V příštím roce bude vyhlášeno 15 tendrů pro JE Paks II
Maďarský projekt jaderné elektrárny Paks II se posouvá k praktické realizaci. Přípravné práce v lokalitě mají začít v příštím roce a probíhají první výběrová řízení na dodávky komponent a služeb, zaznělo na mezinárodním dodavatelském fóru Atomex Europe, které probíhalo 20.-21. listopadu 2017 v Budapešti.
Význam pro české firmy
Práce, kterou české firmy v konsorciu MIR 1200 odvedly při přípravě nabídky do později zrušeného tendru na rozšíření jaderné elektrárny Temelín, nebyla zbytečná a mohou z ní nyní těžit v nabídce pro maďarský projekt Paks II. To bylo mj. obsahem prezentace Josefa Perlíka, generálního ředitele ŠKODA JS a místopředsedy Aliance české energetiky, která sdružuje české podniky z oblasti projektování, výroby, servisu, dodávek a montáže v jaderné energetice.
V úvodu své prezentace Perlík připomněl, že české firmy mají dlouholeté zkušenosti s výstavbou a modernizací reaktorů typu VVER na domácích jaderných elektrárnách, ale i v zahraničí. Mezi jejich kompetence patří i dodávky zařízení pro jaderný ostrov včetně samotného reaktoru, protože v minulosti vyrobily celkem 24 kompletních reaktorů typu VVER-440 a VVER-1000. Rozsáhlé zkušenosti dokládá i míra lokalizace odhadovaná pro projekt nových temelínských bloků, přes 70 % prací bylo a stále je podle Perlíka proveditelné českými organizacemi. Česko-ruské konsorcium tvořila česká firma Škoda JS a ruské firmy OKB Gidropress a Atomstrojexport (obě jsou součástí ruské korporace Rosatom). „V rámci konsorcia se česká strana zabývala především převáděním ruského projektu na české a evropské normy, zpracovávala strukturu budoucí bezpečnostní dokumentace pro SÚJB a další dokumenty pro příslušné státní orgány, připravovala strukturu dodavatelského řetězce a dále měla na starosti řízení nabídky a přípravu budoucího řízení projektu,“ popisuje Perlík.
„Díky tomu české firmy získaly důležité know-how s technologií projektování a řízení projektů Multi-D, kterou používá Rosatom, a zvýšily tak svou kvalifikaci pro zapojení do dalších projektů této korporace,“ doplňuje Josef Perlík.
„Projekt jaderné elektrárny Paks II představuje pro české firmy potenciál nejen v oblasti projektování a dodávek kusové produkce, ale i při realizaci dodávek komplexních celků. Dále se mohou uplatnit při převádění dokumentace z ruských norem na maďarské. S tím mají zkušenosti z přípravy nabídky pro rozšíření Temelína a rovněž využijí zkušenosti získané díky dodávkám komponent a inženýringových služeb do různých zemí, které mají rozdílná legislativní prostředí,“ vysvětluje Perlík.
Novinky z Atomex Europe
Fórum Atomex Europe 2017 bylo věnováno především dodavatelským firmám, které se mohly seznámit s tím, jaká výběrová řízení mají být v blízké době vypsána a jaká pravidla při nich Rosatom používá.
„Ze své strany přikládáme velký význam otázce lokalizace. Počítáme, že do realizace tohoto projektu budou velkou měrou zapojeny firmy z Maďarska a dalších evropských zemí. V současnosti probíhá výběrové řízení na dodávku turbogenerátoru pro jadernou elektrárnu Paks II a do konce roku 2018 bude vypsáno minimálně 15 tendrů v celkové hodnotě přibližně 2 mld. eur. Tyto tendry budou kromě stavebních a montážních prací také na dodávky komponent a náhradních dílů. V rámci projektu Paks II probíhají tendry podle pravidel EU a informace jsou zveřejňovány na specializovaných elektronických tržištích a v médiích. V roli potenciálních dodavatelů se jich může zúčastnit jakákoliv firma, která o to má zájem,“ uvádí k tendrům pro Paks II první náměstek generálního ředitele Rosatomu a ředitel Bloku pro rozvoj mezinárodního obchodu Kirill Komarov.
Během fóra byly zmíněny také další projekty Rosatomu. V současné době má ve fázi realizace 8 bloků v Rusku a 34 v zahraničí. Patří mezi ně i finská jaderná elektrárna Hanhikivi s reaktorem VVER-1200, kde již probíhají zemní práce. V maďarské Paksi začnou přípravné práce začátkem příštího roku a zahájení samotné výstavby je plánováno na rok 2019. Zakázky na jednotlivé komponenty se však vypisují již nyní, např. pro elektrárnu Hanhikivi mají být v blízké době vypsány zakázky na 58 % komponent strojovny.
Dalším projektem, který se významně posouvá, je bangladéšská jaderná elektrárna Rooppur s dvěma bloky typu VVER-1200. V listopadu letošního roku získala stavební povolení a začíná tam betonování základů reaktorové budovy. Tento projekt představuje pro české firmy příležitost vstoupit na nové trhy podobně, jako k tomu došlo v rámci jaderných elektráren typu VVER postavených v Indii a v Číně.