rossleor asseco murr

Rittal Blue e+S: Skvělý pokračovatel s udržitelnou DNA

Řešení inteligentních chladicích jednotek Rittal Blue e+ bylo rozšířeno o novou řadu Blue e+ S. Tato nejnovější generace chladicích jednotek s nižšími výkonovými kategoriemi 300, 500, 750 a 1000 W byla navržena s ohledem na účinnost, menší půdorys a nižší provozní náklady.

 

Stejně jako u jejich „větších bratří“, jde o výhody nejen pro uživatele, ale také pro naši budoucnost. Řešení, která snižují uhlíkovou stopu výroby, jsou velmi žádaná. Ale zároveň musí být tato řešení inteligentní a umožňovat komunikaci, aby je bylo možné snadno integrovat do digitalizovaných výrobních prostředí.
Před sedmi lety společnost Rittal na tuto poptávku zareagovala a uvedla na trh extrémně účinné rozváděčové chladicí jednotky Blue e+, které zajistily průměrnou úsporu energie 75 procent. Nyní máme novou generaci – pokračovatele – ale stále vyvinutou se stejnou designovou DNA. Tyto nové chladicí jednotky s nižším chladicím výkonem 300, 500, 750 a 1000 wattů s názvem Blue e+ S vstupují do rodiny Blue e+ a přinášejí s sebou další inovativní funkce pro úsporu energie výrobního procesu.
Za touto energetickou úsporou, a tím i snížením nákladů, je použitá technologie, která kombinuje tepelnou trubici s komponenty řízenými invertorem. Tepelná trubice pracuje bez kompresoru, expanzního ventilu nebo jiných regulačních prvků, proto kromě provozu ventilátoru nepotřebuje žádnou elektrickou energii. V závislosti na tepelné energii generované ve skříni a aktuální okolní teplotě lze chlazení provádět samotnou tepelnou trubicí. Přídavné chlazení kompresoru funguje pouze tehdy, když je nutné odvést velké množství tepla ze skříně, nebo když je okolní teplota velmi vysoká. A co víc – i když se sepne kompresor, je mnohem energeticky účinnější než konvenční jednotky. Kompresor i ventilátory totiž disponují invertorem řízeným pohonem, který automaticky upravuje jejich otáčky v závislosti na potřebném chladicím výkonu. Výsledkem je, že teplota uvnitř skříně zůstává téměř konstantní a energetická účinnost je výrazně vyšší než u jiných konvenčních chladicích jednotek.
Kromě energetické účinnosti snižuje uhlíkovou stopu také další inovace: nová řada Blue e+ S používá chladivo s GWP (potenciál globálního oteplování), který je o 56 procent nižší než u srovnatelných chladicích jednotek – namísto dříve používaného R-134a, chladicí okruh v nové generaci jednotek nyní běží s chladivem R-513A.
Již dříve na trh uvedené chladicí jednotky Blue e+ chladicích výkonů 1600 až 5800 W jsou tak doplněny nižšími výkony na celkem 9 výkonových stupňů, přičemž pro celou řadu jsou pouze tři různé rozměry montážních výřezů.
Kromě standardních chladicích jednotek byla rodina Blue e+ rozšířena i o chladicí jednotky do venkovního prostředí v rozsahu chladicích výkonů 1500 až 5000 W, a o chemicky odolné provedení v rozsahu 1600–5800 W (tyto jednotky jsou určeny do provozů, kde je vzduch kontaminován agresivními chemickými látkami).

Možnosti inteligentní komunikace
Nové chladicí jednotky se svými dalšími chytrými funkcemi pomáhají také v procesu digitalizace. S plně integrovaným rozhraním IoT jako standardem lze chladicí jednotky inteligentně monitorovat v digitalizovaných prostředích a snadno je připojit k novému portálu Rittal Smart Service Portal. To optimalizuje servisní procesy a zvyšuje efektivitu prostřednictvím prediktivní údržby. Výsledkem je méně neplánovaných prostojů, což pomáhá zvládat vysoké náklady na výrobu, zejména u procesů Průmyslu 4.0.

Provozně přívětivý facelift
Chladicí jednotky v nižších výkonových třídách prošly i faceliftem. Jejich nejnápadnějším prvkem je integrovaný barevný LED světelný pás. Ten umožňuje, že varovné zprávy lze okamžitě vidět, a to i z velké dálky. Displej na přední straně jednotky poskytuje další aktuální informace. Kromě toho jsou chladicí jednotky vybaveny známým rozhraním NFC, které jim umožňuje komunikovat s mobilními zařízeními s nainstalovanou aplikací Rittal Scan & Service.

www.rittal.cz
Foto: Rittal

 
Publikováno: 9. 11. 2023 | Počet zobrazení: 132 článek mě zaujal 30
Zaujal Vás tento článek?
Ano