rossleor asseco murr

Problematika kompresorů

Kompresorů je široká škála druhů a značek. Do provozu se vybírají konkrétní typy dle aktuálních potřeb zákazníků. Nejčastější chybou, které se zákazníci dopouštějí, je špatně zvolený výkon kompresoru. Mezi lidmi však kolují i další omyly a mýty…

 

Kompresory, které nabízí společnost TIBBIS, jsou šroubové, lamelové, spirálové, ale i pístové. Každý z uvedeného typu kompresorů se hodí do jiného druhu provozu. Například lamelové kompresory značky Hydrovane jsou vyráběny výhradně v provedení se vstřikem oleje (mazané). Vhodné jsou jak do menších firem, tak i do velkých průmyslových společností s nepřetržitým provozem. Limitovány jsou ale výkonem, který se pohybuje v rozsahu od 1,1 až do 75 kW. Tyto kompresory vynikají velkou spolehlivostí a dlouhou životností, která představuje až neuvěřitelných 100 000 motohodin.
Do portfolia kompresorů firmy TIBBIS patří také značky CompAir nebo RENNER. Jde o šroubové kompresory disponující výkonovým rozsahem od 2,2 až do 355 kW, v provedení bezmazném i mazaném. Kvalita, robustnost, dlouhá životnost, ekonomický provoz, nadstandardní záruka - to jsou ta správná slova, která popisují vlastnosti těchto strojů.
Na otázku: Zda je lepší kompresor šroubový nebo lamelový, se paušálně nedá odpovědět. Musíme vzít v potaz konkrétní potřeby každého zákazníka zvlášť a přizpůsobit mu celý vzduchový systém.

Vertikální kompresory
Často slýcháme o novinkách v podobě vertikálních kompresorů. Podle společnosti TIBBIS se o žádnou novinku nejedná. Lamelové kompresory jsou v tomto provedení uváděny na trh již řadu let. Přesto jsou konkurencí uváděny jako novinky na trhu.
Pokud se zákazník rozhodne pro pořízení takového typu kompresoru, ušetří sice podlahovou plochu, kterou zařízení zabere, ale na druhou stranu je prováděný servis z důvodu omezeného manipulačního prostoru složitější a obtížnější. Stejně tak je třeba již dopředu počítat s dostatečnou výškou, chcete-li světlostí místnosti. Jinak mají vertikální i horizontální typy kompresorů shodné vlastnosti.

Chytré systémy
Díky moderním technologiím, které se posouvají stále rychleji dopředu, může společnost TIBBIS nabídnout svým zákazníkům moderní aplikaci RENNERconnect. Jedná se o nadřazený, inteligentní řídicí systém pro optimální řízení a monitorování výroby stlačeného vzduchu. Díky tomuto inteligentnímu, na spotřebě závislém spouštění kompresorů využívá zákazník nejen velký potenciál úspory energie, ale také zvyšuje provozní bezpečnost svých strojů. Bez ohledu na typ kompresoru je možné pomocí aplikace RENNERconnect ovládat až 16 kompresorů, a to i od různých výrobců. Zapojením tohoto systému docílí uživatel až 30% úspory energie.
Na druhou stranu je dlužno dodat, že tato a jí podobné technologie jsou finančně náročnější, proto jich využívá poměrně málo provozů. Vždy je třeba zvážit, k jak výrazným úsporám dochází při použití chytrých technologií, aby se jejich nákup vůbec vyplatil.

Častá chyba
Mezi stále se opakující chybou, se kterou se TIBBIS u svých klientů setkává, je předimenzování nebo naopak poddimenzování výkonu kompresorů.
„Nejčastěji mají zákazníci předimenzované kompresory, tím pádem se jim zbytečně zvyšují náklady na elektrickou energii. Proto je výhodnější zvolit dva menší kompresory než jeden velký. Z našich zkušeností jasně vyplývá, že když zákazník zvolí místo jednoho většího dva menší kompresory, ale s celkovým výkonem, který se rovná tomu velkému, výrazně ušetří. V praxi bývá ale většinou využíván pouze jeden, jehož kapacita ve většině případů pokrývá veškeré potřeby výroby," říká Michal Novák, jednatel společnosti TIBBIS, a dodává: „Každý si pak může odvodit logické výhody řešení, která navrhujeme. Při dvou kompresorech není nutné mít další záložní kompresor, zákazník se vyhne odstávkám provozu a šetří opotřebení minimálně jednoho kompresoru nebo lze opotřebení rozložit na oba dva.“
Nenechte se mást lákavými nabídkami – při výběru kompresoru se poraďte s opravdovými odborníky. Nezapomínejte, že pořizovací cena kompresoru není cenou konečnou. Důležitými parametry jsou kromě ceny i dostupnost náhradních dílů, stejně jako cena záručního, pravidelného nebo pozáručního servisu.

 
Publikováno: 31. 10. 2018 | Počet zobrazení: 1632 článek mě zaujal 351
Zaujal Vás tento článek?
Ano