IBG NDT Technology rozšiřuje platformu AI
Firma Consenta, která letos v prosinci slaví čtvrtstoletí svého působení na trhu od založení v roce 1999, je výhradním zástupcem německého výrobce IBG NDT Technology, světového lídra v oblasti nedestruktivního zkoušení pomocí vířivých proudů, pro Českou a Slovenskou republiku.
Na veletrhu Control 2024 ve Stuttgartu firma představila nejnovější aktualizaci své platformy AI k vyhodnocování signálů vířivých proudů pomocí hlubokého učení pro nedestruktivní stanovení tvrdostních charakteristik a sledování indukčního tepelného zpracování a také novinku v podobě senzoru iORS pro rychlý a snadno automatizovatelný přístup k detekci vad na vysoce kvalitních dílech, jako jsou kroužky, válce a kuličky.
Jednotky eddyvisor
Jedním z hlavních výzev při povrchové kontrole je identifikace vad, jako jsou tzv. černé skvrny (neleštěné oblasti), praskliny, póry nebo znečištění, které mohou ovlivnit životnost a spolehlivost ocelových součástek. Pro řešení tohoto problému představuje společnost IBG svou nejnovější inovaci: senzor optického odrazu iORS, který kromě zavedené technologie vířivých proudů, jimiž lze testovat veškeré kovové materiály, využívá i druhý fyzikální princip – optický odraz, což zvyšuje přesnost a preciznost.
Tento senzor pracuje ve spojení s testovacími jednotkami řady eddyvisor, což jsou vysoce výkonná zařízení pro zpracování signálu, která se vyznačují modulárním konceptem v kompaktním designu. Nabízejí unikátní funkce pro sofistikované testovací úlohy pomocí techniky vířivých proudů. Digitální zpracování měřicího signálu s unikátními procesory bezprostředně za předzesilovačem zaručuje největší možnou stabilitu výsledků testů. Ergonomické rozhraní umožňuje snadné a jednoduché ovládání pomocí barevného 15palcového TFT dotykového displeje s rozlišením 1024 x 768 bodů, který lze ovládat i v pracovních rukavicích.
Řada eddyvisor je nabízena jako modulární přístrojové řešení ve verzích S, C a SC. Digitální vícekanálový vířivoproudý přístroj eddyvisor S disponuje 32 nezávislými kanály pro nedestruktivní kontrolu kovových dílů v sériové výrobě. Je vhodný i pro kontrolu polotovarů, k detekci prasklin, pórů i brusných popálenin a zkoušení materiálových vlastností, jako je tvrdost, hloubka zakalení, struktura materiálu, pevnost v tahu a tepelná úprava pomocí preventivní Multi-Frekvenční technologie (PMFT). Eddyvisor C disponuje jen s 16 nezávislými kanály, a eddyvisor SC nabízí kombinaci kanálů pro testování struktur i trhlin s možností jejich současného testování.
Podpora umělé inteligence
Technologie NDT nyní dostaly významný impuls díky využití podpory umělé inteligence (AI). Pomocí metod hlubokého učení a modelů trénování společnosti IBG se výsledky vířivých proudů z osvědčených zkušebních přístrojů ibg používají k předpovídání vlastností materiálů, jako je tvrdost povrchu a hloubka zakalení na konkrétní geometrii dílů v automobilovém průmyslu, kde rostoucí důraz na šetření zdrojů, elektromobilitu a lehké konstrukce vyžaduje vedle bezporuchovosti i vyšší standardy pro vlastnosti materiálů a kvalitu kritických komponent.
Aby byla zajištěna trvanlivost, musí tepelné zpracování funkčních povrchových vrstev zaměřené na namáhání umožnit součástem odolávat vysokým statickým i dynamickým zatížením. Pro indukční kalení je tak stále žádanější rychlá a účinná metoda predikce – ideálně 100% inline – a tedy nutně nedestruktivní stanovení vlastností povrchové vrstvy, jako je tvrdost povrchu a hloubka zakalení.
Hlavní aplikací s využitím AI, vyvinutou ve spolupráci s předními světovými dodavateli automobilového průmyslu, je testování homokinetických kloubů, jejichž hřídele v dnešních elektromobilech musí snášet mnohem větší namáhání než hřídele ve vozidlech se spalovacím motorem. Obvyklé metody náhodného výběru vzorků (destruktivní laboratorní příprava) pro stanovení hloubky kalení tak narážejí na své limity. Tato omezení však lze nyní překonat účinnou metodou nedestruktivního testování, která umožňuje 100% inline predikci.
U součástí z feromagnetické oceli odrážejí výsledné signály vířivých proudů fyzikální vlastnosti materiálu, jako je elektrická vodivost a magnetická permeabilita, které přímo souvisejí s jeho mechanicko-technologickými vlastnostmi. Prostřednictvím preventivní multifrekvenční zkoušky ibg (iPMFT) a simultánní harmonické analýzy (iSHA) lze tyto vlivy měření oddělit. Další informace z různých hloubek povrchových vrstev lze získat automatickou změnou zkušební frekvence. Následné vyhodnocení pomocí AI s hlubokým učením poskytuje spolehlivé předpovědi tvrdosti povrchu a dosažené hloubky kalení.
Nákladová a časová efektivita nové metody umožňuje dramatické zvýšení počtu numerických předpovídaných datových bodů výsledků indukčního kalení. To umožňuje lepší kontrolu a optimalizaci různých postupů a fází, čímž se otevírají nové možnosti v oblasti designu, kvality a specifikací, což by v konečném důsledku mělo vést i ke snížení spotřeby energie.
V rozšířené platformě umělé inteligence společnosti IBG je použita nejnovější „AI ready“ generace osvědčených zkušebních přístrojů ibg - eddyvisor a eddyliner ve spojení s předkonfigurovanými vyhodnocovacími jednotkami AI Cube. Je možná i modernizace stávajících IBG zařízení pro testování struktury.
Předností, na níž firma Consenta jako dodavatel řešení IBG sází, je profesionální přístup, zaměstnanci s dlouholetým působením v oboru a perfektní technické poradenství – pro zákazníky je schopna připravit např. produktové školení, školení na opravu a údržbu IBG kontrolních stanic Eddyrobot a další. Samozřejmostí je také záruční i pozáruční servis prodávaných výrobků. Kromě toho se aktivně angažuje také v oblasti školství, kde spolupracuje s několika středními a vysokými školami na jejich výzkumných a vývojových aktivitách.
Hana Dittrichová, jednatelka firmy/CEO
+420 736 640 213
consenta@consenta.cz
Foto: Consenta