Výrobci výrobních zařízení pro lehké kompozitní materiály jsou pod tlakem. Čím rychleji dostanou stroje k zákazníkům a uvedou je do provozu, tím větší je jejich konkurenceschopnost. To vyžaduje přesné postupy pro efektivní a ekologicky příznivé využití surovin. Tohoto cíle lze dosáhnout pomocí inovativních systémových komponent a kvalitního poradenství. S novým řešením společnosti Festo firma Technicon zvyšuje svůj inovační náskok.
Odvětví výroby kampervanů je na vzestupu a to kladně ovlivňuje výrobce strojů pro zpracování kompozitních materiálů. Náklady lze snižovat nejen přesností výroby, ale také rychlostí výroby a montáže výrobního zařízení. Společnost Technicon - Technik mit System GmbH, zabývající se oblastí automatizace postupů při výrobě sendvičových panelů s velkoplošnými adhezivními systémy, vyvinula nyní ve spolupráci s firmou Festo nový systém nanášení lepidel 1C. Kombinace potahovacího stolu a portálového systému tvoří efektivní jednotku, která přináší nové standardy z hlediska dopravy, sestavení a uvedení do provozu a rovněž snadné integrace do stávajících výrobních linek. Jednou ze společností, které sklízejí úspěchy, je výrobce karavanů a provozovatel zařízení Swift Group Limited v anglickém Cottinghamu.
Dlouhodobé těsnění a izolace
Ve výrobě kampervanů a karavanů hrají zásadní roli vysoce kvalitní lepidla. Tato lepidla jsou lehká, účinná a po mnoho let utěsňují kompozitní rám tvořený vnějším pláštěm, izolací a vnitřní stěnou. Pro dosažení tohoto cíle systém Technicon spojuje boční stěny, přední a zadní stěny i střechy a podlahy karavanů. Systém je tvořen potahovacím dopravníkem, na kterém jsou položeny různé vrstvy kompozitního materiálu, a tryskovým portálem, který se nad ním pohybuje a rovnoměrně nanáší lepidlo a vodu. Trysky jsou aktivovány 26 jednotkami s kulovými kohouty a pohony VZBA a ventilovým terminálem CPX-MPA společnosti Festo. Technicon používá laserově řízenou techniku nanášení s využitím modelů CAD, která s milimetrovou přesností nanáší lepidlo pomocí trysek, vytištěných individuálně pomocí 3D tisku, jež zaručují hospodárný výsledek se skvělými vlastnostmi lepeného spoje. To vylučuje nástřik mimo požadovanou oblast, který škodí zdraví a působí kontaminaci. Systém může nanést až jednu tunu lepidla za den.
Integrace urychluje uvedení do provozu
Předchozí model systému nanášení lepidla 1C PUR měl pevný ocelový rám instalovaný kolem
potahovacího dopravníku nanášecího systému. Při montáži u zákazníka bylo nutné těžkopádným a časově náročným postupem přesunout tryskový portál pro nanášení lepidla nad potahovací stůl pomocí motorizovaného vozíku. Jen měření ocelových nosníků a jejich přizpůsobení stávajícím strojům trvalo až dva dny podle toho, kolik prostoru bylo v dílně výrobce karavanů k dispozici. S novou generací systémů nanášení lepidla je tento postup mnohem jednodušší a rychlejší. V těchto systémech jsou potahovací stůl a portál integrovány pomocí dvou pohonů EGC dlouhých 8500 mm. Systém může být dodáván a instalován jako kompaktní jednotka. Tzn., že odpadá časově náročná montáž a měření. Nový systém je proto nejen mimořádně účinný a spolehlivý díky automatizačnímu know-how a výrobkům Festo, ale také z dlouhodobého hlediska snižuje dopravní a montážní náklady.
Christopher Haug, Festo