rossleor asseco murr

Jsme připraveni na ESG?

V letošním roce má vejít v platnost tzv. reportování ESG (Environmental, Social a Governance, tedy zodpovědný a udržitelný přístup k investování a byznysu), které upravuje směrnice EU, jež se podle Bureau Veritas dotkne přibližně 50 000 firem, včetně těch českých, zejména s 250 a více zaměstnanci.

 

Směrnice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive neboli směrnice o reportingu udržitelnosti) ukládá určitým firmám povinnost reportovat nefinanční data týkající se udržitelnosti. Tato směrnice bude časem povinná pro většinu firem – některé budou reporty odevzdávat již za rok 2024, další se budou přidávat postupně podle velikosti a typu podniku, takže nejpozději za rok 2025 bude většina z nich povinně sestavovat nefinanční zprávu založenou i na datech jejich dodavatelů.
EFRAG (European Financial Reporting Advisory Group) vydal 31. května 2024 finalizované verze implementačních pokynů k aplikaci tzv. ESRS (European Sustainability Reporting Standards - Evropské standardy pro podávání zpráv o udržitelnosti) v ESG reportingu. Podle směrnice CSRD budou muset první velké firmy už za letošní rok povinně informovat, jak se chovají ve vztahu k životnímu prostředí a zaměstnancům. Postupně dopadne tato povinnost i na další podniky. Na jejich výsledky v oblasti ESG má přitom dopad i chování jejich dodavatelů, takže velcí odběratelé začínají po svých dodavatelích požadovat další informace v závislosti na odvětví. Zpravidla jde o dopravu a odpady nebo znečištění, a po firmách jsou požadovány údaje relevantní pro oblast ESG, jako je spotřeba energií, nakládání s odpady, dokumentace o původu materiálů a surovin, způsoby dopravy, údaje o spotřebě od externích poskytovatelů služeb, např. počet kilometrů v transportní logistice, ale třeba i složení vozového parku apod.
Nefinanční data po svých (zatím největších) dodavatelích požadují např. obchodní řetězce, ale i výrobní firmy, a některé velké společnosti také požadují po svých dodavatelích, aby se přihlásili ke standardům SBTI (Science Based Targets Initiative), jak je označována iniciativa propagující vědecky podložené klimatické cíle. Klíčovým kritériem je uhlíková stopa, která se tvoří v rámci dodavatelského řetězce (včetně emisí vznikajících mimo firmu právě u dodavatelů).
České firmy (pokud nejde o pobočky velkých nadnárodních koncernů) zatím spíše sondují situaci a předpokládané požadavky. Mnohé se už však s ESG reportingem setkaly právě ze strany požadavků svých zákazníků a partnerů z řad zahraničních subjektů. Kromě nyní módních environmentálních parametrů jde často např. i o bezpečnostní a etické standardy na pracovišti.

Kamil Pittner
Foto: Shutterstock

 
Publikováno: 28. 11. 2024 | Počet zobrazení: 49 článek mě zaujal 6
Zaujal Vás tento článek?
Ano