rossleor asseco murr

Internet pomocí stratosférické vzducholodě

V srpnu odstartovala na svůj první celodenní let solární vzducholoď Sceye HAPS americké firmy Sceye. Pětašedesát metrů dlouhá bezposádková vzducholoď je plněná héliem a startuje vertikálně.

 

Sceye HAPS (High-Altitude Platform Station) je schopna vertikálních vzletů i přistání. Po vystoupání do výšky 18-20 km se může vznášet na místě v daných souřadnicích nebo operovat v určené oblasti, kde bude provádět úkoly, jako je přenos širokopásmového internetu, monitorování klimatu a životního prostředí, sledování lesních požárů či jiných přírodních katastrof. Je i klíčovou součástí projektu státu Nové Mexiko, v němž se konsorcium telekomunikačních firem rozhodlo zajistit univerzální širokopásmový internetový přístup národu Navajo.
Ke vznášení se ve stratosféře využívá sluneční energii. Elektromotory i zařízení na její palubě jsou napájeny z článků integrovaných do celotělového „solárního pláště“ ze stříbrné fólie včetně palubního pole aktivních antén 4G, používaného pro spojení LTE OpenRAN s mobily na zemi na rekordní vzdálenost přes 140 km (LTE má dosah cca 100 km).

Foto: Sceye

 
Publikováno: 16. 10. 2024 | Počet zobrazení: 111 článek mě zaujal 9
Zaujal Vás tento článek?
Ano