rossleor asseco murr

ISS se otevírá soukromníkům i byznysu

Pokud jste sledovali výpravu první soukromé kosmické lodi k ISS a záviděli její posádce, nezoufejte – jste-li dost bohatí, třeba budete mít také šanci.

 

NASA oznámila, že plánuje otevření Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) soukromým turistům a společnostem, a jak sdělil finanční ředitel agentury Jeff DeWit: „Takovéto mise by mohly trvat až 30 dní a první ze dvou uvažovaných ročně by se k orbitální laboratoři mohla vydat již letos."
Pokud ovšem bude zákazník schopen a ochoten vydat za tuto možnost zhruba 50 mil. dolarů (1,1 mld. Kč), což je suma, s níž NASA počítá pro tyto expedice. V „ceníku“ se za každou noc strávenou na ISS počítá s platbou 35 tis. dolarů (800 tis. Kč). Peníze získané od soukromých společností a vesmírných turistů by měly pomoci s financováním ISS, která je v kosmu už přes 20 let a v současné době je jedinou trvale obydlenou vesmírnou stanicí. Její životnost, plánovaná původně do roku 2016, byla postupně prodloužena nejdřív do letošního roku a poté do roku 2024.
V rámci nového dodatku ke směrnici NASA však nejde primárně o kosmickou turistiku, ale širší otevření ISS pro komerční podnikání na oběžné dráze Země. Na vesmírné stanici již provádí komerční výzkum a vývoj více než 50 společností a cílem je rozšířit rozsah komerční činnosti nad rámec mandátu Národní laboratoře ISS, který je omezen na výzkum a vývoj. Nová směrnice umožní NASA i soukromým astronautům na palubě vesmírné stanice provádět i komerční výrobu a obchodní a marketingové aktivity (včetně produktů určených pro komerční prodej na Zemi).
Agentura bude zároveň spolupracovat se soukromým sektorem na testování technologií, výcviku astronautů a rozvoji kosmické ekonomiky. Konečným cílem je partnerství s průmyslem k dosažení silného ekosystému, v němž bude NASA jedním z mnoha zákazníků. K zajištění konkurenčního trhu NASA zpočátku zpřístupňuje 5 % své roční alokace posádek (včetně 90 hodin jejich času) a kapacitu pro vynesení 175 kg nákladu, ale omezí množství poskytnuté jedné společnosti.
Aby se obchodní a marketingové činnosti kvalifikovaly, musí buď vyžadovat unikátní prostředí mikrogravitace, které umožní výrobu nebo vývoj komerční aplikace, nebo mít spojení s posláním NASA, či podporovat rozvoj nízkoorbitální udržitelné ekonomiky.
Komerční subjekt připravující misi určí složení posádky a zajistí, aby soukromí astronauti splnili nejen lékařské standardy NASA, ale i školení a certifikace pro členy posádky ISS. Agentura může na ISS ročně ubytovat až dvě krátkodobé astronautické mise, financované ze soukromých zdrojů, jež budou používat americkou kosmickou loď vyvinutou v rámci programu komerčních posádek NASA.
Agentura zpřístupnila jeden port ISS a obslužné systémy pro připojení komerčního modulu – po omezenou dobu bude k dispozici průmyslu přední port modulu Harmony. Informace o příležitostech pro obchodní aktivity na palubě ISS jsou na: www.nasa.gov/leo-economy/low-earth-orbit-economy.

Nová výbava astronautů
Astronauty NASA oblékla SpaceX do nových skafandrů, které navrhl hollywoodský designér José Fernandez.

Protože jde pouze o tzv. letové obleky, které nejsou určeny do otevřeného kosmického prostoru, jejich cena se výrazně liší od běžných skafandrů NASA za 12 mil. dolarů. Ovšem ani tak nejsou levnou záležitostí, jejich cena má vyjít na 5 mil. dolarů za kus. Na míru šité skafandry mají s výztužnými chrániči v oblasti holení vnější žáruvzdornou vrstvu a klimatizovaný vnitřek. Nejsou však nezávislé, jako dosud používané skafandry, ale napojené na systémy lodi, na něž se astronauti uvnitř kabiny musí před letem připojit. Crew Dragon v nich už pak vyrovnává tlak i pro případnou dekompresi.
Helmy jsou vyrobené pomocí 3D tisku a mají mj. lépe chránit sluch astronautů. Rukavice jsou kompatibilní s dotykovou obrazovkou – Hurley a Behneken jsou prvními astronauty, kteří letěli do kosmu s ovládáním prostřednictvím dotekových displejů, což oba veteráni raketoplánové éry popisovali jako záležitost zcela odlišnou od řízení dosavadních kosmických lodí.
Na ISS čekala americké astronauty i malá americká vlajka, kterou tam dopravil při prvním letu raketoplán Atlantis v roce 1981. Vlajku v přechodové komoře doplňuje vzkaz, že ji může převzít jedině ten, kdo odstartuje opět z USA.

 

 
Publikováno: 14. 7. 2020 | Počet zobrazení: 869 článek mě zaujal 216
Zaujal Vás tento článek?
Ano