asseco Aimtec murr

Revoluční budoucnost fotografie, nebo jen nový trik?

V oblasti digitální fotografie se možná schyluje k revoluci: objevilo se hned několik pozoruhodných systémů, které mohou otřást dosavadním pojetím fotografie.  

 

Společnost Lytro představila novinku v podobě přístroje, který by mohl od základu změnit způsob, jakým jsme zvyklí pracovat s digitálním záznamem obrazu.

Nejprve fotografujte, zaostříte si až potom...

Jak je přesvědčen Ren Ng, který na základě své dizertační práce tuto technologii vyvinul do komerčně využitelní podoby, v praxi to znamená, že už nebude potřeba dosavadní zaostřování objektů či práce se závěrkou a odpadnou problémy s rozmazanými, neostrými snímky. Svě¬tel¬ný sen¬zor fo¬toa¬pa¬rá¬tu má do¬kon¬ce umožnit za¬chy¬cení ob¬razu i ve zhor¬še¬ných svě¬tel¬ných pod¬mín¬kách bez nutnosti použití bles-ku.
Přístroj v podobě jednoduchého různobarevného hranolu s čočkou, s označením plenoptická kamera, se o za¬os¬třování stará sám, a to až v režimu prohlížení snímku. Vy¬tvoře¬né snímky by podle informací výrobce měly mít velikost b재ných digitálních fo¬tog¬ra¬fií a ani ce¬na přístroje nemá dramaticky převyšovat ceny běžných kvalitních digitálních fotoaparátů. Na rozdíl od nich však novinka firmy Lytro nepoužívá mnohapixelové snímače, které zachytávají trojrozměrný svět jako plochý obraz sestavený z barevných bodů, ale pracuje na principu zachytávání tzv. světelné plochy obrazu v původní trojrozměrné podobě. Lyt¬ro zaznamenává barvu, směr a intenzitu světelných paprsků, které ve svém souhrnu představují zmíněnou světelnou plochu. Po stisku spouště tak nevznikne obrázek, ale soubor naměřených informací o světle. Z něj je poté možné vypočítat výsledný obrázek, tj. vybrat si, na co bude zaostřeno, zvolit hloubku ostrosti a doladit expozici. Pro lepší představu je tuto techniku možné přirovnat např. k metodě Ray Tracing, používané při vytváření a renderování 3D mo¬de¬lů.
S trojrozměrným obrazem ostatně dokáže pracovat i Lytro: z ukládaných dat lze odvodit i paralaxu obrazu, takže je možné z něj vyexportovat 3D obrázek a prohlížet ho na 3D monitorech nebo televizích.
První experimety se světelným polem proběhly na Stanfordské univerzitě v Kalifornii před více než 15 lety. Problém byl, že nejpokročilejší systémy pro jeho záznam vyžadovaly místnost plnou kamer propojenou se superpočítačem. Lytro nyní výsledky práce se světelnými poli převádí z výzkumné laboratoře do kompaktního přístroje pro běžné uživatele.

Co běžný foťák neumí

Klasické fotopřístroje, byť s výkonnými senzory záznam světelného pole neumožňují, nedokáží jednoduše sečíst všechny světelné paprsky a zachytit je jako jediný záznam, takže řídící informace poskytující hlavní údaje o světelném poli jsou v přístroji s tradiční snímačem ztracena. To vyžaduje zcela nový typ snímače, který (v HD rozlišení) snímá barvy, intenzity a vektor směru paprsků světla. S těmito údaji pak pracují sofistikované algoritmy při prohlížení snímků.
Lytro k tomu používá speciálně navržený snímač tvořený mikročočkou a CMOS senzorem, schopný zachytit 11 megapaprsků světelné plochy, což umožňuje napřed fotografovat se zachycením všech podstatných informací o světelné ploše dané scenérie (obrazu) a teprve z nich následně zaostřovat. Systém zaostřování je však unikátní v tom, že umožňuje zvolit přesně tu část obrazu, na kterou si při prohlížení snímku ukážete.
Na trhu by se kamery měly objevit příští rok. Verze v 8 GB provedení je nabízena za necelých 400 dolarů, výkonnější 16GB varianta vyjde o 100 dolarů dráž.

Jak vypadá možná budoucnost fotografie

Jednoduchý kvádr o rozměrech 11×4×4 cm má z jedné strany objektiv, z druhé strany dotykový displej. Na hliníkovém těle přístroje o hmotnosti 200 g jsou jen dvě tlačítka: vypínač a spoušť, a na spodní straně USB konektor. K transfokaci (Lytro nabízí 8násobný zoom) slouží dotyková ploška nad 4" displejem (rovněž dotykovým), s povrchem z odolného skla. Na displeji si lze také prohlížet nafocené snímky. Těch dokáže kamera podle výrobce na jedno nabití pořídit až 700, do 8 GB paměti jich lze uložit až 350.

Těsně před snímačem je umístěno pole mikročoček, které rozptýlí světelné paprsky procházející objektivem, jenž je zachytí a navíc umožňuje u každého z nich změřit, z jakého směru přichází. Z těchto informací lze později zrekonstruovat hloubku scény a vybrat místo, kam chceme zaostřit. Odpadá tedy autofokus, pohyblivé části, motorek apod. Spoušť reaguje okamžitě. Výsledkem je soubor, který lze sdílet, takže např. na Facebooku má Lytro systém, který zobrazí snímek přímo v aktivní formě, takže si jej každý může libovolně přeostřit.

 

 

 
Publikováno: 11. 12. 2011 | Počet zobrazení: 2983 článek mě zaujal 702
Zaujal Vás tento článek?
Ano