MWC Barcelona: souboj technologií a “kapesních superpočítačů”
Přelom února a března je ve veletržním kalendáři zasvěcen primárně mobilním bezdrátovým technologiím, které se prezentují ve španělské Barceloně. Katalánská metropole hostila od 27. 2 do 2. 3. Mobile World Congress (MWC), kde se představují novinky, které letos vstoupí na trh smartphonů a tabletů, ale i nejmodernější systémy pro komunikační sítě, na nichž funguje současný svět.
Vyjmenovat všechny novinky, které byly na MWC 2016 k vidění by zabralo pravděpodobně většinu časopisu, a proto jen stručný přehled a pohled na ty nejzajímavější, které něčím “vybočovaly z řady” přehlídky soudobé mobilní hi-tech. S většinou z nich se ostatně dříve či později setkáme i na pultech našich obchodů a v nabídce mobilních operátorů působících na českém trhu.
Letošní ročník byl oproti předchozím ještě více ve znamení virtuální reality, která se stala jedním z nejvýraznějších současných trendů, a byl charakteristický i nezvykle silnou účastí automobilek, prezentujících možnosti konektivity “chytrých vozidel” a řady aplikací, jež moderní technologie nabízejí. Přestože některé z nich mohou působit poněkud futuristicky, nezřídka už nejde jen o koncepty, ale v podstatě o předsériové pilotní projekty, jenž se začínají postupně objevovat v reálném nasazení u nové generace aut.
Pro výrobce mobilních telefonů je MWC Barcelona příležitostí představit nejen své portfolio, ale zejména vlajkové lodi v podobě smartphonů nabitých nejvýkonnějším hardwarem a plejádou nejrůznějších funkcí. Tyto špičkové přístroje jsou už na úrovni kapesních počítačů, které, pokud jde o komunikační funkce či možnosti datových přenosů, se vyrovnají běžným kancelářským počítačům, či je dokonce i předčí. Jejich trumfem je hlavně mobilita a možnost připojit se a pracovat kdekoli, kam dosahuje signál bezdrátových sítí. A to včetně vizuální obrazové informace zachycené prostřednictvím digitálních kamer (řada z nich jich má dokonce hned několik), které svými parametry konkurují běžným digitálním kompaktům nižší a střední třídy. A jak ukázala barcelonská přehlídka, leckdy mohou nabídnout i něco unikátního navíc.
CAT, neboli firma Caterpillar, je asi většině lidí známější jako výrobce stavebních strojů, ale tato značka nabízí i mobilní telefony, které mají k tomuto oboru rovněž hodně blízko. Specializuje se totiž na vysoce odolné přístroje, mezi kterými je i jeden světový unikát: model S60 je totiž (aspoň dle výrobce) prvním telefonem vybaveným integrovanou termokamerou. Díky speciální aplikaci a modulu firmy Flir s technologií MSX (Multi Spectral Dynamic Imagining) dokáže zobrazovat tepelné vyzařování a tepelné kontrasty v pásmech, které není lidské oko schopno zachytit, a měřit povrchovou teplotu na vzdálenost až 30 m i přes překážky jako je např. kouř. Po spuštění příslušné aplikace se zobrazí teplota prostředí a předmětů, na něž je zaměřen objektiv smartphonu, přičemž aplikace funguje jako klasický fotoaparát. Umožňuje pořídit termografický snímek se zobrazením údajů o naměřených teplotách, termozáznam lze ale přepnout i do podoby klasického snímku, což zajišťují dva snímače na zadní straně přístroje.
Telefony CAT mají vysoký stupeň odolnosti a S60 je v tomto ohledu zřejmě světovým šampionem - nabízí nejvyšší certifikovanou voděodolnost. Vydrží hodinu pod vodou v hloubce až 5 m, takže jej lze využít i jako podvodní fotoaparát nebo kameru. Samozřejmostí je odolnost proti pádům, prachu atd., což jej předurčuje pro práci v terénu či drsném průmyslovém prostředí. Na to výrobce pamatoval i zpracováním ovládacích prvků - klasická Android tlačítka jsou hardwarová a lze je tak ovládat i v rukavicích. S60 by na trh měl přijít v červnu.
