MWC 2019: 5G kam se podíváš...
I když se mnoho novinek představí počátkem roku na veletrhu CES v Las Vegas, výrobci mobilů si hlavní trumfy nechávají až na Mobile World Congress (MWC) pořádaný v únoru v Barceloně.
Hitem prestižní přehlídky komunikačních technologií, která proběhla od 25. do 28. února, se staly sítě 5G a první komerčně dostupné přístroje s ohebnými displeji. Hlavním lákadlem 5G sítí je jejich vysoká přenosová rychlost, které nabízí až 20krát rychlejší konektivitu (20 Gbit/s a odezvu v řádu milisekund), než dosud nejpokročilejší 4G technologie LTE. To znamená nejen výrazně rychlejší a spolehlivější internet, ale i rozvoj autonomní dopravy, průmyslové výroby a robotiky. Společnost T-Mobile, která již loni 5G sítě testovala, na MWC oznámila první kroky pro jejich letošní spuštění ve vybraných zemích (v Rakousku, Německu a Holandsku).
Na nástup 5G reagují i výrobci elektronické výbavy: Qualcomm např. představil 7nm čipset Snapdragon 8cx s integrovaným 5G modemem X55. Má nabídnout výkon srovnatelný s 15W procesorem Intel Core i5, a nízké energetické nároky - až několikadenní výdrž na jedno nabití.
Ohnutý svět
Trendem letošního roku budou zjevně ohýbací a ohebné přístroje. První komerční přístroj (byť v ještě ne zcela dokonalé podobě) se představil už v loni v podání čínské firmy Royole, ovšem myšlenku jako takovou představila kdysi Nokia v podobě konceptu Morph, nicméně zůstalo jen u konceptu. Nyní se technologického vedení v tomto segmentu razantně ujali asijští výrobci.
Samsung představil ještě před MWC svůj nový Galaxy Fold se šesti fotoaparáty jako vůbec první přístroj na světě (se 7,3“ displejem Infinity Flex), který umožňuje složení do kompaktních rozměrů.
Pozadu nehodlá zůstat ani čínský koncern Huawei. Své hlavní novinky si sice šetří na vlastní prezentační akci po MWC (očekáván je hlavně prémiový model P30 Pro se čtyřmi objektivy a až 10násobným bezztrátovým zoomem), ale i v Barceloně ukázal zajímavé věci. Kromě vybavení pro sítě 5G to byl např. právě skládací mobil Mate X. Zatímco Galaxy Fold skládá svůj displej směrem dovnitř, Huawei ohýbá 8“ displej přes vnější hranu, takže je vždy na očích (ovšem i choulostivější). Na druhou stranu umožnilo toto konstrukční řešení výrobci použít jen jeden „univerzální“ fotomodul (od Leicy), který funguje jako hlavní i selfie fotoaparát. Mobil je velmi tenký - v zavřeném stavu pouhých 11 mm, v rozevřeném dokonce jen 5,4 mm. Zařízení umožňující využívat sítě 5G má i dlouhou výdrž na jedno nabití díky dvoudílnému 4500 mAh akumulátoru.
Zcela odlišným způsobem přistoupili k souboji o zdvojnásobení obrazovky vývojáři LG, kteří vsadili na koncept modulárního rozšíření a druhý displej umístili na pouzdro mobilu. O něco menší 6,2” obrazovka je připojena pomocí několika pinů, které slouží k napájení i komunikaci a v kombinaci s hlavním displejem umožňuje šikovný multitasking - na „doplněném“ mobilu může uživatel provádět naprosto oddělené činnosti. Jako první bude využívat toto řešení model V50 ThinkQ 5G, určený pro sítě nejnovější generace, který má i další pozoruhodnou inovaci: Místo klasického reproduktoru využívá zvučící celý displej. Kromě něj představila firma i svou letošní vlajkovou loď LG G8 ThinkQ s bezdotykovým ovládáním pomocí gest, které využívá technologii skenování žilních vzorků uživatelovy dlaně.
Mobil ohnutý jako náramek
Už příští měsíc by se měl na trhu objevit první náramkový mobil s ohnutým displejem. V Barceloně ho představila čínská Nubia, dceřiná firma společnosti ZTE s tím, že nejdříve bude uvedena verze s bluetooth a poté i s vestavěnou eSIM. Pro ty nejnáročnější počítá výrobce i se speciálním provedením vykládaném zlatem. Nubia Alpha umožňuje telefonovat, psát texty nebo surfovat na internetu bez nutnosti mít ještě někde v kapse normální mobil, s nímž by byl propojený. Jeho displej má o 230 % větší plochou, než dosud měla jiná nositelná zařízení. Na rozdíl od skládacích mobilů nemá ohebný displej, ale zahnutý OLED panel v pevné konstrukci. Zadávání textu probíhá hlasem nebo na malé klávesnici typu T9 (podobný systém používají tlačítkové mobily). Přístroj nemá standardní operační systém, ale vlastní řešení, k základnímu ovládání funkcí slouží kromě dotykové vrstvy i kamera snímající gesta rukou.
