rossleor asseco murr

Zlato místo kyseliny testuje skener

NDT nemá význam jen pro průmyslové využití a technické certifikace a zkoušky, ale cenné služby může poskytnout i v oblasti byznysu - konkrétně při ověřování pravosti zlatých investičních slitků či mincí.

 

Za dob alchymistů a v podstatě až do časů relativně nedávných byla za jednu z hlavních metod jak otestovat ryzost zlata považována lučavka královská. Agresivní směs koncentrované kyseliny dusičné (HNO3) a kyseliny chlorovodíkové (HCl) v objemovém poměru 1 : 3, která si jako jedna z mála chemikálií dokázala poradit i s jinak velmi odolnými a obtížně rozpustnými prvky vzácných (tzv. královských) kovů, jako jsou zlato a platina, a dokázat tak jejich pravost, má ovšem hodně daleko k bezpečnému testování zlata, které by nezpůsobilo žádné poškození cenného kovu. A tak namísto leptání agresivní kyselinou nastupují moderní technologie a metody. Jednu z nich, unikátní možnost nedestruktivního ověřování původu a pravosti investičního zlata, představila firma IBIS InGold zabývající se zlatým byznysem.
Společnost IBIS InGold se stala oficiálním distributorem technologie Veriscan a jako první představila v ČR tuto unikátní technologii pro ověřování pravosti zlata. Tato nedestruktivní metoda ověřování ryzosti zkoumá slitky pocházející z rafinérie PAMP a pomáhá odhalovat falzifikáty.
PAMP - vyrábí nejen kompletní sortiment investičních slitků ze zlata, stříbra, platiny i palladia, ale i mince a střížky na mince pro státní banky a státní mincovny mnoha zemí. Je dodavatelem polotovarů z drahých kovů pro švýcarský hodinářský průmysl.
Mezi hlavní výhody nového systému, který okamžitě identifikuje pravost slitků pocházejících ze švýcarské rafinérie PAMP, patří nízké náklady, jednoduchá manipulace a především celistvost testovaného slitku, který není v tomto případě na rozdíl od běžné praxe porušen či zničen. K prověření a analýze využívá Veriscan mikroskopickou topografii kovu, v jejímž rámci je každý detail povrchu slitku zachycen při výrobě a zanesen do databáze. Tím se dá snadno ověřit, zda neprošel nějakou změnou. U menších slitků je při výrobě do databáze zaznamenán povrch obou stran, jak bez obalu, tak i s obalem. U slitků o hmotnosti 250 g a více je, pro lepší identifikaci a zvýšení spolehlivosti, uloženo do databáze všech 6 stran výrobku. Povrch je zaznamenán jak bez obalu, tak s obalem, jenž je samotným certifikátem slitku. Slitek není po ověření nijak označen a nedochází ani k poškození obalu. K ověřování může docházet opakovaně, např. při změně majitele. Veriscan vyžaduje kvalitní skener a přístup do databáze rafinérie, kde jsou uloženy detaily povrchu jednotlivých slitků.
„Dosud neměl investor možnost nechat si zlato ověřit tak, aby byl výsledek přesný a zároveň nedošlo k poškození či ke znehodnocení slitku. Veriscan nedestruktivní metodou zaručuje, že slitky jsou bez úprav či poškození, a není je tak nutno složitě tavit pro ověření ryzosti. Celá technologie funguje na podobném principu jako ověřování otisku prstů, neboť každý slitek má svoji jedinečnou strukturu,“ upozorňuje výkonný ředitel společnosti IBIS InGold Libor Křapka.

Testování kvality zlata ultrazvukem
Při odhalování padělků zlatých a stříbrných slitků či mincí se využívá i nedestruktivní testování pomocí ultrazvuku a vyhodnocování odrazové charakteristiky, která by měla odpovídat určité hmotnosti a tloušťce pravého objektu daných rozměrů. Ryzím kovem ultrazvuková vlna projde a odrazí se od zadní stěny, zatímco v případě, že narazí ve struktuře na cizorodý prvek (např. wolframovou vložku dodanou pro vytvoření zdání správné hmotnostní charakteristiky), je odraz ultrazvukové vlny odlišný. U čistého zlata by zvuková vlna měla procházet rychlostí 3200 m/s, v čistém stříbře pak 3600 m/s, což lze prověřit i pomocí jednoduchého testovacího zařízení -  vibrometru.

 
Publikováno: 1. 10. 2017 | Počet zobrazení: 2655 článek mě zaujal 404
Zaujal Vás tento článek?
Ano