Zavedeným výrobcům začínají silně konkurovat i ambiciózní noví hráči. Letošního MWC se poprvé zúčastnila i čínská firma Xiaomi, která má ambice prosadit se na evropském trhu a vůči zavedeným značkám nasadila silný kalibr: smartphone Xiaomi Mi5. Ten nabízí všechny vymoženosti jako konkurenční dobře vybavené přístroje renomovaných značek, ale za výrazně příznivější cenu (na trhu by se měl objevit s cenovkou od 9000 až 12 500 Kč, v závislosti na jedné ze tří verzí). Do jeho výbavy patří např. výkonné fotoaparáty s vysokým rozlišením, dual SIM, a samozřejmě špičkové hardwarové vybavení s podporou nejmodernějších technologií včetně LTE, NFC apod. Zadní strana má povrch z nanokeramického zirkonia, který má být výrazně odolnější než plast a zároveň lehčí než kov. Díky němu váží přístroj necelých 130 g, a při 5” displeji je tloušťka smartphonu pouhých 7 mm. Osazen je nejmodernějším procesorem Snapdragon 820, jehož čtyři jádra jsou u nejvýkonnější varianty Exclusive taktována na 2,2 GHz a podpořena 4 GB RAM a 128GB úložištěm, edice High bude mít stejný takt, ale pouze 3 GB operační paměti, kterou má i verze Standard, s 1,8 GHz procesorem a kapacitou úložiště 32 GB.
Podobně se v Barceloně objevila další značka, která by se mohla stát příslovečným černým koněm na mobilním trhu: Zopo. Její ústřední novinka v podobě smartphonu Zopo Speed 8 na první pohled vypadá vcelku nenápadně, ale při pohledu dovnitř, resp. na technické specifikace telefonu je zřejmé, že svým rivalům výbavou více než zdatně sekunduje. Nechybí nic podstatného, včetně podpory LTE, NFC či biometrického zabezpečení (čtečka otisků prstů), ale i moderní konektor USB-C, který není zdaleka samozřejmostí ani u renomovaných značek, dual sim i duální reproduktory, výkonný tandem 21 mpix zadního a 8 mpix předního fotoaparátu od Sony, nejnovější Android 6.0, 4 GB RAM paměti ale hlavním překvapením je srdce smartphonu - procesor MediaTek Helio X20 s deseti výpočetními jádry. Podle výrobce je tak Zopo Speed 8 vůbec první “deca-core” smartphone na světě.
Na MWC samozřejmě nechyběli ani hlavní hráči, ostřílení výrobci mobilů a tabletů. Různá hybridní řešení 2v1 kombinující tablety a notebooky, mezi nimiž dominují značky jako Lenovo, Huawei, Acer či Samsung nebo Alcatel už si našly rivaly i mezi velkými smartphony, přičemž hranice mezi nimi (přinejmenším pokud jde o parametry) je velice mlhavá - nejvýkonnější smartphony dnes dosahují (i díky shodným konstrukčním prvkům) možností tabletů a slabších notebooků, jejichž výhodou tak zůstává prakticky už jen větší displej a klávesnice.
LG představilo svůj nový vlajkový model G5, který po hardwarové stránce představuje absolutní špičku, ale oproti konkurenci jde ještě dál: je koncipován jako modulární zařízení, které lze do značné míry konfigurovat, resp. doplňovat jeho funkce. Rovněž pozoruhodná novinka, a možná i nový trend.
Výrobce představil dva moduly. První je audio modul vybavený elektronikou od renomované značky Bang & Olufsen, zajišťující špičkový zvuk pro sluchátkový výstup. Druhý modul LG charakterizuje jako fotografický, ale v podstatě jde o pomocnou baterii s kapacitou 1200 mAh (spolu se standardní 2800mAh článkem pak systém nabízí celkových 4000 mAh), a o ovladač fotoaparátu - spoušť, zoomovací kolečko pro plynulý zoom a přepínání na videokameru. Samotný smartphone G5 má dvojitý fotoaparát. Jeden 16mpix objektiv se standardním ohniskem a druhý širokoúhlý s rozlišením 8 mpix (úhel záběru činí 135 stupňů), plus dnes nezbytný snímač pro selfie na přední straně.
