asseco Aimtec murr

Následky blackoutu? Totální chaos!

Po výpadku elektřiny (blackoutu) nastupuje velice rychle chaos. Už po pár hodinách nejde prakticky nic. Okamžitě přestane fungovat průmysl, kolejová doprava, internet, pevné a mobilní sítě. Brzy následují dodávky vody, čerpací stanice pohonných hmot a posléze se zastaví vozy policie a hasičů a vyčerpají se záložní zdroje pro provoz úředních komunikačních sítí.   

 

„Veřejný pořádek a bezpečnost jsou v ohrožení,“ konstatuje plukovník rakouské armády v. v. Udo Ladinig ve zprávě, kterou si objednalo dolnorakouské vojenské velení. Národohospodářské ztráty případného čtyřiadvacetihodinového blackoutu v Rakousku vyčíslili analytici Energetického ústavu linecké Univerzity Jana Keplera na 875 miliónů eur. Heinz Haupa, technický ředitel společnosti Austrian Power Grid (AGP), která provozuje 95 % rakouských přenosových sítí, však nevěří, že by se dodávky obnovily okamžitě po 24 hodinách: „Návrat do normálu může trvat i celý týden.“

Konec světa v malém
Apokalyptické vize nefunkčního světa, které patří k oblíbeným námětem hollywoodských filmařů, však nejsou vůbec tak vzdálenou sci-fi, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale v dnešním propojeném světě jsou hrozbou zcela reálnou – pokud na ni nejste připraveni. A v poměrně nedávné historii už k řadě podobných případů - byť v lokálně omezeném měřítku - také několikrát došlo. Naposledy třeba právě letos na podzim postihnul několikahodinový výpadek proudu Mexiko a USA.
Studie analytiků pro rakouskou armádu se prakticky shoduje s analýzou dopadů blackoutu na společnost, jak je nastínil šéf pražské společnosti T-Soft Jaroslav Pejčoch:
„Pokud taková situace netrvá déle než 24 hodin, po odeznění zůstávají zachovány funkce uspokojující základní fyziologické potřeby, potřebu bezpečí a zachovávající sounáležitost ve společnosti. Déletrvající narušení dodávek způsobí sociální nepokoje, které neviditelná ruka trhu neřeší. Pokud mimořádná situace trvá déle než 5 dní, nastává dezintegrace společnosti. Vláda vyhlašuje výjimečný stav.“

Projekt RESPO: „blackout nanečisto“
Firma T-soft realizovala v polovině letošního září v Českých Budějovicích pod názvem RESPO pilotní projekt ochrany proti blackoutu. Při ztrátě dodávky elektřiny z přenosové soustavy se dokáže distribuční síť udržet v ostrovním provozu zásobovaném z místních zdrojů (především tepláren) po celou nezbytně potřebnou dobu, než se obnoví provoz přenosové sítě. Na postiženém území tak lze zachovat provoz vybraných podniků a služeb, především kritické infrastruktury i základních spotřebičů v domácnostech, které by se jinak ponořily do tmy, informovala T-soft v tiskové zprávě.

 

Největší blackouty v historii:
20.2.1998 - Auckland, Nový Zéland; 5 týdnů, 60 000 obyvatel bez proudu
14.8.2003 - severovýchod USA a Kanada; dva dny, 55 miliónů obyvatel bez proudu,  nejméně 11 obětí
23.9.2003 - Dánsko a Švédsko; dvě hodiny, 5 miliónů obyvatel bez proudu
28.9.2003 - Itálie; 12 hodin, 55 miliónů obyvatel bez proudu
12.7.2004 - Řecko; 12 hodin, nejméně 5 miliónů obyvatel bez proudu
18.8.2005 - Bali, Indonésie; 7 hodin, 100 miliónů obyvatel bez proudu
27.4.2007 - Kolumbie; několik hodin, celá země bez proudu
8.9.2011 - USA a Mexiko; několik hodin, 5 miliónů obyvatel bez proud
Česko(slovensko):
1.1.1979 - zamrzly uhelné doly, grayout: omezení velkoodběratelů, ohroženo 15 miliónů obyvatel
24.7.2006 - grayout: omezení velkoodběratelů, část sítě v ostrovním režimu, ohroženo 10 miliónů obyvatel
 

 

 
Publikováno: 5. 1. 2012 | Počet zobrazení: 4033 článek mě zaujal 700
Zaujal Vás tento článek?
Ano