Mechathon přitahuje strojaře i programátory
Unikátní robotická soutěž, kterou pořádá již třetím rokem společnost Bosch, stimuluje studenty technických škol k neobyčejnému několikahodinovému úsilí.
Mechathon je technologický víkendový nonstop maraton, v jehož průběhu musejí soutěžící ve vymezeném čase co nejlépe splnit určité technické zadání z oblasti robotiky a logistiky.
Z výukové stavebnice Lego Mindstrom museli sestavit a naprogramovat autonomního robota, který bude schopen vyskladnit zboží z bodu A a přesunout jej do bodu B. Na zpracování měly čtyřčlenné soutěžní týmy celkem 27 hodin čistého času. Většina soutěžících se snažila nastavený čas využít co nejefektivněji, takže oželeli spánek a pracovali po celou noc. Jelikož některé konstrukční díly robota se musely vyrobit na míru, byly k dispozici i 3D tiskárny.
Akce, kterou pořádala společnost Bosch pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Svazu průmyslu a dopravy ČR a Česko-německé obchodní a průmyslové komory, nabírá mezi studentskou obcí na popularitě, a to i přesto, že jí organizátoři nedělají bombastickou reklamu. Jak konstatoval Pavel Roman, zodpovědný za korporátní komunikaci Bosch ČR, chtěli by soutěž udržet spíše v intencích komorněji pojaté, ale o to zajímavější formy. A jak se zdá, tento záměr jim vychází. Přestože se soutěže může podle pravidel účastnit každý soutěžící pouze jednoho ročníku, o zájemce není nouze a počet uchazečů výrazně převyšuje obsazení stanovené pro daný Mechathon.
Předchozího ročníku se účastnilo 47 soutěžících, letos organizátoři přes enormní zájem počet mírně zredukovali a zaměřili se na maximální kvalitu. Jak zdůraznil Jan Martinec z HR oddělení společnosti Bosch, studenti si o Mechathonu řeknou mezi sebou, proto soutěž mezi nimi získává stále větší povědomí. To se projevilo i ve vysokém zájmu o účast. Například loňské registrace trvaly zhruba dva týdny, letošní byly obsazeny už během dvou dnů.
Současný Mechathon, kterého se zúčastnilo osm týmů složených ze studentů a studentek technicky zaměřených vysokých škol, byl však svým způsobem výjimečný, protože se poprvé konal přímo v pražské obchodní centrále společnosti Bosch.
„Předchozí ročníky se Mechathon konal vždy mimo firmu, ale protože letos slavíme 100leté výročí Bosch v ČR, snažíme se naše akce dostat také dovnitř, a kromě toho jsme chtěli našim hostům – studentům ukázat i prostředí, ve kterém pracujeme. Premiéra v domácím prostředí se vydařila a pro příští ročník uvažujeme o opakování. Ostatně už při přípravě našeho nového areálu se s něčím podobným počítalo – v rámci posledních let je firemní kultura směřována ke konceptu „inspiring working conditions“ navrženému tak, aby dokázalo přirozenou cestou vést k prolínání týmů a setkávání lidí, aby si mohli předávat informace a přinášelo to synergické efekty,“ říká Pavel Roman.
Odměnou byly i nové zkušenosti
Pomyslné vítězné vavříny – a reálné chytré hodinky Garmin, jako ceny za umístění na nejvyšším stupínku vítězů – si z letošní akce odvezli členové týmu Sprinteři27. Týmu, který tvořily genderově vyvážené dvojice z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a fakulty strojní ČVUT v Praze, se podařilo zvládnout soutěžní zadání nejlépe. Odborná porota u nich ocenila zejména technické a konstrukční zpracování robota, kreativní přístup k řešení zadaného úkolu, ale i příkladnou týmovou spolupráci. Bez praktických cen neodešli ani členové týmů, které se umístily na druhé a třetí pozici. Získali multifunkční svítilny a praktické nářadí Bosch.
To, co si však odnesli z Mechathonu všichni účastníci bez rozdílu, byly kromě neobyčejných zážitků z nevšední akce i cenné zkušenosti, které jim mohou být užitečné i v jejich další studijní, případně i následné profesní kariéře, jak ostatně i sami potvrdili. „Byla to dobrá zkušenost, kterou snad i uplatním, protože bych chtěla studovat automatizační a řídicí techniku,“ řekla nám Adéla Čekalová z vítězného týmu. „Myslím, že nám to všem dalo nějaké zkušenosti, které využijeme, jako třeba regulaci řízení, ale i řešení různých dalších problémů," doplňuje Adélu delší člen týmu Jan Jonáš.
„Třetí ročník Mechathonu nabídl studentům opět jedinečnou možnost vyzkoušet si práci v týmu, aby s danými prostředky a pod časovým tlakem mohli co nejlépe splnit zadaný úkol. A to je hlavním cílem této soutěže. I letos vládla perfektní atmosféra, studenti si víkend užili a předvedli opravdu zajímavá řešení,“ shrnul Milan Šlachta, reprezentant Bosch Group v ČR.
Soutěž nicméně ukázala ještě jeden pozoruhodný moment, a to, že technické obory a technika obecně není už rozhodně jen mužskou záležitostí – každým rokem se zvyšuje zastoupení dívek. Letos byla v každém soutěžním týmu minimálně jedna dívka, ve vítězném dokonce dvě. O tom, že jsou důležitou a užitečnou součástí týmů, přesvědčila např. i Adéla Čekalová, autorka originálního řešení vidlic, které pomohly jejich soutěžnímu robotu vyhrát. „Náš tým byla skvělá kombinace strojařů a programátorů, což dohromady parádně fungovalo, to byl zřejmě klíč k našemu vítězství," doplnil Jan Joneš z týmu Sprinteři27.
„Domácí“ premiéra se osvědčila
Celý víkend byli na místě odborníci z praxe z různých divizí Bosch, kteří poskytovali studentům cenné rady. Jednoho z mentorů, který soutěžící provází již od prvního ročníku, Jiřího Masopusta z budějovické pobočky firmy Bosch, jsme požádali o porovnání s minulými Mechathony.
„V zadání se oproti předchozímu ročníku udělaly některé změny, abychom ho zbavili přílišné komplikovanosti. Na druhou stranu ale přibyly další úkoly, jako např. rozpoznávání barev kostek, se kterými mají roboti manipulovat. Podle mého názoru byla celková úspěšnost vyšší. Projevilo se zřejmě i pořádání na domácí půdě, protože prostory, které byly letos k dispozici, nabízeli lepší řešení i zázemí pro účastníky. Měli jsme prostory, kam jsme mohli umístit 3D tisk, zasedací místnost pro prezentace, i veškerou potřebnou techniku včetně možnosti připojení k firemním informacím na intranetu apod. Navíc zde byla možnost odreagování po intenzivní práci v podobě kulečníku a fotbálku,“ uvedl Jiří Masopust.
Jak konstatovali pořadatelé, úroveň akce se průběžně zvyšuje i díky tomu, že účastníci nových ročníků mohou navazovat na práci svých předchůdců ze záznamů, které jsou k dispozici na stránkách Mechathonu, a to v mnoha případech může pomoci řešit dílčí úkoly.