asseco Aimtec murr

Sklo jako polovodič

Ve výzkumné laboratoři firmy Bell v USA vyvinuli sklo, které je použitelné v elektrotechnice jako izolátor i jako polovodič podle svého složení. Je lehce tavitelné (125 °C), proto se předměty pokrývají ochlazením skleněných par na potřebném místě.   

 

Horský automobil
Jistý vášnivý turista a lovec byl při automobilové nehodě zraněn tak, že již nemohl podnikat výlety do horských oblastí pěšky ani na koni. Aby mohl i nadále provozovat svůj oblíbený sport, zkonstruoval vozidlo, které jede neschůdnou krajinou rychleji než kůň, při čemž uveze větší náklad. Vozidlo má 10 bantamových kol, vždy po pěti na každé straně. Přední dvojice kol se zapojí do záběru jen tehdy, když vůz zapadne přední částí do výmolu. Zbývajících 8 kol je nezávisle a samostatně poháněno článkovými řetězy. Nezávislé pérování kol umožňuje vozidlu lehce překonávat nerovnosti neupraveného a příkrého horského terénu. Řízení je odvozeno od pásového traktoru – uvolněním záběru kol spojkou na straně vnitřního poloměru
zatáčky. Vozidlo uveze dvě osoby a dvoudenní tábornické zásoby a potřeby. Motor o výkonu 5 k spotřebuje 4 litry benzínu na polodenní jízdu.

Nadouvací garáž
V Anglii vyrobily přenosnou garáž, kterou je možno postavit za čtyři minuty pomocí kompresoru napájeného z automobilového akumulátoru. Rozměr garáže je 3x4 m a složená se vejde pohodlně do kufru vozu.

Elektrostatické třídění
Ve Spojených státech amerických byl sestrojen elektrostatický stroj, který čistí a třídí semena na principu různé elektrické vodivosti zemědělských kultur a plevele.

Malý pomocník
Výkonný tranzistorový přijímač pro příjem velmi krátkých vln, malých rozměrů, slouží k rychlému vyhledání důležitých osob. Je používán zejména v nemocnicích, závodech apod.

Raketová pošta
V říjnu roku 1960 provedli výzkumníci v Polsku zdařilý pokus s experimentální raketou, která bude sloužit pro poštovní dopravu.

Novinka na trhu hodinek
Jde o vodotěsné, nárazuvzdorné, elektrické náramkové hodinky s miniaturní baterií, která je dokáže pohánět déle než jeden rok.

Přístroj jež odhalí naftu
Za pomoci velmi přesného přístroje, jako je křemenný gravimetr, lze stanovit, jak jsou vydatná naleziště nafty nebo zemních plynů v útrobách země do hloubky tří kilometrů. Přístroj vynalezl sovětský geofyzik Veselovyj a bude se sériově vyrábět v Moskvě.

Létající Raketa
Nová rychloloď pro osobní a nákladní dopravu, která se při jízdě pohybuje po hladině na kluzácích. Loď dosahuje rychlosti až 75 km za hodinu. Záběr Rakety je pořízen na Irkutském moři.

Otužování dřevin
Sovětský výzkumník I. I. Tumanov, který pracuje na zdokonalení způsobu „otužování“ stromů a keřů vůči účinkům chladu, vykonal nedávno úspěšný pokus s větvemi břízy a černého rybízu, které zmrazil na teplotu – 252 °C. Čerstvě nařezané větvě zpočátku „tvrdil“ postupným ochlazováním až na – 60 °C, pak je ponořil do kapalného dusíku. Po otužovacím procesu je zasadil. Větve se normálně ujaly a vypustily kořínky a pupeny. Výzkumné práce mají být východiskem pro získání odolných druhů ovocných stromů určených pro kraje s nepříznivým podnebím.

Materiály z plastu pro školy
Plastické hmoty pronikají stále více i do škol. Mapa světa zhotovená z plastického lehkého materiálu, může být zezadu prosvícena, čímž se dojem plastičnosti zvětší a představa dětí je pak ještě lepší.

Elektrické pruhy v moři
Pracovník Všesvazového vědeckého výzkumného ústavu pro mořský rybolov a oceanografii Mironov prováděl v létě roku 1933 průzkum života ryb v Barentsově moři. Hlavně se pokoušel zjistit, jaký vliv má na ryby elektrický proud. Ponořil proto do vody dvě elektrody, jimiž vpouštěl elektrický proud. A tu se stala podivná věc: zatímco ke kladné elektrodě – anodě – připlavaly ryby ze všech stran, nebyla kolem záporné elektrody ani rybička. Vědec dal anodu jinam a ryby ji jako na povel následovaly všude, kam ji přemístil. Po dvou letech se Mironov vrátil k Barentsovu moři znovu. Tentokrát si však vzal s sebou speciální přístroje, kterými se mu podařilo zjistit existenci elektrického proudu ve vodě. Po déletrvajícím pozorování byla zaznamenána souvislost tohoto elektrického proudu s mořským proudem a
jeho změnami, které jsou opět – jak se ukázalo již dříve – ovlivňovány erupcemi na Slunci.

Přikrývky z plastických hmot
Sazenice rostlin je možno vysázet brzy na jaře, jsou-li před mrazíky chráněny
lehkými přikrývkami z plastických hmot. Přikrývky jsou tmavé barvy a pomáhají nejen k většímu pohlcování tepla, nýbrž i zabraňují rychlému odpaření drahocenné vláhy, zejména v sušších oblastech.

Létající talíře
Létající talíře natropily již tolik dohadů a pověstí, některé byly docela směšné – například pokusy dvou studentů za Švédska, kteří pouštěli dětskou hračku, připomínající talíř, z větví stromů v městském parku a padající a létající je fotografovali. Snímky budily dojem záhadných létajících těles na obloze nebo nad střechami činžáků. Ale dost legrace – prohlédněte si obrázky konstruktéra Chris Grockera, který vytvořil „podšálek“ SRN 1 na systému vzdušného polštáře. Díky motorům Rolls Royce o výkonu 450 k dosahuje prototyp rychlosti 60 km za 1 hodinu.
Může se pohybovat po vodě, ve vzduchu nebo po silnici. Brzo budeme svědky revoluce ve stavbě lodí a vozidel.


 

 

 
Publikováno: 6. 3. 2012 | Počet zobrazení: 6723 článek mě zaujal 1230
Zaujal Vás tento článek?
Ano