asseco Aimtec murr

Panasonic: nový 3D popisovací laser s krátkým pulzem

Pro letošní průmyslový podzim přináší společnost Panasonic Industry unikátní novinku v podobě 3D vláknového laserového popisovacího systému s velmi krátkým pulzem a vestavěnou kamerou.

 

Protože má nový popisovací laser LP-ZV několik zajímavých vlastností a patří mezi první výrobky vyvíjené v rámci závazku „Panasonic GREEN IMPACT“, využili jsme možnost pohovořit na toto téma s Radoslavem Hegarem, který má uvedení výrobku na český a slovenský trh na starosti.

Čím je laser LP-ZV unikátní?
Tento nový popisovací laserový vláknový systém LP-ZV si ponechává dobré, praxí odzkoušené funkce předchozích modelů a přináší několik nových funkcí a vlastností. Jedna z nich je možnost velmi krátkého pulzu. Takto krátký pulz eliminuje nepříznivé vedlejší tepelné účinky a umožňuje dosáhnout velmi kontrastního popisu při zachování vysoké rychlosti. Díky tomu je strojová čitelnost výrazně lepší.


To, co zákazník používá a často dle jeho kvality hodnotí celý systém, je obslužný software…
Ano, nedílnou součástí systému je software Laser Marker NAVI Smart pro tvorbu popisovacích programů. Mimochodem laserový systém má paměť na 10 000 programů.
NAVI Smart umožňuje na počítači nebo tabletu velmi snadno umístit na výrobek např. logo, 2D kód nebo alfanumerické znaky. A to jak na rovné povrchy, tak s pomocí 3D rozšíření i na komplexní tvary výrobků. Podotkl bych, že NAVI Smart je dodáván vždy v multilicenci a včetně všech doplňků.


Nahrazují zákazníci laser laserem nebo se hodí laserový popisovací systém i jako náhrada jiných technologií?
Samozřejmě vyměnit laser za laser je nejjednodušší. Zákazník získá snadno úspornější modernější systém, který nabídne lepší kvalitu popisu. Náhrada za jiné technologie je běžná hlavně v případech, kdy stávající způsob značení prostě „nestačí“.
Důvodů pro přechod na laserový popis je většinou více. Od ekologického aspektu, přes trvanlivost popisu, kvalitu popisu až například po úsporu za údržbu a servis. Laserový popis je technologie, která minimalizuje režijní náklady. Nejběžnější je náhrada za ink-jet, za kterým následuje mikroúder. Popis pomocí laseru je rozhodně na vzestupu.

Tím se dostáváme k situaci laserových systémů ve střední Evropě?
Panasonic vyrábí spolehlivé průmyslové laserové popisovací systémy více jak 25 let. Již v roce 1999 uvedl na trh první vláknový laserový systém na světě. Nový laserový systém LP-ZV nahrazuje několik starších modelů. Byl vyvinut v našem R&D v Ósace pod přísnou japonskou taktovkou. Tento systém jsme chtěli představit již dříve, ale globální krize kolem polovodičových součástek a velmi náročné testy uvedení na trh zpozdily. Jsem velmi rád, že situace se stabilizovala a všechny nové modely jsou již dostupné.

Jsou tedy lepší FAYb nebo laserové systémy CO2?
Na to neexistuje jednoduchá odpověď. Tyto dvě varianty laserového popisu využívají rozdílnou vlnovou délku laserového paprsku. Aplikace pro popis kovů se bez vláknového laseru neobejde, ale naopak u popisu organických materiálů je určitě vhodnější CO2 laser.

Mohl byste v krátkosti popsat, pro jaké provozy a projekty je nový systém vhodný?
Možnost uplatnění laseru LP-ZV je velmi široká a největší počet aplikací určitě získá v náročných provozech 24/7. Automobilový průmysl je dobrý příklad, kde naše laserové systémy získaly velkou oblibu. Spolehlivost, servis, výkon, popisovací plocha, rychlost, kvalita a další faktory jsou pro tento segment ideální. Ve farmacii popisujeme blistry s léky a v elektronickém průmyslu desky plošných spojů či pouzdra součástek.
Nové projekty nacházíme napříč celým průmyslovým spektrem. Samozřejmě jsou tyto lasery vhodné i pro popisování v malosériové či kusové výrobě, například ve spojení s multifunkční pracovní stanicí LC-3000, ale jejich uplatnění je především v náročných nepřetržitých provozech, kde výpadek prostě nesmí nastat.

Jak Panasonic garantuje spolehlivost svých laserových popisovacích systémů?
Na všechny laserové popisovací systémy poskytujeme dvouletou záruční dobu. Pokud je laserový systém součástí strategické výroby, vždy doporučuji uzavřít tzv. Servisní smlouvu. Ta nabízí garanci okamžité dostupnosti náhradní jednotky, servisu nebo i slevu na spotřební materiál. Součástí může být i pravidelná inspekce a preventivní údržba.

Výzva Panasonic GREEN IMPACT definuje příkon stroje?
To samozřejmě není jen o spotřebě elektrické energie. S environmentální výzvou „Panasonic GREEN IMPACT“ přichází mnoho změn. Všechny kroky jsou zaměřeny na ochranu životního prostředí. Výzva jako taková se zaměřuje na snižování emisí CO2 nejen v rámci vlastní výroby, ale i v průběhu používání výrobků Panasonic. Měla by být vzorem k následování snižování spotřeby elektrické energie v celé lidské společnosti. Konkrétní závazek je směřován k roku 2030, kdy všechny továrny Panasonic přijmou opatření, aby jejich výroba byla CO2 neutrální.

Je možné někde laserový popisovací systém vyzkoušet?
Začíná tak většina našich projektů. Panasonic zájemcům nabízí tzv. Feasibility Study (studii proveditelnosti), tzn., že v naší laboratoři testujeme reálné vzorky se zadanými kritérii. Zákazník tak má možnost být osobně přítomen u testů nebo on-line, aby sám vyhodnotil kvalitu popisu.



Velmi rád bych při této příležitosti pozval zájemce na Mezinárodní strojírenský veletrh do Brna, kde uděláme promo nového systému. Pravděpodobně tam budou také další firmy s popisovacími lasery, tak se bude nabízet možnost srovnat různé systémy mezi sebou.
Navíc má Panasonic Industry široké portfolio produktů pro automatizaci, které bude prezentovat ve své expozici, například PLC, HMI, senzory, motory atd. s vyzkoušenou vzájemnou komunikací. Pokud se rozhodnete navštívit MSV, rádi vám předvedeme řady produktů na stánku číslo 45 v pavilonu G1.

David Kostolník
Foto: Panasonic Industry

 
Publikováno: 9. 11. 2023 | Počet zobrazení: 120 článek mě zaujal 22
Zaujal Vás tento článek?
Ano