rossleor asseco murr

Kompozitní čluny už do šrotu nepůjdou

Americký výrobce lodí Brunswick staví plně recyklovatelný laminátový člun s využitím pokročilého termoplastu – tekuté MMA pryskyřice Elium.

 

Aby firma vyvinula plně recyklovatelnou loď ze skelných vláken, použila na všechny kompozitní části plavidla jako integrující kompozitní materiál tekutou termoplastickou methylmethakrylátovou matricovou pryskyřici Elium francouzského výrobce Arkema. Výrobce očekává, že kombinace materiálů nové generace, využitá u člunu řady Boston Whaler, umožní plně recyklovat trup i konstrukční součásti na konci životnosti a znovu je zavést do výrobních procesů. Tím se sníží množství materiálu na jedno použití a získávají se původní suroviny.
Pryskyřice Arkema Elium je zvláště vhodná pro námořní průmysl a výrobu kompozitních plavidel. Kromě toho, že je plně recyklovatelná, je i speciálně přizpůsobena pro proces infuze pryskyřice velkých dílů s nízkou viskozitou, dlouhou reaktivitou a nízkou exotermickou reakcí. Typy Elium 188 O a 188 XO, používané obvykle při stavbě lodí ze skelných vláken, jsou klasifikovány jako tekuté methylmethakryláty (MMA). Pryskyřice se zpracovávají na podobném zařízení, jaké se používá pro termosetové kompozity, s podobnými podmínkami polymeračního cyklu. Mohou být zpracovány lisováním pryskyřice, infuzí a pultruzí.

David Kostolník
Foto: Brunswick

 
Publikováno: 28. 7. 2022 | Počet zobrazení: 348 článek mě zaujal 89
Zaujal Vás tento článek?
Ano