Do prvních ročníků letos na Vítkovickou střední průmyslovou školu a gymnázium, která se soustředí na vzdělávání v přírodních vědách a technických oborech, nastoupilo bezmála 500 žáků. Jde o rekordní počet „prváků“, kteří se budou na škole vzdělávat od chvíle, kdy se v roce 2008 stala soukromou školou strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group. „Nikdy jsme se netajili tím, že chceme mít školu technického typu a gymnázium, z něhož budou vycházet mladí se zájmem o další studium v technických směrech a přírodních vědách. Po třech letech úsilí se nám podařilo veřejnost přesvědčit, že jsme právě tím jedineční a zajímaví,“ uvedl ředitel školy Jiří Klocek.

Zajemců o techniku přibývá
Do prvních ročníků nastoupí 396 žáků ze základních škol a 90 studujících, kteří pokračují ve studiu po absolvování odborného učiliště. Celkem by tak v prvních ročnících mělo být 486 nových žáků. Ve škole nyní studuje zhruba 1400 žáků (z toho 155 na gymnáziu), což je nárůst oproti loňskému roku o 125 žáků. Největší růst je u tříletých a čtyřletých oborů - celkem asi o 110 žáků. „Potěšující je fakt, že se hlásí více žáků na strojírenské obory - celkem na tyto obory nastoupí 171 žáků ze základních škol, což je o 63 více než v loňském školním roce. Asi 60 % žáků, nastupujících do 1. ročníků tříletých a čtyřletých technických oborů, je mimoostravských, což dokumentuje pozitivní zájem z celého kraje. A to navíc za situace, kdy ze základních škol v Moravskoslezském kraji vychází kvůli demografickému vývoji stále méně dětí,“ upozornil J. Klocek.
Vítkovická strojírenská skupina chce díky přímé vazbě na vzdělávání středoškoláků dosáhnout posílení popularity technických oborů, které potřebuje pro svůj rozvoj. „Kvalifikovaní lidé jsou pro nás vedle know-how základní konkurenční výhodou. Nemůžeme spoléhat na to, že nám někde nějak vyrostou. Proto investujeme do školství, a to nejen do vlastní střední školy, ale také do vysokoškolských programů, na kterých spolupracujeme s technikami napříč republikou, především ale s Vysokou školou báňskou-Technickou univerzitou v Ostravě,“ připomněl Jan Světlík, generální ředitel a předseda představenstva strojírenských Vítkovic.

Škola, která se vyplácí
Vítkovická firemní škola, která vychovává talenty a schopné lidi nejen pro strojírenský holding, ale i pro další průmysl v kraji, byla letos úspěšná i ve srovnání výsledků státních maturit. Maturovalo 55 žáků čtyřletých oborů. U státních maturit jich uspělo  83,6 %, což je výrazně více, než představuje republikový průměr úspěšnosti (podle dostupných veřejných zdrojů 66,8 %).
Rozvoj školy staví zejména na vazbě na Vítkovice Machinery Group. Díky tomu může škola nabízet jednorázové motivační, preferenční oborové a prospěchové stipendium. Jednorázová stipendia se pohybují od 2500 do 5000 Kč na nastupujícího studenta, oborové stipendium je od 1000 do 4000 Kč za měsíc a nejvyšší prospěchové stipendium činí 800 Kč měsíčně. „Velmi úspěšný student preferovaného oboru tak může do rodinného rozpočtu ve čtvrtém ročníku přinést za rok až 48 000 korun. A k tomu, pokud má vynikající studijní výsledky, dalších 10 000 mimořádné odměny,“ konstatuje ředitel školy.
Studentům, kteří získají stipendium, firma navíc garantuje po ukončení školy dobře placené stabilní zaměstnání, kam po škole nastoupí, takže rozhodně nemusejí mít obavy, že budou sdílet osud řady nezaměstnaných čerstvých absolventů škol, jež často narážejí na požadavek praxe, kterou firmy nezřídka podmiňují přijetí nových pracovníků.

 

 

 
Publikováno: 10. 12. 2011 | Počet zobrazení: 4629 článek mě zaujal 849
Zaujal Vás tento článek?
Ano