Unikátní projekt z Brna pro Japonce
Brněnští vědci z Vysokého učení technického (VUT) vyvinuli speciální optický tribometr na zakázku pro japonského zákazníka zabývajícího se vývojem plastických maziv.
Jde o systém určený k měření tření a opotřebení mezi dvěma povrchy, který kombinuje dvě metody měření a japonské firmě má sloužit k výzkumu a vývoji maziv. Podobný přístroj není žádný komerční dodavatel schopen vyrobit, a pracovišť, která by zařízení zvládla postavit, je na světě jen několik. VUT má s tím však už praxí ověřené zkušenosti. Již dříve vyrobili podobné zařízení pro německou univerzitu a na míru jedné velké japonské automobilky.
Zákazník potřeboval pro vývoj plastických maziv zařízení, které umí měřit tření a opotřebení, ale zároveň chtěl vědět, co se děje s jednotlivými složkami maziva a jak se proces vyvíjí v čase. Klasický tribometr měří tření a tloušťku mazací vrstvy. Plastické mazivo je ovšem složeno minimálně ze dvou komponent, z nichž každá má určitou roli. S pomocí optických metod byli vědci schopni vidět, co dokáže jedna i druhá složka v místě kontaktu a v jeho okolí, a díky druhé optické metodě je uměli separátně vizualizovat i kvantifikovat. Celkově tak přístroj obsahuje tři kamery, včetně jedné vysokorychlostní pro záznam rychlých dějů.
Foto: Ústav konstruování VUT