asseco Aimtec murr

Otočné VBD mění pravidla frézování

Na MSV v Brně mohli návštěvníci vidět nový nástroj německé firmy Pokolm v podobě otočných výměnných břitových destiček. Novinka s názvem Spinworks patří k nejpozoruhodnějším inovacím v poslední době v oboru frézování.  

 

Nový nástrojový systém Spinworks zpochybňuje dosud neměnná pravidla, která fungovala po desetiletí, že VBD musí být pevně přichycené, protože pokud by byla břitová destička povolená, znamenalo by to dříve či později zlomení VBD. U zmíněné novinky je to jinak – v systému Spinworks se VBD otáčí sama, takže odpadá ruční otáčení. Prostoje a vedlejší časy stroje se tak během frézovacího procesu sníží na nulu. Tím, že se u VBD v nástroji střídají strany, nedochází k masivnímu vrubovému opotřebení a potenciál vložné destičky, tzn. stávající ostří je možné využít doslova na 100 %, čímž se dokonale využijí všechny zdroje beze ztrát, zatímco u pevných VBD  není nikdy využito celého obvodu. Nástroje Spinworks jsou k dispozici v provedení jako závitové a nasazovací frézy a také se systémem DuoPlug pro co nejvyšší přesnost vystředění a maximální tuhost, který má firma Pokolm patentovaný. Spektrum produktové řady zahrnuje rozsah od 25 do 200 mm a odpovídá rozměrům běžného systému, takže výměna nástrojů je bez problémů možná beze změn v programu NC.

Systém přináší ve srovnání s běžnými VBD řadu výhod, jako např.:
- 100% využití celé VBD
- Výrazně delší životnost
- Zvládá mnohem větší objem třísek bez nutnosti zastavení výrobního procesu
- Mnohem nižší prostoje, protože není nutné ruční otáčení VBD
- Značně nižší pěchování třísek vede k nižšímu příkonu, a tím i k nižší celkové spotřebě energie
"U tradičního postupu je v závislosti na materiálu a parametrech obrábění nutné při dosažení hranice opotřebení břitu, při frézování po 20 až 45 minutách stroj zastavit, a výměnné vložky je potřeba ručně otočit," říká Franz-Josef Pokolm, zakladatel společnosti.
Se systémem Spinworx je nutnost ručního otáčení výměnných vložek minulostí: Otočí se sama během frézování. Protože není pevně fixována šroubem ve stanovené pozici, ale je uchycena na svém místě šroubovacími kolíky. Systém je definován tak, aby Spinworx řídil jejich nastavení, upevnění a předpětí, byl precizně usazen a fungoval tak s vysokou přesností. 
„Celkově lze říci, že za optimálních podmínek nabízí systém ve srovnání s konvenčními pevnými VBD až čtyřikrát delší životnost. Frézovací proces není nutno přerušovat, a řešení odstraňuje i další neproduktivní časy,“ charakterizoval výsledky této inovace produktový manažer firmy Sven Rahmlow. Kromě již zmíněných výhod nízkého opotřebení a dlouhé životnosti díky rovnoměrnějšímu rozložení působících sil distribuovaných po celém ostří VBD, nabízí systém Spinworks i jiné pozitivní účinky. V závislosti na podmínkách má nižší spotřebu energie až o 30 % oproti konvenčnímu systému, hladký chod, což má příznivý vliv na vřeteno, navíc výrazně tišší chod při provozu přispívá ke snížení hlučnosti. 

Příklad z praxe
Pozoruhodné parametry nástrojového systému Spinworks se prokázaly i při praktickém testování u firmy Hermesmeyer a Greweling , kde novinku začali používat jako jedni z prvních. Přes počáteční skepticismus k myšlence že VBD není pevně uchycena, ale otáčí se kolem zašroubovaného podpěrného čepu tato technologie přesvědčivě dokázala své výhody při výrobě přesné součástky pro automobilový průmysl (šlo o vložku palivové nádrže) z oceli 1.7131, obrábění na fréze Deckel Maho DMU 200 P. Hlavní zátěž představovalo obrábění horní geometrie polotovaru. Proces trval 114 min. při celkovém posuvu 4500 mm/min a hloubce frézování 1,25 mm. Dalších 54 min. zabralo obrábění spodní strany. Hotový díl bylo možné ihned po frézování vložit do ořezávacího nástroje. Tím, že odpadlo další otáčení střižnic bylo dosaženo významné časové úspory. To, že břitové vložky jsou regulérně obráceny potvrdily záběry z vysokorychlostní kamery. Při posouzení stavu nástroje při 30násobném zvětšení po 172 minutách obrábění nevykazoval téměř žádné opotřebení, VBD bylo možné použít bez problémů k frézování dalších dílů.
 

 

 
Publikováno: 14. 2. 2012 | Počet zobrazení: 4080 článek mě zaujal 713
Zaujal Vás tento článek?
Ano