rossleor asseco murr

Řežete kov? Sáhněte po vláknovém laseru

Jak zjistit vhodný stroj, jeho konfiguraci a ekonomickou náročnost? Obvyklá témata diskuzí manažerů výroby i provozu. Ideální variantou je připravit si informace o zatížení stroje – typy materiálů, jejich tloušťky, předkládaná řezná data a množství zpracovávaných dílů pro nejobvyklejší aplikace.

 

K tomu je vhodné nastínit předpokládané extrémy. Následně jsou vám obchodníci schopni poměrně obratem sdělit vhodnou konfiguraci stroje pro vaše potřeby včetně variantních řešení a provozních nákladů.
Ale pojďme zpět k vlastním strojům, dříve se hojně používaly stroje plazmové případně speciální CO2 lasery. Tyto stroje jsou dnes u většiny aplikací nahrazovány pro své vysoké provozní náklady, omezený způsob využití, vysokou odpadovost materiálu a nekvalitní hranu řezu.
V dnešní moderní době, kdy je kladen důraz na rychlost a zákazník je čím dál tím více náročný na funkčnost, design i kvalitu zpracování, narůstá potřeba využití kvalit laserového zpracovávání kovového materiálu řezacím vláknovým laserem. Díky této skutečnosti můžeme pozorovat vstup laserových pevnolátkových řezacích strojů, které zpracovávají plechové a trubkové kovové materiály z černých, kalených i barevných kovů.

Mezi hlavní pozitiva, které lasery přináší, patří:
1. Vysoká přesnost zpracování materiálu, a s tím možnost vypouštění dalších operací, jako například vrtaní otvorů.
2. Možnost použít ve výkresu složitějších tvarů dílců a tím navýšit funkčnost konstrukce a přesnost spojů (nosné patice se zámky, rámy a jiné).
3. Zmenšení zóny tepelného vlivu na materiál, díky tomu zajištění stabilnějších fyzikálních vlastností.
4. Možnost použití společného řezu pro různé dílce (které jsou hodně omezené u řezání plazmou či autogenem) a tím šetření materiálu.
5. Nesporná menší energetická náročnost jak samotné technologie, tak i nezanedbatelné snížení nákladů na chlazení ve srovnaní se staršími metodami tepelného řezu (tím také odpadá nutnost povolení a zajištění přívodu vysokého napětí).
6. Zpracování také barevných kovů beze zbytku, a to s vysokou přesností, což se často používá pro designové práce jak venkovních, tak i vnitřních prostor.
7. Značení a řezání v rámci jednoho souboru.
8. Jednodušší obsluha zařízení podpořena skutečností snadnějšího vytvoření výkresu.
9. Přehled strojů na www.hsg-laser.eu


Tyto vlastnosti nabízí např. CNC laserový řezací stroj HS-G3015E-F60 s vláknovým neboli fiber laserem, dodávaný naší společností 4ISP, předváděcí centrum strojů naleznete v Úvalech u Prahy.
Stroj nabízí technologii zpracování plechového materiálu až do tloušťky 25 mm formátu až 4 x 2 metry, současně také trubkového a profilového materiálu (v rámci jednoho zařízení) s délkou 6 metrů do průměru 150 mm. Tyto parametry lze také na zakázku upravit. Řídicí systém stroje nepotřebuje další technologickou stanici pro zpracování výkresové dokumentace do podoby použitelné ve stroji, protože pracuje rovnou z výkresovými formáty. Tímto společnost ušetří další provozní a mzdové náklady a náklady na pořízení technologií. Ceny takovýchto strojů začínají na 2 mil. Kč, ve stavebnictví jsou využívány stroje výkonnější, s cenami nejčastěji mezi 4 a 10 mil. Kč.
Software už je také možné rozšířit o nástavbu, která vede skladové hospodářství, připravuje data, automaticky rozmisťuje objekty po ploše s důrazem na maximální úsporu materiálu a co nejkratší dobu zpracování.

Naprostou novinkou je stroj HS-G3015S resp. HS-G4020S
Extrémně rychlý vláknový laser HSG-S pro dělení kovových materiálů v průmyslové výrobě s výbavou od špičkových evropských firem jako je Precitec (řezací hlava), Beckhoff (řídicí systém), Alpha či Rexroth bude k vidění poprvé v Evropě od června 2017 na mnichovském veletrhu Laser world of Photonic.
Při vývoji nového stroje byly klíčovými parametry rychlost a přesnost řezu při zachování provozních nákladů.
Rozměry pracovní plochy 3000 x 1500 nebo 4000 x 2000 mm
Zdroje o výkonu do 8 kW
Maximální rychlost pohybu 196 m/min
Akcelerační zrychlení 2,8 G
Poziční přesnost 0,03 mm/m
Opakovatelná přesnost ±0,03 mm/m
Výměnné stoly – ano
Váha stroje 13 000 kg
Rozměry kompletního stroje včetně příslušenství 11,5 x 3,8 x 2,3 m
Ceny od 9 190 000 Kč

Zdroje IPG a Raycus - Vláknové zdroje jsou dodávány ve variantě IPG a Raycus. IPG zdroje mohou být osazeny od 1,5 do 8 kW, což umožňuje např. řezání materiálů z uhlíkové oceli 0,5 - 25 mm, nerezu do 20 mm či hliníku do 16 mm. Zdroje Raycus doporučujeme při výkonech 2,2 - 3,3 kW, což umožňuje např. řezání materiálů z uhlíkové oceli do tloušťky 18 mm, nerezu do 6 a hliníku do 5 mm.

Robotické lasery pro 3D řezání
Pro 3D řezání jsou nejvhodnější robotické lasery, které dnes dosahují extrémní rychlosti i přesnosti. Příprava dat je již minimálním problémem a existují i aplikace, které nemusí mít zadány 3D data.

Konfigurací vláknových laserů najdete několik set. Vždy záleží na vašich požadavcích a vytíženosti stroje. Vybrat ten správný není však až takový problém, obvykle stačí 2-3 hodinová konzultace pro počáteční výběr těch správných strojů pro vaše rozhodování.
Navazující doplňkové funkce jako je sváření, ohýbání či leštění materiálu, již vždy vychází z dat, která jsou potřebná pro výběr řezacího stroje.

Úspěšný výběr Vašeho nového stroje
Ing. Dagmar Smrčinová, manažerka 4ISP s.r.o.

 
Publikováno: 31. 8. 2017 | Počet zobrazení: 1797 článek mě zaujal 383
Zaujal Vás tento článek?
Ano