Hannoverský „preview
Jak se již stalo tradicí, představil hlavní evropský průmyslový veletrh počátkem roku „ochutnávku“ z výběru vystavovatelů, kteří se budou prezentovat na Hannover Messe 2020.
Jedním z indonéských projektů bude i systém na výrobu ledu pomocí solární energie, který vznikl ze spolupráce s německými inženýry. Je určen pro rybáře, jimž umožňuje zajistit potřebné prostředí pro čerstvost jejich úlovku a ochranu ryb před zkažením na moři nebo v oblastech, kde není přístup ke zdroji elektřiny pro chladicí zařízení. Solární výrobník ledu umožňuje vyrobit denně až 1,2 tun ledu bez potřeby elektrické přípojky, a první komerční podnik na výrobu těchto zařízení bude v Indonésii spuštěn právě letos.
Na veletrhu však bude k vidění řada dalších zajímavých novinek, včetně těch, které se představily už na Hannover Messe Preview. Mezi nimi je např. koncept autonomního robotického vysokozdvižného vozíku firmy Toyota Material Handling v rámci konceptu digitální logistiky, vyvíjeného v jejím švédském výzkumném středisku.
S ohledem na zaměření veletrhu na transformaci průmyslové výroby nepřekvapí vysoká účast firem z oboru automatizace a digitalizace průmyslových řešení, jako jsou např. Festo, Beckhoff, Sick, Pepperl+Fuchs, Weidmuller ifm Electronics nebo igus, které budou prezentovat např. řešení využívající průmyslový internet věcí (IIoT), pokročilé prvky umělé inteligence, strojové vidění a učení apod.
Spektrum vystavovatelů sahá od tradičních průmyslových značek jako Schunk nebo Still a průmyslových gigantů typu SAP, Schneider Electric, Schaeffler Technologies, Eaton, Delta Electronics až po relativně mladé hráče. Ti jsou zastoupeni firmami jako je např. Technologie-Initiative SmartFactory KL se zaměřením na Průmysl 4.0, nebo Nano Wired, jež v sekci The Startup Hub představí technologii univerzální fólie, která spojuje mezi sebou tepelně a mechanicky stabilně libovolné dva čistě kovové substráty.
Rozsáhlé zastoupení budou mít tradičně výzkumné instituce. Ani letos proto v seznamu vystavovatelů nechybí např. Fraunhoferovy instituty nebo Karlsruher Institut für Technologie (KIT), Technische Hochschule OWL (inIT) z Ostwestfalen-Lippe, jednoho z nejdůležitějších uskupení německého strojírenství, průmyslové elektroniky a automatizace – ať už se samostatnými expozicemi, nebo jako spoluvystavovatelé partnerských firem.
Na Hannover Messe Preview bylo zajímavé i vystoupení řečníků, kteří se zabývali hlavními megatrendy formujícími současný průmysl. V této souvislosti zaujalo např. vystoupení zástupce Microsoftu, který kromě vestavěné bezpečnosti avizoval mj. i úsilí firmy prosazovat principy škálovatelné výroby včetně otevřených standardů bez „uzamykání“ dodavateli, interoperabilnost dat – což je trend, který bychom u Microsoftu let dřívějších těžko hledali. Sama firma přiznává, že jde v její historii o poměrně zásadní obrat.