rossleor asseco murr

Fenomén Tesla v Brně

Návštěvníci brněnského Technického muzea si mohou od 28. dubna do 30. prosince 2023 prohlédnout stěžejní výstavu letošního roku, připravenou u příležitosti 80. výročí úmrtí významného fyzika a vizionáře Nikoly Tesly.

 

Nová výstava nese název „Není TESLA jako Tesla“ a na své si na ní přijdou zejména zájemci o elektrotechniku, ale nejen oni – je určena návštěvníkům všech věkových kategorií. Mladší generace se na ní dozví o významných milnících lidského úsilí ovládnout svět elektřiny, který je základem prakticky veškeré techniky, která dnes řídí náš (tzn. i její) život, lidé z řad pamětníků si zase připomenou plejádu dnes už historických zařízení, která charakterizovala tu jejich éru.

Elektrický génius a jeho česká stopa
Výstava vznikla jako mezinárodní projekt, na němž se podílela i řada zahraničních institucí, jako např. Muzej nauke i technike Beograd, záhřebské Tehnički muzej Nikola Tesla, Technisches Museum Wien či Slovenské technické múzeum Košice. Na realizaci výstavního projektu spolupracovalo i Vysoké učení technické, které připravilo řadu doprovodných akcí, a s nímž slavného vynálezce pojí i další skutečnost, na kterou upozornil prorektor VUT Milan Houser: „Je nám ctí, že právě naše vysoké učení mohlo přispět k této výstavě, neboť Nikola Tesla je jedním z čestných doktorů naší univerzity, která mu čestný doktorát udělila v roce 1937.”
„Nikola Tesla svými objevy zásadně ovlivnil vývoj moderní civilizace. Je považován za jednoho z hlavních vynálezců dvoufázového a třífázového asynchronního motoru či vysokofrekvenčního generátoru a jeho jméno nese i jednotka magnetické indukce,“ uvádí jeden z autorů výstavy Pavel Holman z TMB.
Jméno po Nikolu Teslovi dostal v roce 1946 i nově vzniklý podnik TESLA, který měl zajistit základní výrobu veškeré slaboproudé techniky v tehdejším Československu – od součástek až po samotné produkty, jako rádia, televize, žárovky, ale i mikroskopy, měřicí přístroje, vysílací techniku a další. Později byl proto název podniku interpretován jako zkratka TEchnikaSLAboproudá, jak uvedl při vernisáži výstavy její autor a kurátor stálé expozice Sdělovací techniky TMB Vladimír Persaň.
Cílem výstavy tak není jen připomenout život a dílo fenomenálního srbského vynálezce, ale také ukázat historii bývalého čs. národního podniku TESLA a ukázku široké škály produkce jeho podniků a závodů. Ostatně i samotné Technické muzeum v Brně našlo před 20 lety svůj nový domov právě v jedné z budov komplexu bývalého podniku TESLA na Purkyňové ulici v Brně – Králově Poli. Expozice situovaná na ploše více než 600 m² ve třetím patře této rekonstruované budovy provádí návštěvníky světem elektřiny a je první ucelenou prezentací přístrojů Tesla ze sbírek TMB. V neposlední řadě výstava představí i výrobky jugoslávských podniků nesoucích jméno Tesla.
Ústřednímu sálu dominuje pět rozměrných svítících panelů s písmeny T, E, S, L, A vytvářejících zákoutí s tematicky pojatými exponáty, které doplňuje videoprojekce reklamní vitráže loga Tesla Radio z pražské Pasáže Světozor, další výrobky elektronického koncernu jsou pak prezentovány v postranních vitrínách a sousedícím multimediálním sále. Stěžejní součástí výstavy jsou však interaktivní exponáty, jejichž prostřednictvím si návštěvníci vyzkouší Teslovy vynálezy i výrobky československé TESLY.

Od rádií po počítače
Část výstavy věnovaná Nikolu Teslovi dokumentuje na panelech i prostřednictvím filmu základní informace o jeho životě a vynálezech (mj. přináší i jejich detailní přehled, včetně čísel u amerického patentového úřadu), ukazuje i 3D model jeho laboratoře v Colorado Springs v USA. S pomocí interaktivních exponátů, jako je Kolumbovo vejce, plazmová koule či Teslův generátor uvnitř Faradayovy klece, si mohou návštěvníci i vyzkoušet, jak fungují různé fyzikální jevy, jejichž výzkumem či využitím se Nikola Tesla zabýval. Stejně tak se mohou prostřednictvím interaktivních doprovodných programů, které vytvořilo edukační oddělení TMB seznámit s principem fungování různých elektrospotřebičů, které se pod značkou Tesla vyráběly, zjistí, jak funguje jehla v drážce gramofonové desky apod. Výstava zaměřená na „českou stopu“ slavného jména v podobě průmyslové firmy nesoucí tuto značku, představuje zase předměty a zařízení, které používala většina Čechoslováků.
Výstava je první ucelenou prezentací přístrojů TESLA ze sbírek TMB a nabízí unikátní příležitost vidět na jednom místě celou plejádu výrobků, které provázely každodenní život několika generací v Československu, ať už jde o rozhlasové a později i TV přijímače (včetně prvního barevného televizoru TESLA Color vyráběného v letech 1973–1976), gramofony a magnetofony. Mezi nimi např. proslulý stolní rozhlasový přijímač TESLA 308U Talisman s designem ve stylu art deco, legendární kufříkový kotoučový magnetofon Sonet Duo z 60. let nebo hi-fi přístroj TESLA B73, vyráběné v Pardubicích, skříňová rozhlasová ústředna DU 301 z roku 1960 nebo režijní pracoviště s mixážním pultem. Podnik nějakou dobu vyráběl dokonce i výukové počítače domácí provenience: konkrétně závody v Liberci a jihočeské Blatné typ s označením SPO 186 Ondra. Přehled o široce rozvětvené organizační struktuře celého podniku si lze udělat prostřednictvím animace znázorňující vývoj TESLY od jejího založení v roce 1946 přes reorganizaci v roce 1980 až do jejího rozpadu po roce 1989.

Josef Vališka, Petr Kostolník
Foto: Archiv TMP

 
Publikováno: 23. 6. 2023 | Počet zobrazení: 509 článek mě zaujal 130
Zaujal Vás tento článek?
Ano