rossleor asseco murr

IFA představila nejnovější hity světa zábavy i mobility

Berlínský veletrh spotřební elektroniky IFA se může chlubit jednou z nejdelších tradic v této branži – letos vstoupil do svého 99. ročníku a příští rok tak oslaví své 100leté jubileum.

 

Ovšem ani jemu se nevyhnuly problémy sužující nyní většinu velkých mezinárodních přehlídek, jak se ukázalo na výstavišti Messe Berlin od 1. do 5. září. Vzhledem k tomu, že je zaměřen na odvětví typické rychlým vývojem a překotným uváděním novinek se silným vlivem internetového prostředí, není překvapivé, že s představením těchto produktů výrobci nečekají až na prestižní přehlídky jako kdysi, ale hrnou je na trh kvůli ostré konkurenci prakticky okamžitě. To však neznamená, že by v Berlíně nebylo na co se dívat, i když řada významných značek veletrhy opouští a zaměřují se na virtuální svět, ty zbývající se toho snaží naopak využít na maximum.

Nejtenčí skládací mobil na světě
Příkladem může být třeba společnost Honor, která na veletrhu IFA 2023 předvedla v oficiální premiéře svou novou vlajkovou loď, skládací smartphon Honor Magic V2. Novinka vyniká řadou parametrů, ale tím zásadním jsou rozměry. I když jde o smartphone s obřím displejem téměř o velikosti tabletu, ve složeném stavu je stejně tenký (9,9 mm) jako iPhone 14 Pro a po otevření se může pochlubit tloušťkou pouhých 4,7 mm. S hmotností jen 231 gramů jde o nejlehčí a nejtenčí model mezi skládacími smartphony této značky. Podle výrobce dokonce i nejtenčí na trhu. V tenkém těle je řada významných inovací, mj. nová generace baterie Silicon-Carbon-Dual-Battery s průměrnou tloušťkou jen 2,72 mm a s kapacitou 5000 mA.
Přechod na displeji prakticky není vidět, telefon disponuje prvním superlehkým titanovým pantem vyrobeným 3D tiskem, který je certifikovaný na více než 400 000 složení (což odpovídá až 10leté životnosti). Ve výbavě je i kvalitní fotoaparát (trojitý modul se snímači 50, 50 a 20 MPx plus 16MPx duální přední kamera) a špičkový rychlý displej podporující technologii 3840 Hz PWM Dimming. Na čínském trhu výrobce dokonce nabízí bezplatnou výměnu displeje v rámci záruky, pokud dojde k jeho poškození při běžném používání (nikoliv při pádu).

Smartphone jako kabelka
Nový trend ještě užšího propojení světa technologií a módy ukázal nový koncept „Phone-to-purse“, který předznamenává začátek vnímání elektronických zařízení, jako zcela nové kategorie módního spotřebního zboží.
Tenký skládací smartphone Honor V Purse s tloušťkou pod 9 mm se díky využití vnějšího displeje a speciálním pouzdrům a doplňkům s připojitelnými řemínky, které se připínají na kloub, plynule promění v kabelku či tzv. psaníčko. Řada přizpůsobitelných displejů (AOD), které napodobují design kabelky, tzv. „It bag“ budoucnosti, včetně designových prvků, transformuje mobil na dokonalý módní doplněk: digitální kabelku v tzv. phygital stylu (kombinace skutečného, fyzického a digitálního) s možností přizpůsobit si její design na míru.
Představily se samozřejmě i koncepty, kde není jisté, zda se produkt skutečně začne komerčně vyrábět, ale rozhodně stojí za pozornost. Příkladem může být další „skládací“ mobil Phantom Ultimate s rolovacím displejem, který prezentovala mladá čínská značka Tecno. Stiskem tlačítka se sám rozvine během 1,3 sekundy on-cell LTPO AMOLED displej s rozlišením 2296 x 1596 px z úhlopříčky 6,55″ na 7,11″. Na zádech telefonu je umístěn další vždy zapnutý displej, který zobrazuje informace, jako je čas, nabití baterie nebo upozornění na notifikace. I přes rolovací mechanismus se podařilo zachovat rozumné rozměry: např. tloušťka činí jen necelý centimetr (9,93 mm).
Zcela jistě se ale už příští měsíc na trhu objeví jiná novinka uvedená na veletrhu IFA: TCL představilo zcela novou řadu mobilních telefonů s barevným displejem na bázi technologie elektronického papíru se speciálním Nxtpaper panelem, který navozuje pocit jako při čtení z papíru. Obrazovka má matnou texturu, nabízí tak velmi pohodlné čtení na přímém slunci a podporuje i černobílý režim. Díky své technologii e-papíru šetří oči před zbytečně ostrým podsvícením a modrým světlem. Portfolio TCL zahrnuje již několik tabletů, notebook a také monitor s touto technologií a nyní přišly na řadu smartphony TCL 40 Nxtpaper s velkým fotomodulem obsahujícím trio fotoaparátů: hlavní 50 Mpx, širokoúhlý 5 Mpx a makro 2 Mpx. Základní model pracuje s čipsetem MediaTek Helio G88, 8 GB RAM a disponuje 6,78″ displejem s 90Hz obnovovací frekvencí a rozlišením Full HD+. Varianta 5G má výkonnější čip MediaTek Dimensity 6020, 12 GB RAM a pracuje s 6,6″ zobrazovačem, ale nižším rozlišením HD+. Oba modely nabízejí úložiště s kapacitou 256 GB a 5000mAh baterii.  

