rossleor asseco murr

Čeští loďaři mapovali možnosti výrobního zapojení v Turecku

Podnikatelská mise českých dodavatelů techniky a vybavení pro loděnice zavítala letos v polovině dubna do Istanbulu. Obchodní cestu společně zorganizovaly zahraniční kancelář agentury CzechTrade Turecko a Generální konzulát ČR v Istanbulu.

 

Po předchozí domluvě s vedoucími pracovníky konkrétních pečlivě vybraných loděnic byl připraven podrobný časový harmonogram cesty, který se podařilo dodržet. To umožnilo českým účastníkům během osobních návštěv tureckých společností prezentovat nabídku výrobků a spolupráce. Mise se zúčastnily české podniky z oborů strojírenství, svařování, výroby textilních materiálů či gumárenských produktů.
Turecko je díky své poloze a některým dalším komparativním výhodám, jako třeba cena pracovní síly, významným dodavatelem v oboru lodního stavitelství. V sektoru stavby a přestavby různých druhů plavidel pracuje na osm desítek loděnic, které se soustřeďují především při pobřeží Marmarského moře. Co do množství vyrobených lodí se Turecko drží v TOP 12 zemích světa, a to z pohledu stavby malých a středně velkých lodí do 10 000 BRT (brutto registrovaných tun). Dalším významným segmentem turecké lodní výroby jsou megajachty přesahující 25 metrů – zde patří turečtí dodavatelé do světové TOP 3. Podstatná je rovněž výroba malých tankerů a v neposlední řadě jsou důležitým polem působnosti tureckých loďařů služby, máme na mysli hlavně rekonstrukce a opravy lodí. Zkrátka v celém segmentu objednávek lodí se Turecko dlouhodobě řadí k nejužší světové špičce.
Během tří dubnových dnů navštívili čeští manažeři šest loděnic v Istanbulu, Tuzle a Tavsanli, přičemž ve všech podnicích měli možnost nejen představit svoji nabídku výrobní spolupráce, ale zároveň pohovořit s vedoucími pracovníky tureckých loděnic. Téměř ve všech navštívených továrnách jim byla umožněna prohlídka provozu.

Účastníci byli spokojeni jak s přípravou a organizací celé akce, tak i s úrovní přijetí i průběhem mise. Podle jejich vyjádření jsou připraveni navázat na získané kontakty dalšími věcnými kroky. Na konci května chystá CzechTrade další misi – do Turecka tentokrát pojedou energetici.

Nejbližší akce exportního vzdělávání CzechTrade

23. května, Praha: Aktuální exportní příležitosti v Rumunsku a Bulharsku
Navštivte seminář zaměřený na rumunský a bulharský trh. Dozvíte se základní ekonomické údaje, doporučené kroky při vstupu na místní trhy, oborové příležitosti, očekávání a rizika, právní a daňové aspekty atd. Součástí jsou i individuální konzultace.
Cena: zdarma

6. června, Praha: Obchodování s Německem a Rakouskem
Jaká je aktuální situace Německa a Rakouska a s jakými perspektivními obory prorazit na tamních trzích? Využijte příležitosti setkat se s řediteli zahraničních kancelářích CzechTrade, velvyslanci, zástupcem úspěšně exportující firmy atd. Prozradí vám praktické tipy pro obchodování, jak si najít obchodní partnery a jak na daných trzích uspět.
Cena: zdarma

16. června, Praha: Logistika do vzdálených teritorií lodí, letadlem či vlakem – tipy a triky pro exportéry
Jaký je obchodní potenciál exportu zboží a služeb do vzdálených zemí? Na tomto odborném semináři si projdete všechny články přepravního řetězce mezi Dálným Východem, Amerikami, Austrálií, Novým Zélandem, Indií a Českou republikou. Chybět nebudou ani případové studie a praktické ukázky.
Cena: zdarma

20. června, Brno: ASEAN – slibné trhy pro český export
Zaměřeno na aktuální exportní příležitosti a perspektivní obory v Indonézii, Singapuru, Thajsku a Vietnamu. Dozvíte se zde doporučené kroky pro vstup na tamní trhy, očekávání a rizika, oborové příležitosti, jak hledat obchodní partnery, tipy pro úspěšný export, účast na veletrzích a dalších akcích. Součástí jsou i individuální konzultace.
Cena: zdarma

Podrobné informace o seminářích a konferencích naleznete na www.exportnivzdelavani.cz nebo www.czechtrade.cz/kalendar-akci.
 

 
Publikováno: 19. 6. 2019 | Počet zobrazení: 1231 článek mě zaujal 295
Zaujal Vás tento článek?
Ano