Na VUT vyvíjejí nový typ autochladiče
Odborníci z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně pracují na vývoji zcela nového typu výměníku z dutých polymerních vláken. Podle testů prototypu by mohl najít uplatnění i v klimatizačních jednotkách nebo při chlazení baterií.
Podnět k vývoji těchto chladičů přišel z průmyslu. „Kovový chladič nelze dát například do chemicky aktivního prostředí, protože velmi rychle koroduje, zatímco plasty odolávají lépe. Další výhodou je nižší hmotnost polymerního výměníku. A taky fakt, že plasty jsou levnější, snadněji obrobitelné a k výrobě by se dalo využít i recyklovaných plastů, což snižuje ekologickou zátěž,“ popisuje Tereza Kroulíková, která na výzkumu pracuje.
Nyní mají vědci za sebou první zkušební jízdu autem, kde byl prototyp výměníku první generace instalován místo klasického chladiče. Zvenku jej chladil vzduch, uvnitř cirkulovala směs vody a nemrznoucí kapaliny. Po reálných testech nastoupí testy ve zkušebně, aby mohl do dvou let vzniknout prototyp druhé generace. Pak by mělo dojít na zkoušky s autem na okruhu.
Strojaři z Brna na výrobě prototypů spolupracují s Technickou univerzitou v Liberci, která umí z polymerních vláken utkat teplosměnnou plochu.