Bezdrátová kuchyně i jízda na kufru
IFA ale nebyla jen o mobilech a počítačích, ale i o spotřební a bytové elektronice, počínaje audiovizuálními systémy až po roboty nejrůznějších typů od zábavních po úklidové. V Robotickém hubu si mohli návštěvníci některé roboty vyzkoušet nebo na Technickém hřišti postavit i vlastního robota.
Značnou pozornost poutaly tradičně inteligentní autonomní spotřebiče. Bezdrátové jsou už i kuchyně, tedy přinejmenším ta, která se na veletrhu předváděla pod označením KI Cordless Kitchen se spotřebiči fungujícími bez obvyklých napájecích kabelů.
Významnou částí byla i sekce věnovaná inovativním zdravotnickým a fitness aplikacím. Kromě plejády zařízení zaměřených na naše zdraví a životní styl, jako je např. autonomní pojízdná čistička vzduchu, tam mohli návštěvníci, kteří se letos nedostali na veletrh CES, vidět v Berlíně jeden z jeho pozoruhodných exponátů: chytrý záchod Withings U-Scan, který provádí z moči na něm trůnící osoby analýzu jejího zdravotního stavu.
Jednu z nejvýraznějších sekcí tvořila Mobilita věnovaná trendům a dopravním prostředkům budoucnosti. I zde bylo možné vidět pozoruhodná řešení, jako např. elektrokoloběžku na solární pohon. Ovšem daní za to jsou výrazně větší rozměry kvůli solárním panelům, než na jaké jsme u vozidel této kategorie zvyklí. K plnému nabití potřebuje solární vozítko S80 zhruba 7 až 14 hodin slunečního záření pro dodání 35 až 70 W energie do baterie v podlahové desce a pohánějící motor zadního náboje s výkonem 350 W. Každé nabití by mělo zajistit dojezd 35,5 km, maximální rychlost je 25 km/h.
Ještě bizarnějším, ale ryze praktickým dopravním prostředkem je elektrický smart kolečkový kufr firmy Airwheel. Je to něco jako elektroskútr v podobě tzv. trolley suitcase. Na rozdíl od běžných zavazadel tohoto typu je vybaven silnými bezkartáčovými motorovými koly, která mu zajišťují rychlost až 13 km/h. Systém šetří energii při současné chůzi, ale také může výrazně zvýšit efektivitu pohybu a uživatele vézt, a přizpůsobit se různým podmínkám povrchu. Jak napovídá označení, verze 150G uveze až 150 kg (varianta Se3S pak 110 kg) a má pouze levou a pravou rukojeť. Pravá ovládá zrychlení, levá brzdění, při stisknutí obou lze couvat. Teleskopická konstrukce může po vysunutí dosáhnout až 180 mm a plně prodloužit rozvor pro zajištění stabilnější a plynulejší jízdy.

Kamil Pittner
Foto: Honor, Sunail, Tecno, Airwheel

 
Publikováno: 16. 10. 2023 | Počet zobrazení: 104 článek mě zaujal 16
Zaujal Vás tento článek?
Ano