rossleor asseco murr

Přehlídka moderní průmyslové automatizace

Závěrečná bilance nedávno skončeného norimberského veletrhu SPS IPC Drives je pro organizátory nepochybně potěšující. Na odborný veletrh, jehož se zúčastnilo 1630 vystavovatelů, přišlo získat aktuální informace o digitálních řešeních pro průmysl, kybernetické bezpečnosti, cloudových službách a rozvoji 5G celkem 65 700 návštěvníků.

 

Na letošním 29. ročníku, který se konal ve dnech 27.‒29. listopadu, měli vystavovatelé k dispozici rekordní prostor 17 výstavních hal s celkovými 136 000 m2 výstavní plochy, kde mohli představit informace o aktuálních trendech a pokrokových technologiích v průmyslové automatizaci. Oblast „Software a IT ve výrobě“, jedna ze stěžejních částí veletrhu opět vyrostla a obsadila místo jedné dvě haly. Veletrh svou unikátní koncepcí pokrývá celé spektrum inteligentní a digitální automatizace a zaměřuje se na praktická řešení pro konkrétní oblasti podnikání.

Novinky pro průmyslovou výrobu
Veletrhy jako SPS IPC Drives jsou pro výrobce a dodavatele průmyslové techniky vítanou příležitostí, jak představit novinky ze svého portfolia, z nichž mnohé měly na veletrhu svou premiéru. Jelikož jich bylo mnoho, vzpomeňme alespoň některé, které nás zaujaly.
Například nová verze aplikačního softwaru Servosoft z aplikace ControlEng firmy Koch je kompletní integrace aktivních řešení pro správu energie. Nabízí dimenzování a simulaci servopohonů od zásuvky až po hřídel, a modelování správy energie pohonu v různých scénářích od masivních výkyvů napětí až po přerušení sítě.
Z hardwarových novinek zaujal např. mechatronický uchopovač malých částí (24 V EGP) firmy Schunk s IO-Link, umožňující flexibilní procesy v Pick & Place. Síla úchopu může být individuálně nastavena na příslušný obrobek ve čtyřech stupních. Díky integrovanému měřicímu systému se eliminuje potřeba snímačů externího snímání polohy. Celá elektronika, včetně diagnostického nástroje, který trvale monitoruje parametry (např. napětí, proud, teplotu) uchopovače, je instalována uvnitř chapadla.
Společným jmenovatelem pro velkou část nově prezentovaných produktů byl internet věcí (IoT). Například firma Jumo uvedla sběrnice Digiline pro digitální senzory v analýze kapalin. Své dotykové sondy smartCAP pro IoT, které mohou přenášet informace operátorovi v reálném čase, představila firma Captron Electronic. Uživatelé mohou konfigurovat vlastnosti senzorových tlačítek pomocí tabletu, smartphonu nebo počítače v závislosti na oblasti použití. Pro sféru IoT je určena i nová kompaktní brána firmy Moxa Europe IIoT Edge Gateway optimalizovaná pro aplikace průmyslového internetu věcí (IIoT) v tovární automatizaci, inteligentních dopravních systémech (ITS) apod. K připojování průmyslových zařízení v moderních systémech slouží další novinka - dělitelná kabelová průchodka KVT-ER firmy Icotek k vkládání kabelů se zástrčkami, i bez nich s integrovaným těsněním zajišťujícím vysoké třídy ochrany (IP65, IP66, IP67 a IP68). Pod označením Ölflex Servo FD 7TCE zas firma Lapp představila kabel odpovídající různým normám. Umožňuje tak použít pro různá zařízení a čidla stejnou linku, takže firmy už nebudou muset udržovat různé typy linek.

Doprovodný program
Vedle rozsáhlé nabídky produktových novinek a prezentovaných řešení v expozicích vystavovatelů nabídl veletrh i možnost získat nejnovější informace o dění v oboru prostřednictvím obsáhlého rámcového programu. Komentované prohlídky k tématům smart production, smart connectivity a bezpečnost IT v automatizaci měly u účastníků stejně dobrý ohlas jako četné pódiové diskuze a odborné přednášky na čtyřech veletržních fórech. Klíčová témata Průmysl 4.0 a inovativní bezdrátové technologie pro budoucí svět automatizace byla hlavním zaměřením tematických sekcí „Automation meets IT“ a „Wireless in automation“.
Kromě toho se hned v první den veletrhu konala prezentace výsledků prvního Hackathonu. V této netradiční soutěži měly startupové firmy během dvou dnů před zahájením samotného veletrhu vyvinout inovativní digitální myšlenky pro inteligentní automatizaci, a následně představit svou práci předním průmyslovým firmám. Vítězným projektem v této soutěži se stalo řešení týmu Othermo pro firmu WAGO Kontakttechnik, který získal odměnu ve výši 8000 eur.

SPS IPC Drives se změní na SPS
Od příštího roku, kdy se bude od 26. do 28. listopadu 2019 v Norimberku konat jubilejní 30. ročník této tradiční akce, ponese už veletrh SPS IPC Drives nový název: SPS – Smart Production Solutions. Osvědčený holistický koncept komplexního pojetí průmyslové výroby a obsahové zaměření již 30 let etablovaného odborného veletrhu však podle organizátorů zůstávají zachovány. Mesago Messe Frankfurt GmbH tímto především zohledňuje měnící se situaci a současnou digitální transformaci průmyslu. Veletrh má sloužit jako průvodce moderním digitalizovaným průmyslovým světem a nabídnout informace o jeho nejrůznější aspektech v celém spektru inteligentní průmyslové automatizace - od jednoduchých senzorů až po komplexní řešení, směřující k vizi plně digitalizovaného průmyslového světa.

/av/

 
Publikováno: 29. 1. 2019 | Počet zobrazení: 1289 článek mě zaujal 306
Zaujal Vás tento článek?
Ano