rossleor asseco murr

Budou sny na přání?

Americký technologický start-up Prophetic pracuje na čelence, která by měla navodit tzv. lucidní sny. Ale bude její používání fungující a bezpečné?

 

Futuristicky vypadající čelenka s názvem Halo, kterou v současné době firma Prophetic vyvíjí a kterou plánuje uvést na trh už příští rok, by nám měla umožnit ovládat sny. Přesněji řečeno, mít jasnější sny, kde si uvědomujeme, že sníme, ale v některých případech také uplatňovat určitou míru kontroly nad tím, co se v těchto snech děje. Lucidní sny se mohou objevit spontánně během REM spánku (bez pomoci technologie), přičemž někteří lidé jsou k nim náchylnější než jiní.
Dokážeme však využít tohoto zvláštního jevu? Výzkumy na toto téma již proběhly a např. jedna ze studií provedená neurovědci na univerzitě ve švýcarském Bernu ukázala, že účastníci, kteří ve svých lucidních snech trénovali házení mincí do kelímku, vykazovali druhý den lepší výkon ve srovnání s kontrolními účastníky.

Transkraniální ultrazvuk
Přístup týmu za zařízením Halo je dvojí. Za prvé, používají EEG (elektroencefalografii) a fMRI (funkční zobrazování magnetickou rezonancí) ke sběru obrovského množství mozkových dat od dobrovolníků, kteří zažívají lucidní sny. Cílem je vytvořit podrobnou mapu toho, co se děje v mozku během různých typů lucidních snů a tyto informace využít pro druhou hlavní oblast, která zahrnuje použití transkraniálně zaměřeného ultrazvuku (TUS) dodávaného přes čelenku k manipulaci mozkové aktivity způsobem, který vyvolá, udrží a ovlivní lucidní sny.
Stejně jako jiné neinvazivní techniky stimulace mozku může TUS změnit funkci mozku, ale namísto obvyklého využívání magnetických polí nebo elektrických proudů zahrnuje aplikaci vysokofrekvenčního zvuku. Mezi výhody TUS patří podle jeho zastánců schopnost dosáhnout hlubších oblastí mozku (včetně těch, které se podílejí na funkci spánku) a zlepšená anatomická přesnost.
Základní argumenty pro Halo vypadají logicky. Již v předchozím výzkumu vědci zjistili, že lucidní snění má tendenci být spojeno s frontální mozkovou aktivitou v tzv. gama frekvenci (frekvence vystřelování skupin neuronů zaznamenaná EEG) a že elektrická stimulace mozku může být použita ke zvýšení mozkové aktivity spící v gama úrovni, čímž se zvýší jejich šance na to, že zažijí efekt snové lucidity.
„Je pravděpodobné, že zvuková stimulace by mohla vyvolat vysokofrekvenční mozkovou aktivitu, která je spojena s luciditou. Zvuková stimulace byla použita k vyvolání nízkofrekvenčních vln ve spánku s pomalými vlnami, takže navrhovaná metoda je důvěryhodná,“ říká profesor Mark Blagrove, vědec zabývající se spánkem ze Swansea University a spoluautor The Science of Art and Dreaming.

Vědci ale varují
To však ještě neznamená, že vše je na bezproblémové cestě k úspěchu. Jeden z problémů, který je třeba mít na paměti, jak upozorňuje magazín BBC Science Focus, je, že TUS je relativně nový přístup k mozkové stimulaci a není ještě zcela jasné, jaké by mohly být dlouhodobé důsledky přepínání mozku pomocí vysokofrekvenčních zvuků.
Ačkoli je to neinvazivní ve smyslu, že nezahrnuje žádný druh chirurgického zákroku, tato technika ovlivňuje vaše neurony tím, že interferuje s průchodem iontů přes jejich membrány, o co je třeba se postarat.
Druhým problémem, který je třeba mít na paměti, je, že někteří vědci zabývající se spánkem věří, že sny mají základní funkce, včetně konsolidace vzpomínek ze dne nebo zpracování emocionálních zážitků. Jednou z možných obav je, že používáním zařízení ke změně povahy snů riskujeme, že narušíme obvyklý účel snění. Má-li toto snění nějakou funkci, pak může jasnost a změna zápletky nebo obsahu snu ovlivnit tuto funkci.
Poslední úvahou je, že pokud chceme mít jasnější sny, ale nechceme nosit do postele zařízení na rozbušení mozku, existují další možnosti. Například je již několik zavedených technik pro navození lucidních snů, které nezahrnují výše uvedenou či jinou technologii.
Jedním z nich je trénink ve dne opakovaným spárováním zvuku se záměrnými myšlenkami na sebeuvědomění. Poté nastavte časovač, abyste si stejný zvuk přehráli, když spíte a pravděpodobně budete v REM spánku (v časných ranních hodinách).
Myšlenka je taková, že zvuk vás přiměje, abyste si během snění uvědomili sami sebe. Tento přístup a jemu podobné jsou levnější než čelenka Halo, u které se očekává, že bude stát asi 2000 dolarů, a bez kovového náčiní na hlavě budou pravděpodobně také pohodlnější.

Petr Přikryl
Foto: Prophetic

 
Publikováno: 26. 4. 2024 | Počet zobrazení: 77 článek mě zaujal 15
Zaujal Vás tento článek?
Ano