Vševidoucí oko od Nokie
K atraktivním novinkám patří bezesporu smartphone Nokia9 Pure View. Nevyrábí ho ovšem finská firma, která svého času dominovala mobilnímu trhu, ale společnost HMD Global, jež převzala nástupnictví renomované značky. Ovšem nový výrobce se zhostil výzvy a pozvedl prapor Nokie na přední místa technologické ligy - a zdá se, že úspěšně. Nokia 9 je první smartphone na světě s 6násobným (!) fotoaparátem (a také prvním fotoaparátem využívajícím 5 snímačů s optikou Zeiss, jak hrdě upozorňuje výrobce). Kromě toho „selfíčkového“ jsou všechny ostatní umístěny v netradičním kruhovém, resp. hvězdicovém uspořádání na zadní straně. Každý objektiv má svůj specifický účel - dva zachycují snímek v barvě, tři monochromatické umožňují lepší ostrost a zachycení detailů, přičemž společně dokážou využít až 10x více světla, než by byl schopen jeden barevný fotoaparát stejného typu. Přístroj díky současnému použití všech pěti kamer pořizuje snímky s HDR (High Dynamic Range), tzn. zobrazuje i velké kontrastní rozdíly, které by běžné fotoaparáty telefonů zachytit nedokázaly. Veškerá data s využitím AI a pokročilých algoritmů mapování hloubky scény spojí díky kombinaci záběrů do výsledné 12MPx fotografie s vynikajícím dynamickým rozsahem a hloubkou ostrosti. Umožňuje navíc pořizovat fotografie v nekomprimovaném formátu RAW/DNG a následně je díky partnerství s Adobe Lightroom upravovat přímo v telefonu. Ani solitérní objektiv na přední straně, vybavené 6“ 2K pOLED displejem s technologií PureDisplay a pod ním umístěnou čtečkou otisků prstů ovšem není žádný žebráček - jde o výkonný 20megapixelový snímač. O hladký chod zařízení se stará výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 845 se 6 GB operační paměti.
Hi-tech i stará dobrá tlačítka
Ovšem ani tlačítkovým přístrojům neodzvonilo, a nemusí jít zdaleka o nejlevnější modely. Dokladem je např. Blackberry KEY2 - zařízení s celou qwerty klávesnicí ve speciální rudé edici. Nová verze využívá systém Android a s nově zavedeným profilem Google Assistant umožňuje kromě klasického telefonování i pohodlnou obsluhu správy úkolů, plánování a ovládání zařízení domácích IoT.
Kryptoměny si razí cestu i do mobilů, např. Samsung vybavil svůj Galaxy S10 i peněženkou pro tato platidla. Jako vůbec první nabídla telefon s vestavenou podporou blockchainových operací tchajwanská značka HTC v podobě modelu Exodus 1, vybaveného tzv. digitálním sejfem pro bezpečnější uchování kryptoměn, ale i dalších dat a novým typem aplikací, které nejsou závislé na jednom provozovateli. Aplikace v telefonech Exodus učiní z mobilu součást sítě pro sběr a odesílání dat o zařízeních v IoT a odměňuje uživatele vlastní kryptoměnou za zpracovávaná data, např. o stavu senzorů v parkovacích automatech či o umístění sdílených vozidel. Na MWC představila HTC řadu nových aplikací, mj. i přístup k tzv. Webu 3.0, což je koncepce decentralizovaného webu, jehož obsah není závislý na velkých firmách typu Facebook a Google. Za pozornost proto stojí např. aplikace Numbers, která ukazuje, jaké údaje může telefon o uživateli sbírat a zároveň zobrazuje zájem o tato data ze strany různých firem, takže uživatel je pak má možnost zpeněžit sám místo toho, aby na nich nechal vydělávat Facebook nebo Google. Další prezentovanou novinku HTC byla distribuovaná aplikace Blockfolio pro sledování kurzů kryptoměn či Nodle, síť pro zařízení IoT.
Na MWC nemohla chybět rozšířená (AR) a virtuální realita (VR), pro které jsou smartphony významným prostředkem. Zejména AR je z praktického hlediska pro výrobce technologických řešení zajímavým fenoménem, protože nemá pro citlivější jedince nepříjemný průvodní efekt v podobě kinetózy (bolení hlavy) a je levnější. Microsoft představil aplikaci Remote Assist (pro Android) a Product Visualize 365 (pro iOS), umožňující prostřednictvím mobilu sdílet obraz okolí, a umisťovat do něj virtuální objekty. Měly by doplnit jako levnější alternativa systém speciálních brýlí pro 3D vizualizaci, jejichž inovovaný model HoloLens 2, prezentovaný na MWC, má podle Microsoftu dvou- až tříletý náskok před konkurenčními technologiemi.
Josef Vališka