rossleor asseco murr

Jak vybrat fotoaparát?

Každý zkušený fotograf potvrdí, že základem technicky dobrého snímku je kvalitní optika, proto je ideální, když je přístroj vybaven značkovým objektivem, což je obvykle u modelů střední a vyšší třídy už standardem.   

 

Hon za megapixely a vysokým rozlišením už dnes nehraje takovou roli, většina nových fotoaparátu je vybavena snímači umožňujícími bez problémů pořídit kvalitní snímek slušného formátu.
Důležité samozřejmě je, komu bude fotoaparát sloužit a k čemu ho bude používat. I poměrně levné přístroje mohou prokázat dobré služby lidem, kteří fotoaparát potřebují jen na dovolenou nebo vyfotit vnoučata. K tomu nepotřebují drahou špičkovou digitální zrcadlovku, a paleta možností jejích nastavení by je stejně spíše mátla. Kompakt s automatikou, která se postará o všechno, aby vznikl slušný nerozmazaný snímek do rodinného alba, je pro takovýto případ dobrým řešením a nemusí investovat do funkcí, které z drtivé většiny nevyužijí. Funkci, ale kterou ocení, představuje v tomto případě optická stabilizace obrazu. Bohužel není standardním vybavením u všech přístrojů, zejména nejlevnějších kompaktů.
Pokud to ovšem uživatel myslí s fotografováním vážněji, pořídí si pravděpodobně některý z lépe vybavených poloprofesionálních kompaktních přístrojů, nebo bude uvažovat i o jednodušší digitální zrcadlovce. Obě kategorie nabízejí podobné služby a funkce, vysokou kvalitu obrazu včetně možnosti natáčení HD videa, takže do značné míry zastoupí i videokameru. Každé řešení má své výhody. Kompakt je lehčí a „skladnější“ na cesty, zrcadlovka nabízí zpravidla lepší možnosti detailnějšího nastavení pro ty, kdo preferují spíše manuální ovládání přístroje do detailu, výměnné objektivy (ale to už mají i některé kompakty jako třeba Olympus Pen), často možnost sekvenčního snímání, která umožňuje pořídit sérii více snímků pro výběr toho nejlepšího apod.
Zkušenější fotografové už si obvykle poradí sami, protože to jsou uživatelé, kteří mají o přístroji své konkrétní představy a „jdou po parametrech a funkcích“, takže radit tady by už asi bylo nošením dříví do lesa. Pro ně je spíše zajímavé znát vývoj technologií ve fototechnice a trendy, aby se vyhnuli tomu, že si pořídí špičkový přístroj, který bude za relativně krátký čas „překonán“ nástupem nové zásadní technologie, nebo přinejmenším tím, že uvedení nové řady srazí původní cenu jimi vybraného přístroje pod hranici, kdy jim bude opravdu líto, že nějaký čas s nákupem nepočkali. To ostatně platí obecně: nejmodernější novinky jsou cenově nejnáročnější a vyplatí se dát si práci zjistit cenové relace u různých prodejců, případně, zda není nabízen za zvýhodněných podmínek v rámci nějaké akce, tím lze něco ušetřit. Pozor ovšem na to, zda prodejce dokáže zajistit i plnohodnotný servis, a za jakých podmínek, což je zejména u dražších přístrojů podstatná záležitost. /joe/
 

 

 
Publikováno: 5. 1. 2012 | Počet zobrazení: 2624 článek mě zaujal 641
Zaujal Vás tento článek?
Ano