rossleor asseco murr

Rusko představilo první počítač s vlastním procesorem

Ruská státní technologická firma Ruselectronics (součást skupiny Rostec) předvedla na IT konferenci ICRP 2017 v Kazani první prototypy osobních počítačů a serverů na bázi vlastních mikroprocesorů Elbrus-8S. 

 
Oproti současné generaci intelovských procesorů Kaby Lake, vyráběných 14nm procesem, jsou nové ruské až 8jádrové procesory založeny na 28nm výrobním procesu. Ve srovnání s předchozí generací čtyřjádrových mikroprocesorů Elbrus-4S z roku 2015 je špičkový výkon nových procesorů 3- až 5krát vyšší a šířka pásma z vstupně-výstupních kanálů 8krát vyšší. Základní operační systém pro PC-801 Elbrus a servery je postavený na linuxovém jádře, který využívá instrukční sadu Elbrus 2000. Kromě kompatibility s architekturou ruských čipů podporuje i mnoho open source aplikací a má binární kompatibilitu se systémy x86 / x86-64, takže díky sadě instrukcí pro ně umožňuje spouštět i aplikace na této platformě. Architektura procesorů Elbrusu je, stejně jako u x86, RISC/CISC, ale procesor využívá vlastní mikroinstrukce, které dekódovací jednotka překládá ze strojových instrukcí. Díky tomu může Elbrus pracovat s nativním strojovým kódem, který na 100 % využije možnosti procesoru. První dodávky PC s operačním systémem Elbrus-8S by měly zamířit na trh v pololetí letošního roku.
V posledních letech se Rusko pokouší vymanit ze závislosti na USA a dalších zahraničních dodavatelích pomocí prosazování domácí produkce, což je sice (zvláště v podmínkách embarga postihujícího i hi-tech sektory) náročné, na druhou stranu má výroba s využitím technologií z vlastní domácí nabídky i určité výhody např. z nyní vysoce aktuálního bezpečnostního hlediska. Procesor kompletně vyvinutý ruskými silami má vlastní strojový kód, který je v některých aspektech efektivněji navržen i proto, že si nenese historické vazby jako x86/x64 a ARM. Ačkoli se z pohledu výrobní technologie může zdát Elbrus-8S zaostávající za západními komerčními čipy, může být v některých ohledech naopak dokonce velmi vyrovnaným konkurentem.
V zemi působí několik výrobců hardwaru, čipů a počítačů domácí provenience - loni např. ruská značka T-Platforms uvedla na trh 21,5palcový all-in-one počítač běžící na SoC MIPS - založené na procesoru T1-Bajkal firmy Bajkal Electronics. V loňském roce oznámilo Rusko práci na vlastní alternativě Androidu, OS Sailfish , který by měl být určen pro používání v ruských státních orgánech a korporacích.
 
Publikováno: 1. 10. 2017 | Počet zobrazení: 4304 článek mě zaujal 426
Zaujal Vás tento článek?
Ano