Udržitelnější upínání
Mapal jako výrobce smršťovacích i hydraulických sklíčidel porovnával obě metody s ohledem na udržitelnost, která může sloužit jako rozhodující faktor pro uživatele.
U smršťovacích systémů se nástroje upínají ohřevem a ochlazením spoje, kdy se struktura materiálu pokaždé mění, což vede k únavě a může být příčinou zvýšeného opotřebení nástroje nebo zhoršení kvality povrchu. Kvalita upnutí se s každým smršťováním snižuje, stejně jako radiální házení a tuhost. Naproti tomu upínání olejem snižuje mikrovibrace při obrábění, takže hydraulická sklíčidla vytvářejí lepší povrch.
Silným argumentem pro hydraulické upínání jsou vysoké energetické nároky na smršťování. Mapal zjistil, že smršťovací jednotka, kterou používá ve své továrně, může spotřebovat 10 000 až 12 000 kWh za rok, což s sebou nese nejen vysoké náklady na energii, ale uvolňuje i velké množství CO₂. To má dopad na celý dodavatelský řetězec, kde je udržitelnost výroby a snižování její uhlíkové stopy stále důležitější.
Kromě životnosti a energetické náročnosti zařízení hraje roli i čas. U hydraulického sklíčidla trvá výměna nástroje nejvýš dvě minuty, zatímco u smršťovacího upínání je potřeba 6 až 8 minut.
Foto: Mapal