Strojírenský veletrh stále láká na inovace i informace
Závěrečnou bilanci MSV v Brně, jehož letošní 65. ročník proběhl druhý týden v říjnu, ačkoli v menším rozsahu, než v dobách, kdy haly výstaviště byly zaplněny expozicemi doslova „až po strop“, hodnotí pořadatelé pozitivně.
Své stánky s řadou technologických inovací, které si v průběhu čtyř veletržních dnů prohlédlo více než 55 tisíc návštěvníků, představilo 1386 firem ze 42 zemí.
Některé firmy využily MSV k představení svých letošních produktových novinek, které uvádějí na český trh, jako např. ISCAR svou čerstvě oznámenou řadu nástrojů LOGIQUICK, nebo společnost Emuge-Franken své zcela nové mechanické upínače, které firma jako takové až dosud nevyráběla, a kompletně nově vyvinutou řadu vrtáků. Společnost HIWIN zase předvedla ve funkčních demonstracích komponenty polohovacích systémů a lineární techniku pro roboty, včetně velké pojezdové dráhy s robotem Fanuc a synchronizovanou dodatečnou 8. osou.
V rámci doprovodného programu proběhly desítky akcí, kromě konferencí, workshopů, seminářů či panelových diskusí např. tradiční projekt automatizace balicího procesu, kdy návštěvníci mohli vidět v provozu vzorovou balicí linku Kaletech Packaging Live, nová Technologická expozice zase formou případových studií představila zkušenosti českých výrobních firem s nasazením nových technologií. Popáté se uskutečnil projekt Digitální továrna 2.0 (účastnilo se jí více než 40 firem), který připravili Národní centrum Průmyslu 4.0 se svými partnery.
Poprvé proběhla v nové formě i největší přehlídka profesionálních 3D tiskáren, skenerů a souvisejících služeb, včetně odborné konference Fórum aditivní výroby. Hned první den veletrhu proběhl rovněž druhý ročník logistické konference Innovative Logistics, kde byly vyhlášeny nejlepší logistické projekty v soutěži The Best of Czech and Slovak Logistics. Na závěr prvního dne byly rozděleny i prestižní Zlaté medaile za nejlepší inovativní exponáty.
V řadě doprovodných akcí bylo možné dozvědět se spoustu zajímavých informací, které návštěvníkům MSV umožnily získat lepší přehled o situaci v českém průmyslu, zejména strojírenství, které je jeho klíčovou součástí i v mezinárodním kontextu. Jednou z nejzajímavějších byla tisková konference SST, kde vystoupili např. prezident SST a generální ředitel společnosti TOS Varnsdorf Jan Rýdl a ředitel SST Ivo Červenka. Poukázali na skutečnost, že v posledních letech strojírenský průmysl v ČR stagnuje a v období 2022-2023 dokonce historicky poprvé převážil dovoz strojů do ČR nad jejich exportem.
Příčinou je hlavně inflace, vysoké ceny energií i vstupních materiálů a neúměrná byrokracie (např. na licenci k vývozu strojů tzv. dvojího užití se mnohdy čeká i rok a zákazníci, jimž asijská konkurence nabízí kratší termíny dodání, tolik trpělivosti nemají). A i když se vývoz českých obráběcích a tvářecích strojů letos vrátil k růstu, problémy přetrvávají. Stěžejním problémem i řešením je podle SST zejména schopnost investovat do inovací, které se však netýkají jen zlepšování parametrů produktů a jejich efektivity, ale musí zahrnovat i s nimi spojené služby.
Petr Kostolník
Foto: Petr Neckař