U anglických břehů vzniká největší větrná farma
Na jaře letošního roku zahájila u britského pobřeží provoz první část projektu, který se po svém dokončení, plánovaném v příštím roce, stane největší větrnou elektrárnou na světě.
Větrná offshore farma Hornsea One je společný podnik firem Ørsted a Global Infrastructure Partners. Mořská gigaelektrárna, jejíž mamutí turbíny jsou rozesety v Severním moři ve vzdálenosti zhruba 120 km od pobřeží hrabství Yorkshire, má ve finálním stavu zahrnovat asi 174 větrných 7MW turbín Siemens Ganesa s celkovým výkonem 1,218 GW. V současné době už je na místě instalováno 172 základnových pilířů vysokých 190 m, během léta bude síť dobudována kompletně. Ale už nyní je padesátka prvních obřích větrníků spuštěných do provozu (první začaly generovat energii v únoru) schopná zásobovat elektrickou energií bezmála více než čtvrt milionu britských domácností, po dokončení projektu to bude už přes milion. Výrobní kapacita větrné farmy je zhruba ekvivalentem jednoho temelínského reaktoru, a je to zároveň dvojnásobek kapacity dosud největší větrné elektrárny, jež na moři funguje, rovněž britské Walney Extension. Ta čítá 87 turbín (40 x 8,25 MW a 47 x 7 MW).
Elektřina vyrobená turbínami projde podmořskými kabely přes jednu ze tří masivních pobřežních stanic a také první reaktivní kompenzační stanici na světě před dosažením pobřeží v Horseshoe Point v hrabství Lincolnshire. Odtud je pak vedena podzemními kabely do pobřežní rozvodny v North Killingholme, kde se připojuje k britské národní energetické síti. Část týmů, které nyní obří větrnou farmu budují, zůstane na ní pracovat i po jejím úplném spuštění a bude zajišťovat její údržbu.
Velká Británie vyrábí podle informací o světové výrobě elektrické energie pomocí mořského větru přibližně 8,2 GW elektřiny, což představuje téměř polovinu (44 %) všech výrobních kapacit tohoto typu v Evropě. Země se tak stala vůbec největším výrobcem elektřiny získávané z pobřežního větru. Např. Německo, kde je v rámci programu Energiewende výstavba offshore elektráren mohutně podporována, mělo ke konci loňského roku instalováno celkem 1305 turbín (1073 v Severním a 232 v Baltském moři) s celkovou kapacitou 6,38 GW. Německé vládní projekty mají v plánu dosáhnout nejméně 7,7 GW kapacity na volném moři v provozu do roku 2020 a 15 GW do roku 2030, s tím, že podle výzkumného ústavu Fraunhofer IWES by mohla země potenciálně instalovat v pobřežních vodách až 54 GW a vyrobit na moři téměř 260 TWh elektřiny. Pro zajímavost: V USA, které mají mnohem delší pobřeží, a tudíž i více vhodných míst pro větrné elektrárny, vyrábí podle serveru Gizmodo v offshore elektrárnách jen 0,03 GW (tj. 30 MW) elektrické energie.