Samsung sází v konkurenčním boji na svou novinku, řadu S7, která kromě výkonné hardwarové konfigurace nabízí hlavně kvalitní obrazový záznam. Rozlišení objektivu 12 mpix sice nepatří k nejvyšším hodnotám, s nimiž se můžeme u moderních smartphonů setkat, ale světelnost f/1,7 a technologie Dual Pixel senzor s pixely o velikosti 1,4 µm plus vylepšená stabilizace obrazu, které by měly na snímač přivést o čtvrtinu více světla, umožní (podle výrobce) získat celkově obraz až o 95 % světlejší, ve špičkové kvalitě s vysokou úrovní detailů, lepším barevným podáním a minimem šumu. Dalším trumfem je extrémně rychlé zaostřování díky novým algoritmům ostření.
Značka Sony představila tři mobilní telefony, které jsou základem zcela nové řady Xperia X. Kromě čtečky otisků prstů v tlačítku napájení stojí za pozornost technologie rychlonabíjení, která má během pouhých 10 minut dodat přístroji energii na 5,5 h provozu. Skutečným bonbónkem je ale fotoaparát, a to nejen díky velkému 23 MPx rozlišení a citlivosti ISO 12 800, ale zejména technologické novince, kterou je tzv. prediktivní hybridní autofokus. Ten předpovídá, kde se bude pohybující objekt ve chvíli pořízení snímku nacházet.
/xa/
Svět kolem nás v plné kráse
Samsung vedle nového vlajkového modelu Galaxy S7 zaujal i další novinkou, kterou je kamera umožňující záznam 360° fotografií a videí Samsung Gear 360. Pořízení obrazu zajišťuje tandem 15mpix duálních objektivů zvládajících snímání z perspektivy „rybího oka“. Pokud je přístroj bezdrátově spárován s jedním z podporovaných telefonů, lze na jeho displeji zobrazovat náhled v reálném čase. Novinka by na trh měla přijít ve 2. pololetí letošního roku. Obdobnou panoramatickou kameru představila v rámci své řady LG Friends i firma LG pod názvem 360 CAM.
Až vám mobil zatančí…
Robohon od firmy Sharp patří spíše do kategorie kuriozit, i když jde (mj.) také o mobilní telefon. Věcička, která snad jinde než v Japonsku proslulém náklonností k robotům a automatům všeho druhu ani vzniknout nemohla. Mobil v podobě miniaturního humanoidního robotka je schopen jednoduché komunikace, dokáže chodit, tančit, lehnout si i vstát. Lze mu zadávat jednoduché povely - např. úkol pořídit uživateli selfie, které promítne ke kontrole vestavěným projektorem. Ale dá se s ním opravdu i telefonovat, k čemuž Robohon pohotově upraví svou konfiguraci: v režimu telefonování ohne ruce i nohy, aby se přizpůsobil tváři a reproduktor byl u ucha a mikrofon tam, kde má být. Robotek má na zádech displej, jehož prostřednictvím lze provádět operace, na které jsme u mobilu zvyklí. Android či jinou globální záležitost u něj ale nehledejte, spoléhá na vlastní operační systém výrobce.
Displej, který umí zobrazovat povrchy
K nejzajímavějším představeným technologiím na letošní barcelonské přehlídce patřil haptický displej vyvinutý firmou Fujitsu, který dokáže zprostředkovat plastický vjem pomocí ultrazvukových vibrací. Plastičnost obrazu v několika úrovních dokáže měnit strukturu svého povrchu tak, aby při doteku poskytl pocit co nejvíce odpovídající dotyku skutečného objektu, který je na displeji zobrazen. Speciální ultrazvukové budiče dokážou v časově naprosto přesných intervalech rozvibrovat povrch displeje, a tyto regulované jemné vibrace pomocí rychlého střídání těchto stavů pod povrchem prstu vykouzlí haptickou iluzi různých struktur - např. kluzkého, hrubého či zvrásněného povrchu.