asseco Aimtec murr

Westinghouse a Metrostav společně do tendru na Temelín

Firma Westinghouse Electric Company podepsala v rámci přípravy na potenciální výstavbu jaderné elektrárny Temelín AP1000 v ČR exkluzivní memorandum o porozumění se společností Metrostav. Dohoda navazuje na předešlou exkluzivní dohodu s českou firmou I & C Energo a memorandum o porozumění se společností Vítkovice.   

 

Smlouva podepsaná na konci ledna letošního roku představuje podle představitelů Westinghouse další z milníků v aktivitách firmy zaměřených k vytvoření kvalitní nabídky pro výběrové řízení společnosti ČEZ. Na jejím základě budou Westinghouse a Metrostav exkluzivně spolupracovat na přípravě nabídky pro dostavbu temelínské elektrárny s využitím technologie reaktoru AP1000. Dohoda se týká projektu a realizace stavební části plánovaných nových reaktorů jaderné elektrárny Temelín. Memorandum zahrnuje klíčové aspekty projektu a realizace stavební části nových temelínských bloků.
Jak zdůraznil Yves Brachet, prezident Westinghouse pro Evropu, Blízký Východ a Afriku, ačkoli zapojení místních dodavatelů není rozhodující podmínkou v tendru, společnost podniká kroky k vytvoření silného dodavatelského řetězce v ČR. “V rámci přípravy na předložení nabídky do tendru činíme významné kroky k tomu, abychom měli pohromadě všechny nejdůležitější části dodavatelského řetězce. Přestože česká vláda a ČEZ deklarovaly, že lokalizace dodávek nemůže být kritériem pro výběr technologie ve výběrovém řízení z důvodu dodržení českých a evropských zákonů, lokalizace je nedílnou součástí naší nabídky. Jednáme v souladu s naší politikou „Nakupujeme tam, kde stavíme“ a tato dohoda je dalším důkazem této politiky v praxi,“ uvedl Yves Brachet.
Pro české dodavatele, resp. partnery, které si Westinghouse vybral ke spolupráci na projektu to však může být i cesta dále, protože firma s nimi v případě, že se osvědčí, počítá jako s potenciálními partnery i pro další projekty. Také podle generálního ředitele Metrostavu Pavla Piláta je temelínský projekt a spolupráce s firmou Westinghouse, která je světovým lídrem v jaderných technologiích unikátní příležitostí jak pro Metrostav, tak pro celý český průmysl.
S potenciálními dodavateli pro dokončení JE Temelín je Westinghouse v kontaktu již několik let a v současné době jedná s řadou českých firem o možnosti zapojit se do projektu Temelín 3, 4. Tři desítky z nich se již registrovaly na stránce https://supply.westinghousenuclear.com/Main/Welcome.aspx, určené dodavatelům, což je první krok k tomu stát se kvalifikovaným dodavatelem Westinghouse a získat šanci na dodávky pro AP1000 po celém světě. V případě, že ČEZ zvolí jako dodavatele pro výstavbu dalších dvou temelínských bloků Westinghouse, plánuje společnost využít zázemí českého průmyslu při dodávkách dalších standardizovaných elektráren a to nejen ve středoevropském regionu. Tím by ČR a její průmysl mohl získat opět významnou úlohu v globálním rozvoji jaderné energetiky.

Zeptali jsme se viceprezidenta společnosti Westinghouse Electric pro strategii a externí vztahy pro Evropu, Blízký Východ a Afriku, , Michaela E. Kirsta, který má temelínský projekt na starosti, na současnou situaci v jaderné energetice a možnost uplatnění českých firem v tomto oboru:
Projevilo se nějak zásadním způsobem vliv fukušimské havárie na situaci v dalším rozvoji jaderné energetiky? Například v rušení zakázek?
Zaznamenali jsme samozřejmě útlum jaderných reaktorů v Německu, které se rozhodlo odstavit své elektrárny, což se týkalo několika zakázek, ale obecně není znát nějaký zásadní trend odklonu od jaderné energetiky. Kromě toho nové reaktory, které se budují například v Číně využívají jinou technologii než tlakovodní reaktory, jaké jsou ve fukušimské elektrárně. Fukušima svým způsobem „otestovala“ i princip pasivní bezpečnosti, na němž je založena nové generace reaktorů Westinghouse, který prosazujeme a rozvíjíme už řadu let, kdy reaktory musí být bezpečné i po vyřazení z normálního provozu. Každý nyní po fukušimské havárii mluví o pasivní bezpečnosti, ale my ji už máme v realitě, což je naší výhodou.
Zvažuje Westinghouse možnost účasti českých firem, s nimiž nyní spolupracuje na nabídce pro Temelín i jinde?
Jak už bylo zmíněno, pracujeme na různých projektech, například ve Velké Británii, kde nabízíme AP 1000, se očekává rozhodnutí brzy, nadcházejí jednání v Polsku, velmi brzo po ČR. Spolupracovali jsme a budovali s českými firmami mimo ČR už dříve, takže je logické, že se nyní s námi účastní i tendru ve své zemi a je tedy docela pravděpodobná i jejich možná účast na dalších projektech Westinghouse. /jv/
 

 

 
Publikováno: 6. 3. 2012 | Počet zobrazení: 2695 článek mě zaujal 645
Zaujal Vás tento článek?
Ano