Těžba kvalitního uhlí vyžaduje kvalitní techniku
Odsát prudce výbušný metan a zároveň zajistit přísun kyslíku horníkům pracujícím až kilometr pod zemí má za úkol kompresorová technika.
V Ostravsko-karvinských dolech (OKD) se společnost Dalkia Industry CZ, a.s., která stlačený vzduch pro tamní těžaře zajišťuje, rozhodla vyměnit původní ČKD turbokompresory, z kterých některé pracovali více jak 50 let, za novou techniku. Tímto úkolem byla pověřená společnost Atlas Copco, která si drží vedoucí pozici na celosvětovém trhu s kompresory.
Během šesti let – 20 turbokompresorů
Výměna začala v roce 2005 jedním turbokompresorem na dole ČSA. Atlas Copco instaloval zařízení, které přesně odpovídalo požadavkům na kvalitu s co nejnižšími provozními a servisními náklady. Touto výměnou se spustila lavina a během šesti let nahradily turbokompresory Atlas Copco staré stroje na všech aktivních dolech OKD. Poslední, z celkového počtu 20turbokompresorů kompresorů, byl slavnostně uveden do provozu počátkem listopadu 2011.
Proces výměny turbokompresorů na čtyřech severomoravských dolech probíhal sice postupně, ale každá instalace musela být provedena bez omezení provozu jednotlivých důlních závodů.
Dvacet nových turbokompresorů dokáže ročně vyrobit až 2,4 miliardy m3 stlačeného vzduchu a navíc využít odpadní teplo, které při výrobě stlačeného vzduchu vzniká, pro ohřev užitkové vody pro zaměstnance v provozu.
Vysoké investice do nových strojů, nejen že byly nutností, ale hlavně se vyplatili. Kromě zvýšené bezpečnosti získala Dalkia Industry CZ od moderních turbokompresorů propracovaný systém kontroly s co nejmenším zatížením životního prostředí. Hlavním benefitem je však nízká spotřeba energie a automatický provoz. Oproti starším zařízením, u které bylo potřeba stálá obsluha, nové stroje stačí zkontrolovat jednou až dvakrát za směnu, což zabere přibližně 15 min. Podle výpočtů dodavatele zařízení by návratnost investice na dané lokalitě měla být kratší než dva roky.
Pro provoz důlních šachet je stlačený vzduch naprosto klíčový z bezpečnostních i provozních důvodů. Každé černouhelné ložisko totiž obsahuje nebezpečný prudce výbušný metan, který je lehčí než vzduch. Při ražbě větrně neprůchozích chodeb je potřeba pomocí zduchotechnického potrubí s ventilátory odsávat nejen opotřebovaný vzduch, ale zároveň částečně i metan. A právě tlakový vzduch je nejbezpečnější pohonné médium pro ventilátory a snižuje riziko výbuchu na minimum. Kromě ventilátorů pohání stlačený vzduch v důlním provozu i další zařízení, jako jsou vrtačky, dopravní vrátky, vrtací a sbíjecí kladiva, ruční nářadí a mnohá další.
Všech 20 strojů je při zpětném využití tepelné energie schopno vyprodukovat až 87 milionů kWh tepla za rok. To by stačilo například na vytápění přibližně 2 700 rodinných domů.
Nepřetržitý dohled
Všechny nové stanice jsou vybavené kontinuálním dálkovým monitoringem přes centrální server Atlas Copco, který usnadňuje přístup k provozním informacím. Samotný servis pak probíhá stejně jako v jiných provozech, a to v závislosti na „odpracovaných“ hodinách. Základní periodou je 8000 provozních hodin.
Na všech lokalitách jsou nadřazené řídicí jednotky Atlas Copco ES 130 T, které podle potřeby regulují turbokompresory, ovládají regulační IGV ventily na sání, střídají provoz jednotlivých turbokompresorů a zajišťují kompletní monitoring kompresorové stanice. /pk/