asseco Aimtec murr

Hannover chystá novou podobu tradičních veletrhů

Ještě před vlastním začátkem tradičního jarního komplexu průmyslových veletrhů Hannover Messe se program letošního ročníku představil v průřezové podobě vybraných firem na „prewiew“, které je rovněž letošní novinkou veletrhů. Některé firmy se představily i ve více oborech. Jak uvedl při této příležitosti předseda správní rady Deutsche Messe Wolfram von Fritsch, Hannoverské veletrhy mají dát odpověď na řadu otázek, které stojí před současným průmyslem.   

 

Nové je samotné pojetí tradičního veletržního komplexu: je koncipováno v duchu technologií pro životní prostředí, ale není to o odpadech, řešení bezpečnosti či infrastruktury, organizátoři použili holistický, celostní přístup. Hannover Messe tak zastřešují 8 samostatných veletrhů specializovaných na určitý segment: Industrial Automation, Energy, MobiliTec, Digital Factory, Industrial Supply, CoilTechnica, IndustrialGreenTec a Research & Technology. Podobně jak v minulých ročnících připravují organizátoři vždy nějakou inovaci a po úspěchu veletrhů Coil Technica a MobiliTec, které se už staly plnohodnotnou součástí hannoverského veletržního komplexu, si tak letos odbude svou veletržní premiéru IndustrialGreenTec. Prostřednictvím zvýrazněného tématu, greentelligence” staví nová vlajková loď Hannover Messe do popředí zelené technologie jako oblast průmyslu, která prochází razantním rozvojem a stojí před velkými úkoly: Produkty a procesy musí být udržitelné, ekologické a účinné. Nový přední odborný veletrh by se měl stát platformou pro všechny technologie určené pro ochranu životního prostředí v celém řetězci tvorby hodnot.

Průmysl i megapole vyžadují efektivitu a ekologický přístup
V osmi často vzájemně se prolínajících či doplňujících sekcích se v dubnu představí v rámci zdůrazněného tématu Metropolitan Solutions také komplexní pohled na řešení problematiky měst z různých pohledů. Tento přístup nebyl zvolen náhodně. V roce 2050 bude podle jedné ze studií OSN žít ve městech více než 7 mld. lidí – to je více, než činí celkový současný počet obyvatel naší planety. Přibude i tzv. megapolí, mnohamilionových velkoměst, kde se koncentruje více obyvatel, než je lidnatost celých některých států. To staví před společenost i nové problémy, které je nutné řešit. Jak zajistit jejich zásobování, dopravní infrastrukturu, bezpečnost, hygienu atd. A právě tyto otázky budou jedním z hlavních témat Metropolitan solutions.
Osm veletržních skupin se letos zaměřuje na všechny aspekty moderní průmyslové výroby a jejich další rozvoj, a to se zvláštním zřetelem na ekologii a energie, resp. energetickou efektivitu. Mezi faktory, které rozhodují o konkurenceschopnosti se kromě čistě komerčních hledisek stále více prosazují i ty, které dříve nepatřily k prioritám – současní investoři i zákazníci upřednostňují jednoznačně fiormy využívající efektivní a ekologické technologie.

Ústřední téma: energie – a hlavně v zelené podobě
Jak uvedla prof. Claudia Kemfert, šéfka oddělení Energie, dopravy a prostředí z Německého Institutu pro ekonomický výzkum (DIW Berlin), zhruba 40 % spotřeby energie jde na konto průmyslové výroby a průmyslových procesů. Zajistit její stabilní dostatek pro stále rostoucí požadavky, je náročným úkolem, a jednou z důležitých cest k jeho řešení je snižování energetické náročnosti průmyslových zařízení. Příkladem mohou být elektromotory: zařízení, která patří k tradičním „žroutům“ energie mohou být paradoxně jednínm z klíčových faktorů jejích výrazných úspor. Ve světě je dnes podle údajů Asociace německých inženýrů (VDI) zhruba 300 000 elektromotorů. Připadá na ně přibližně 10 % z celkové světové spotřeby elektrické energie a jejich počet podle odhaů VDI roste o desetinu ročně. A např. inteligentní řídicí systémy, moderní převodové technologie a elektronické prvky, využití elektromotorů s variabilní rychlostí mohou pomoci ušetřit až 30 % energie, což by odpovídalo ca 1,7 mld. kWh – pro představu je to číslo odpovídající výkonu 290 obvyklých jaderných reaktorů.
Hannover Messe 2012 si tak klade za cíl představit inteligentní kombinaci efektivních procesů, ekologických materálů a udržitelné výroby, tzn. kritické veličiny pro přežití v současném vysoce konkurenčním, dynamickém mezinárodním tržním prostředí, uvedl Wolfram von Fritsch na prewiev veletrhů.

Čína v dračím roce představuje svůj průmysl
Pro čínský horoskop začal nedávno letošní nový rok ve znamení draka, a letošní ročník Hannoverských veletrhů bude tentokráte ve znamení Číny.
Více než tři desítky let po zahájení reformní politiky již v Číně neprobíhá růst samovolně, a na veletrhu Čína představí perspektivu druhé největší ekonomiky světa s vědomím, že trvalý růst je založen na rozvoji průmyslu a společnosti. „Říše středu“ zahájila svůj prudký start mezi globální světovou ekonomickou špičku jako izolovaný aktér světového dění, ale dnes je významnou součástí mezinárodního obchodu a podporou globálního růstu. Současně stojí před obrovskou výzvou zajistit hospodářskou stabilitu a posun od prahové k průmyslové zemi. Výrobní náklady v Číně významně stouply a čínské podniky začaly části své výroby přesouvat z domácí půdy do jihovýchodní Asie. Za těchto podmínek je v čínské ekonomice nutný technický rozvoj a Čína si je vědoma, že úspěšně pokračovat ve svém kurzu směřujícím k růstu bude moci pouze s pokrokovým a inovativním průmyslem. 
Výzkum a vývoj jsou proto na cestě Číny do budoucnosti rozhodující. Zatím ale není mnoho podniků, ochotných v rámci dlouhodobé strategie investovat do vývoje patentů a nových produktů. Vláda proto vyzvala podniky, aby daly k dispozici více prostředků na výzkum a vývoj, a podpořily klíčová odvětví průmyslu. 
Příkladem může být např. kosmonautika, která má pro Čínu velký význam jak z vojenského, tak hospodářského hlediska, a do níž vláda investuje enormní částky a chce se v budoucnu v technologiích vyrovnat USA. Dalším příkladem je tzv. elektromobilita. Peking si předsevzal, že do roku 2020 na čínských silnicích bude jezdit 5 milionů elektricky nebo částečně elektricky (hybridy) poháněných vozidel. Čína se chce stát jedničkou na světovém trhu těchto automobilů budoucnosti. Spolupracuje např. se zahraničními výrobci v rámci společných podniků a zajišťuje si tak přístup k technickému know-how. Na  veletrhu Hanover Messe 2012 bude toto průmyslové odvětví tvořit stěžejní oblast. Čínským firmám se v technologiích podařilo zmenšit zaostávání za zahraničím. Nová konkurence z Dálného východu se nyní už nespokojuje s plagiáty. Na bázi kopií techniky zde vyvíjejí nové produkty. Mnoho mezinárodních výrobců přesunulo část své výroby do Číny, aby tímto způsobem snížily své náklady. Přesto si zachovali náskok v oblasti inovací a špičkové pozice.
 

 

 
Publikováno: 6. 3. 2012 | Počet zobrazení: 2621 článek mě zaujal 612
Zaujal Vás tento článek?
Ano