Použité masky by mohly zpevnit beton
Covidová pandemie způsobila, že velmi objemnou částí odpadu se staly použité obličejové masky. Vědci však pro ně možná našli překvapivé smysluplné využití.
Článek o výzkumu publikovaný v časopise Materials Letters ukazuje, že místo energeticky náročného vysokoteplotního spalování by mohly zpevnit beton či silnice. Předchozí studie ukázaly, že beton je méně náchylný k praskání, když se do něj před nalitím přimíchají drobná vyztužující vlákna. Vědce z Washingtonské státní univerzity napadlo, zda by pro tento účel jako zdroj vláken nemohla posloužit polypropylenová nebo polyesterová tkanina z vyřazených obličejových masek. Po odstranění kovových nosních můstků a bavlněných ušních smyček rozřezali zbývající látku na vlákna o délce 5 až 30 mm, která byla poté ošetřena roztokem oxidu grafenu. Ten na nich vytvořil povlak a přidal další povrch, který jim pomohl spojit se s běžně používanou pastou z portlandského cementu (což je pojivová složka betonu).
Když byl vlákny vyztužený cement testován měsíc po vytvrzení, vykázal o 47 % větší pevnost v tahu při štěpení než neupravený portlandský cement. Na druhou stranu ale přidání vláken způsobilo mírné snížení pevnosti v tlaku (pouze 3 %). Podobná studie z australské univerzity RMIT rovněž ukázala, že vlákna masky pomohla zpevnit asfalt.
Foto: Washington State University