Roboti se stěhují do strojů
V technologickém centru firmy Misan v Lysé nad Labem se konal odborně technický seminář s názvem: Stroje, nástroje, automatizace - otevřené možnosti.
O seminář pořádaný ve dnech 20. a 21. března ve spolupráci s firmou Tungaloy byl mimořádný zájem - včetně studentů, kterým byl věnován tzv. studentský den - přilákala akce přes 200 lidí.
Novinky produktové i koncepční
V rámci své prezentace představil jednatel firmy Misan Ondřej Svoboda i novinky, které budou prezentovány na veletrhu EMO v Hannoveru. Jde o stroje Okuma a Brother. Ta např. uvádí Speedio F600X1, který představuje počátek nové řady strojů s novou kinematikou s cílem zvýšit schopnosti těžšího obrábění, či inovované kompaktní vysokorychlostní obráběcí centrum R650X2 s řetězovým zásobníkem nástrojů.
Stěžejním tématem semináře však byla hlavně nová konstrukční řešení strojů a možnosti, které přinášejí. Příkladem je třeba prostorová přesnost velkých portálových obráběcích center Okuma, kterou ovlivňuje mj. tepelná stabilita. Okuma nabízí několik různých úrovní jejího řízení. V základním provedení uvádí výrobce hodnotu 80 µm, ale v případě dokonalejší verze je to už 40 µm, a u prémiové varianty zahrnující precizní kompenzaci teplotních vlivů včetně okolní teploty už je nabízena přesnost až 20 µm.
Robot jako součást stroje
S úsilím zaměřeným na vylepšování parametrů a efektivity souvisí i další téma akcentované na semináři: Automatizace, na níž se podílí nejen konstrukční řešení strojů, ale jejich celková koncepce. A to zejména v souvislosti s trendem robotizace.
Zatímco dosud byla robotizovaná pracoviště spíše záležitostí specializovaných dodavatelů, Okuma se pustila do svých robotizovaných řešení. Nový přístup představuje koncepci v podobě řešení Okuma Armroid - robotický systém, kdy je kloubový robot vestavěný přímo do pracovního prostoru a řízen ze systému stroje. Novinka byla prezentována na soustružnickém centru Okuma LB3000 EXII. Zásobník tří chapadel je integrován dovnitř pracovního prostoru a neomezuje technologické parametry zařízení (možná je i volba lidské obsluhy). Armroid je řízen jako další osy stroje a může s probíhajícím odběrem třísky vykonávat pomocné nebo technologické činnosti (dodatečné chlazení, podpora obrobku, tlumení vibrací). Příprava ani provoz výrobní buňky s Armroidem nevyžaduje žádné přestavby ani dodatečné zaškolování pracovníků.
Dalším příkladem je Okuma Standroid - robotická buňka, přidaná ke stroji a řízená z jeho systému. Reprezentanty této koncepce jsou MU-S600V + Standroid, nebo svislé obráběcí centrum Okuma MB46VA + Standroid.
Nové nástroje pro nové požadavky
Petr Galuška, ředitel společnosti Tungaloy, představil novinky v obráběcích nástrojích a online řešení a také trendy v ISO soustružení a frézování. Příkladem trendu je rychloúběrové obrábění, které umožňují nové řezné materiály a povlaky (pro soustružení např. nové generace CVD řezných materiálů, inovovaný Cermet apod.) s vysokou odolností proti opotřebení a lomu. Na trh je uváděna řada řezných nástrojů obsahujících jak nové povlaky, tak pokročilá konstrukční řešení pro obrábění celého spektra klasických i moderních materiálů.
I když jsou nové nástroje dražší než dosavadní standardní řešení, nabízejí výrazně lepší řezné parametry a delší životnost, takže v konečné bilanci vycházejí výhodněji. Pro běžné aplikace jsou ale k dispozici i ekonomická řešení v podobě nové řady těles ECO, která v případě, že není vyžadována plná řada prémiových funkcí a parametrů, představuje asi 80 % ceny prémiového nástroje. Výběr optimálního řešení a výpočet parametrů pro konkrétní aplikaci výrazně usnadňují online katalogy a konfigurátory, jako je např. Tungaloy ATLAS.
Možnosti nových nástrojů rozšiřují další doplňky, jako jsou např. antivibrační tělesa pro vnitřní soustružení (více na str. 32-33).
Josef Vališka