asseco Aimtec murr

Dobrý snímek nezajistí jen úsměv

Usmívat se, nehýbat se, pozor, vyletí ptáček! Doby kdy fotografování vyžadovalo strnulou součinnost objektu jsou pryč, a současná foto a videotechnika nabízí neskonalé možnosti snad pro všechny typy fotografie. Nabídka je prostě tak široká, že vyhoví prakticky jakýmkoli požadavkům. To však občas paradoxně komplikuje výběr toho správného, optimálního přístroje.    

 

Důležitý je samozřejmě rozsah ohniskové vzdálenosti. Pro běžnou praxi je podstatný „spodní rozsah“ zoomu, protože častěji se fotograf dostane do situace, kdy nemá dostatečný odstup od fotografovaného objektu. U typických kompaktů je využíván obvykle 3 – 10násobný zoom, u přístrojů vyšších tříd pak i delší rozsah v oblasti horního zoomu – např. pěti až 20násobný. Ty bývají označovány jako superzoomy, ale existuje i kategorie tzv. ultrazoomů, které nabízejí více než 30násobnou ohniskovou vzdálenost. Pro takový rozsah transfokátoru je však už nezbytným doplňkem kvalitní systém stabilizace – „udržet“ takovou ohniskovou vzdálenost  „z ruky“ bez roztřesení je už prakticky nemožné, a právě tady přichází ke slovu výkonný stabilizátor. Ten má však i svá omezení, vyplývající  právě z extrémního rozsahu parametrů – daní za to je např. nižší světelnost, než by měl specializovaný objektiv. To řeší např. možnost výměnných objektivů, charakteristických obvykle pro precizní výkonné zrcadlovky. To už je však záležitost jiné kategorie přístrojů.
Trend míří v podstatě k tomu, že stále vyspělejší automatika, používaná nyní i v levných přístrojích, téměř znemožňuje uživateli udělat technicky vyloženě špatný snímek. Hlídá a nastavuje zaostření, clonu a řadu dalších parametrů, které bylo dříve potřeba nastavovat ručně na základě údajů expozimetru, bleskově propočítá jejich optimální kombinaci a cvak! Standardem i u levnějších přístrojů je možnost výběru z několika tzv. scénických režimů, jejichž parametry jsou optimalizovány pro určitý typ snímku v určitém prostředí (např. panorama, portrét, noční snímky apod.)
K dispozici je i řada nejrůznějších speciálních funkcí, jako např. „face detection“, „smile shutter“ či jinak nazývané ekvivalenty - což je technologie, která v záběru vyhledá tváře a zaostří automaticky na ně. Obdobná technologie slouží k zachycení dětí, které, jak potvrdí každý zkušenější fotograf, patří kvůli své neposednosti k nejhůře fotografovatelným objektům. A nyní se objevila dokonce i pro automatické vyhledání a nafocení zvířecích miláčků (což je obdoba téhož – vyfotografujte v klidu psa nebo kočku…)
Různé přístroje pro různé účely
Nový fotoaparát Olympus XZ-1 slučuje obrazovou kvalitu a schopnosti systémových fotoaparátů s kompaktními modely. Ultra tenké odolné tělo z kovu a odolného plastu, plně manuální nastavení clony, času a dalších funkcí. Duální stabilizátor obrazu, výkonný obrazový procesor TruePic V s věrnou reprodukci barev a efektivní redukci šumu. Unikátní výbavou je super světelný širokoúhlý objektiv i.ZUIKO DIGITAL F1.8-2.5 umožňující zajistit kvalitní snímky i za špatných světelných podmínek.
Olympus PEN je zcela nový koncept jednoduše ovladatelných kompaktních fotoaparátů s výměnnými objektivy. Přístroj v retro designu, založený na moderním 4/3 standardu se sadou výměnných objektivů a redukcí pro optiku řady E-Systém. Díky revolučnímu vyjmutí zrcátka je malý jako kompakt, ale možností výměnných objektivů tyto přístroje výrazně převyšuje.
SP-810UZ je novou vlajkovou lodí firmy Olympus v kategorii "Traveller ": Do těla fotoaparátu kompaktních rozměrů se vývojářům vešel extrémní rozsah transfokátoru - 36x širokoúhlý zoom (24 až 864 mm), 14 megapixelový snímač, světelnost 1:2.9-5.7. Výrobce jej charakterizuje jako nejmenší kompaktní fotoaparát v současné době na trhu se zoomem přes 30x.
 

 

 
Publikováno: 5. 1. 2012 | Počet zobrazení: 2842 článek mě zaujal 661
Zaujal Vás tento článek?
Ano