Blíží se další ročník strojírenských technologií v Brně
I když nás teoreticky dělí od konání dalšího ročníku MSV necelá polovina roku, už nyní se firmy připravují na své prezentace a organizátoři na zdárný průběh celé akce. Vždyť doba do termínu 3. - 7. října uteče jako voda a najednou jsou tady technologické veletrhy: IMT, Fond-Ex, Welding, Profintech a Plastex.
Mezinárodní strojírenský veletrh se právem řadí mezi největší průmyslové veletrhy střední Evropy. Letošní strojírenská přehlídka bude o automatizaci a robotizaci ve strojírenství, ale také v duchu inteligentních továren a Průmyslu 4.0, které budou nosným tématem veletrhu.
Páteří veletrhu bude jubilejní 10. ročník obráběcích a tvářecích strojů IMT, který se uskutečňuje v dvouletém cyklu, vždy v sudém roce, kdy neprobíhá největší oborový veletrh EMO. Na IMT se dle vyjádření pořadatele letos očekává široké zastoupení firem zabývajících se obráběcími a tvářecími stroji a nástroji nejen z domácích, ale i ze zahraničních výrobců.
Společně s IMT se v sudých letech koná i čtveřice technologických veletrhů specializujících se na svařování (Welding), povrchové úpravy (Profintech), plasty a jejich kompozity (Plastex) a také a slévárenský průmysl (Fond-Ex).
Fond-Ex je v Brně již po šestnácté
Slévárenství je úzce provázáno se strojírenskou produkcí, a podle studie společnosti CEEC Research má nadále růst. Proto se tento specializovaný slévárenský veletrh připravuje v období rostoucí průmyslové výroby i stoupající poptávky po odlitcích z litiny i z hliníku.
Dle vyjádření představitelů klíčových tuzemských strojírenských firem, má výkon sektoru slévárenství růst v letošním roce o 2,7 % a v příštím roce o 2,5 %. Aktuální vytížení kapacit strojírenských firem dosahuje v průměru 83 %. To je dobrou zprávou pro tuzemské slévárny litiny, ale ještě příznivější vývoj mohou očekávat slévárny hliníku. Trendy v automobilovém průmyslu totiž přinášejí změny v konstrukci motorů, převodovek, náprav a zejména karoserií, což znamená vyšší uplatnění hliníku. „Nejen prémiové značky jako Mercedes-Benz, BMW nebo Audi už nyní využívají prostorové skelety, jenž vyžadují velké množství rozměrných tenkostěnných tlakově litých hliníkových odlitků. Tyto technologicky náročné operace se postupně zavádějí i do dalších automobilových značek, z čehož vyplývá až trojnásobně vyšší spotřeba hliníkových odlitků při stávajících počtech vyráběných automobilů,” říká výkonný ředitel Svazu sléváren ČR Ing. Josef Hlavinka a zároveň připomíná, že se v loňském roce u nás a na Slovensku vyrobilo přibližně 2,2 mil. osobních vozů.
Pokud budou chtít naše slévárny pokrýt očekávanou potřebu odlitků pro všechny tyto automobilky, musí se připravit na nutné investice do výrobních kapacit. Je to výzva pro slévarenské společnosti a tato myšlenka by se mohla stát mottem letošního Fond-Exu.
Propojení slévarenského veletrhu s veletrhem IMT je velmi logické, protože velká část vystavujících strojírenských firem jsou odběrateli slévárenské produkce. Českým slévárnám se tak opět otevírá příležitost k utužení obchodních vazeb a hledání nových odbytových příležitostí doma i v zahraničí. Zároveň pokračují synergické efekty plynoucí ze spojení s veletrhy Welding, Profintech a Plastex. V návaznosti na prezentaci slévárenských technologií se jako speciální téma letos představí v pavilonu Z problematika bezpečnosti práce a ochranné pracovní prostředky.
Slévárenský veletrh Fond-Ex je třetí svého druhu na světě a na brněnském výstavišti se poprvé uskutečnil v roce 1972. Ve střední Evropě jde o největší oborovou přehlídku, na které se prezentují nejen dodavatelé technologií, ale i samotné slévárny.
Na MSV 2016 můžeme očekávat nejvyšší koncentraci zástupců strojírenských a dalších průmyslových firem ve střední Evropě. Zvýšený zájem o účast je podle pořadatelů již znát, hlásí se noví vystavovatelé a konkrétně na veletrh Fond-Ex se po čtyřech letech vrací např. společnost ASK Chemicals. Více informací ohledně veletrhu Fond-Ex na: www.bvv.cz/fond-ex