asseco Aimtec murr

Nastupuje nositelná elektronika do firemního prostředí?

Ještě před několika lety byla hitem IT branže nositelná elektronika - kdo neměl fitness náramek nebo chytré hodinky, nebyl prostě „cool“. Ambiciózní plány výrobců těchto zařízení se podle všeho nenaplnily a řada z nich je dokonce opouští. Mohly by však najít uplatnění ve zcela jiné oblasti než v projektech technologických nadšenců, a to u průmyslových profesionálů.

 

„Tvrdá data“ prodejů tzv. wearables naznačují, že masový zájem o ně spíše opadá (což však neznamená, že by jejich prodeje dramaticky klesaly, jejich křivka stále stoupá, ale ne původně očekávaným tempem). Například Motorola, která kdysi přinesla na trh jedny z prvních chytrých hodinek s kulatým displejem, jejich novou generaci už asi nevydá a zvažuje přehodnocení své strategie. Intel, jenž měl ještě před několika lety s nositelnou elektronikou velké plány, loni propustil řadu zaměstnanců, kteří pracovali na různých IoT produktech - tedy hardwaru pro zařízení tzv. internetu věcí a zrušil celé oddělení, které pracovalo na nositelné elektronice.  Firma Jawbone, jeden z kdysi významných výrobců fitness náramků už zkrachovala a také u konkurenčního Fitbitu došlo loni na propouštění. Výrobci, kteří zatím odolávají, začali měnit svou dosavadní strategii a byznys modely, takže např. Samsung se snaží produkty nositelné elektroniky více navázat na své telefony, TV a další zařízení.
Ovšem možnosti wearables by se mohly skvěle uplatnit u zcela jiné skupiny uživatelů, s níž se vlastně původně ani moc nepočítalo: ve firemní sféře. To je např. příběh revolučních GoogleGlass, jejichž komerční prodej Google po dvou letech v roce 2015 ukončil. Projekt z experimentální divize Google X převedl pod firmu Nest, která bude s brýlemi pokračovat už v jejich průmyslově využitelné podobě.

Bude letošní rok průlomový?
Myšlenka začlenění nositelných technologií do infrastruktury podnikových IT je diskutována již několik let. Důvodů, proč se tato očekávání dosud nenaplnila, je více. Přesto je zřejmé, že mnoho společností je připraveno potenciálu nositelných zařízení využít, konstatuje Neil Bramley, ředitel divize B2B Client Solutions společnosti Toshiba Northern Europe.
Podle průzkumu ABI Research se počet nositelných zařízení v roce 2021 celosvětově vyšplhá až na 154 mil. kusů (pro srovnání: v roce 2016 byla udávána hodnota 34 mil.), a prognóza obsažená ve zmíněné studii předpokládá, že 34 % těchto zařízení bude využito ve skladech a výrobních podnicích.
Podle dostupných ukazatelů by právě letošní rok mohl znamenat historický zlom ve využití wearables ve firemním prostředí. Uvedený předpokládaný nárůst je dokladem toho, že vedoucí pracovníci ve společnostech získávají postupně důvěru ve využití potenciálu nositelné elektroniky a současně dozrávají i samotná tato zařízení. Posilující trh s IoT v průmyslové automatizaci, pokroky ve vývoji rozšířené reality (AR) a blížící se nástup 5G, které do roku 2022 bude využívat půl miliardy uživatelů, to vše významně nahrává reálnému využití nositelných zařízení.
Nejvýznamnějším katalyzátorem pro rozvoj nositelné elektroniky může být právě nyní vzestup odvětví Edge Computing. Trh IoT nabírá na významu a IT manažeři řeší problematiku efektivní analýzy neustále větších objemů dat. Edge Computing pomáhá organizacím tuto výzvu vyřešit a zároveň umožňuje využívat nové metody shromažďování, analýzy a redistribuce dat a využití odvozené inteligence. Optimalizované zpracování dat snižuje zátěž využití cloudu a uživatelé mohou lépe selektovat data posílaná do síťového centra. Tento postup také usnadňuje identifikaci kybernetických útoků už v počáteční fázi s tím, že řada z nich zůstane izolována od hlavního výpočetního serveru. Data mohou být před odesláním ze zařízení Edge do jádra systému skenována a šifrována. Vzhledem k tomu, že stále více nositelných zařízení a aplikací je vyvíjeno s ohledem na efektivitu a schopnost v podnikání, bude klíčová role Edge Computing dále vzrůstat. Podle výzkumů společností Equinix a IDC pomůže organizacím navýšit v příštích pěti letech zisk o další dva biliony dolarů.

„Wearables“ v průmyslu
Tato zařízení najdou uplatnění zejména v průmyslových odvětvích, ve kterých hrají klíčovou roli mobilní pracovníci, tedy v logistice, údržbě, výrobě či skladovém hospodářství. CIO mohou nasadit tato zařízení dle vlastních konkrétních potřeb pro zvýšení produktivity v rámci své organizace. Reálné využití bude v každém odvětví jiné, bezpečné hands-free řešení poskytne ale vždy flexibilní možnosti dle individuální problematiky.
Konkrétním příkladem může být využití pro techniky provádějící servis průmyslových kotlů. Ti mohou díky inteligentním AR brýlím vidět v režimu hands-free zobrazení schémat zapojení a servisních postupů. V případě potřeby mohou také využít software pro komunikaci, vyžádat si pomoc dalšího vzdáleného odborníka a vyřešit poruchu na místě i přes nečekané komplikace. Ve skladu zase využívají zaměstnanci již po mnoho let náhlavní soupravy pro verbální komunikaci s nadřízenými. Nyní mohou skenery v kombinaci s inteligentními brýlemi automaticky podávat informace o konkrétních položkách a vše může být digitálně monitorováno. Tím se snižuje pravděpodobnost lidské chyby a zároveň se shromažďují cenná data, která lze analyzovat s ohledem na zvýšení efektivity logistiky.
Uvedené příklady demonstrují potenciál nositelných zařízení v průmyslových odvětvích. Podniková IT infrastruktura, která je schopna integrovat tyto technologie a také postup vývoje příslušných zakázkových aplikací pro konkrétní využití, budou během roku 2018 působit jako katalyzátor využití těchto nositelných technologií.

Nenápadní „práskači“ v rouše beránčím
Ve skrznaskrz prosíťovaném světě se některá nositelná elektronika stala dokonce nežádoucí. Přinejmenším pro určité skupiny uživatelů. Poté, co se zjistilo, že díky datovým přenosům z fitness náramků a lokalizaci jejich nositelů by bylo možné zjistit a vyvést tak na veřejnost existenci některých dosud úspěšně utajovaných základen či vojáků operujících tam, kde by se o jejich působení vědět nemělo, upadlo jejich používání v nemilost u americké armády a tajných služeb. Ze stejného důvodu zvažuje zákaz smartphonů a jejich nahrazení tlačítkovými přístroji bez fotoaparátu a kolokačních služeb i velení ruských ozbrojených sil, a sportovní wearables tamních vojáků může stihnout stejný osud.
Jiné prvky nositelné elektroniky naopak v armádních službách ovšem čile fungují. Ve výbavě moderních elitních jednotek jsou průhledové displeje či kamerky na přilbách, nejrůznější miniaturní komunikační zařízení a spousta dalších hi-tech wearables „udělátek".       

/waj/

 
Publikováno: 30. 4. 2018 | Počet zobrazení: 1421 článek mě zaujal 332
Zaujal Vás tento článek?
Ano