rossleor asseco murr

AI nastupuje do služeb průmyslu

V budově Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) na ČVUT v Praze proběhl 24. června odborný workshop zaměřený na umělou inteligenci pod názvem: Využití AI v průmyslové praxi.

 

Akce pořádaná Fakultou strojní, Ústavem výrobních strojů a zařízení a Výzkumným centrem pro strojírenskou výrobní techniku a technologii (RCMT) ČVUT ve spolupráci s Českomoravskou společností pro automatizaci, jejímiž mediálními partnery byly i časopisy Automa, MM Průmyslové spektrum a TechMagazín, byla určená hlavně zájemcům o umělou inteligenci (AI) a zkušenosti s jejím zaváděním do praxe z řad průmyslových firem a vývojových specialistů ve strojírenství.
Jednalo se o skvělou možnost seznámit se detailně s celou plejádou zajímavých aspektů, které s sebou tato problematika přináší pohledem špičkových odborníků z řad renomovaných institucí i firem, jež hrají v této oblasti významnou roli.
Pořádající instituce představil v úvodu vedoucí Ústavu výrobních strojů a zařízení FS ČVUT Petr Kolář, a odstartoval tak první prezentační blok zaměřený na využití strojového učení a umělé inteligence – což byl i jeho oficiální název: Úvod do využití ML/AI v strojírenské výrobě – jehož první část zahájil prezentací na toto téma jeho kolega z Ústavu výrobních strojů a zařízení FS ČVUT Petr Petráček. Po něm představil Štěpán Fiala, výzkumný a vývojový pracovník zmíněného ústavu a specialista na oblast mechatroniky, příklady využití ML/AI z oblasti monitoringu obráběcích strojů a procesů, což je doména, kde má právě AI a její aplikace velké perspektivy, a může se stát jedním z klíčových faktorů moderní automatizované průmyslové výroby.
Matěj Sulitka z RCMT ČVUT poté představil nabídku kurzů průmyslového vzdělávání EIT-M a možnosti spolupráce v projektech EDIH a TEF. Zkušební referenční testovací a experimentální zařízení (TEF) v rámci programu Digitální Evropa budou nabízet kombinaci fyzických a virtuálních zařízení, v nichž mohou poskytovatelé technologií získat technickou podporu pro testování nejnovějších softwarových a hardwarových technologií založených na AI (včetně robotiky poháněné umělou inteligencí), které již byly odzkoušeny v laboratořích a musí být ověřeny v reálných prostředích.
Evropská centra pro digitální inovace (EDIH) sdružují aktéry místní ekonomiky na podporu digitální transformace a působí i jako vstupní bod k různým činnostem v oblasti AI financovaných EU v Evropě, jako jsou nástroje TEF. Hlavním účelem EDIH je „testovat před investováním“, tj. pomoci uživatelům digitálních technologií posoudit v jejich prostředí, zda pro ně může být daná technologie užitečná, ještě než si ji pořídí. Tím se liší od technologií testovaných v TEF, které před nasazením stále vyžadují ještě testování a validaci v reálných prostředích.

Klíčové je využití v praxi
Druhý blok navazující po přestávce už byl zaměřen na konkrétní možnosti využití AI v průmyslové praxi. Představené příklady zahrnovaly např. využití AI pro monitorování stavu strojů, v optické kontrole kvality výroby nebo jako základ digitálního asistenta (tzv. copilota) pro různé technické úlohy.
Optickou detekci vad s podporou AI na výstupní kontrole představil ve své prezentaci Český výrobce AI platformy Petr Koutný z firmy Qpag, která se zaměřuje na problematiku kontroly kvality ve výrobních firmách od manuální vizuální kontroly a třídění, přes automatizaci kontrolních cyklů až po digitalizaci a využití AI technologií. Firma disponuje i akreditovanou kalibrační laboratoří.
Příklady využití generativní AI v průmyslové praxi v podobě digitálního asistenta Siemens Industrial Copilot představil vedoucí oddělení průmyslové automatizace firmy Siemens Tomáš Froněk, který seznámil s atraktivními možnostmi i prozatímními limity mocného nového sotfwarového nástroje, který Siemens vyvíjí a testuje spolu s Microsoftem. Tento průmyslový AI asistent má za cíl posílit lidské schopnosti a zlepšit spolupráci mezi člověkem a strojem jak v počáteční fázi při programování, tak v provozu stroje. K jeho hlavním přínosům patří rychlá optimalizace a testování programů pro linky i stroje, konkrétní a rychlá detekce chyb vedoucí k větší spolehlivosti a predikce potenciálních poruch a údržby, snížení nákladů na údržbu a provoz, přičemž nabízí možnost ovládat systém přirozeným jazykem.

AI není jen o technologiích
Po polední pauze následoval 3. blok workshopu: Bezpečnost, legislativa a právní aspekty AI, jehož první část byla věnována vysoce aktuální problematice kybernetických hrozeb a možnostem, jak těmto rizikům čelit.  
Různé aspekty, ale i úskalí umělé inteligence z trochu jiného soudku než obvyklé technické možnosti a parametry – a to z právního úhlu pohledu, z hlediska regulace AIA – si zvolil pro svou prezentaci Jan Bárta z advokátní kanceláře Barta Legal, který se jako specialista komplexně zabývá problematikou IT práva, obchodního práva a práva duševního vlastnictví.
V odpolední části po ukončení workshopu měli jeho účastníci možnost komentované prohlídky Testbedu Průmysl 4.0, který má svou domovskou základnu právě na CIIRC. Průvodcem po horní části testbedu byl Ing. Pavel Burget a jeho tým, a dolní částí je provedl Ing. Petr Kolář se svými kolegy.

Josef Vališka
Foto: Roman Dvořák, Josef Vališka

 
Publikováno: 1. 9. 2024 | Počet zobrazení: 69 článek mě zaujal 6
Zaujal Vás tento článek?
Ano