rossleor asseco murr

Strojaři ze Zlína zaujali na MSV

Mezi vystavovateli, kteří přijeli na 65. ročník MSV v Brně představit své novinky, byl i český strojírenský gigant, akciová společnost TAJMAC-ZPS, který předvedl nový dlouhotočný automat a inovovanou řadu digitálního řešení ReCON a oba produkty se setkaly s velkým zájmem.

 

Kromě vystavených  strojů – nového dlouhotočného automatu K‘MX 620 divize MANURHIN K‘MX a vertikálního obráběcího centra ZPS MCV1060i, které představila divize ZPS (návštěvníci si mohli prohlédnout i skelet tohoto stroje), byla lákadlem expozice TAJMAC-ZPS i digitalizace reprezentovaná představením produktové řady ReCON v inovované a rozšířené verzi.
Jak zdůrazňuje zlínský výrobce, strojírenská technika už zdaleka není jen „železo“, nekončící souboj o stále lepší parametry se neodehrává jen v oblasti vylepšování konstrukčních řešení či materiálového inženýrství, ale stále více i v digitální sféře a vývoji řešení, které umožní se stroji lépe pracovat, kontrolovat jejich stavy a digitálně zlepšovat jejich vlastnosti. A právě na ně se TAJMAC-ZPS intenzivně zaměřuje. Příkladem je i na loňském MSV představená platforma ReCON, jejíž nabídka byla letos rozšířena o řadu dalších funkcionalit a aktuálně zahrnuje sadu následujících modulů:

ReCON CONNECT – standardizovaný protokol pro čtení dat ze stroje pomocí OPC UA serveru s možností rozšíření o MS SQL/MariaDB databázi a postavení jednoduchého PowerBI reportingu.
ReCON MES – monitorovací systém pro výrobu a montáže, měření výkonu strojů, pracovišť, zaměstnanců včetně APS, CMMS, REP. Nabízí OEE, Real-Time Data a zlepšení efektivity výrobních procesů.
ReCON APS – dílenské plánování výroby a práce s přehlednou vizualizací průběhu dávky, vyhodnocení produktivity pro každou operaci.
ReCON CMMS – evidence poruch na stroji, plánování preventivní údržby, ticketovací systém poruch.
ReCON REP – standardizované reporty s možností propojení PowerBI.
ReCON JOB – nástrojové hospodářství včetně přenosu korekcí sestav do řídicího systému stroje.
ReCON ESG – příprava na EURO7, reporting SCOPE 2 s vyhodnocováním spotřeby elektrické energie, stlačeného vzduchu a nákladovosti výrobku.
ReCON SQC – inprocesní měření kusů a on-line korekce, záznamy měření a evidence OK/NOK.
ReCON TWM – kontrola opotřebení a zlomení nástroje v reálném čase.

Na MSV nám tyto digitální aktivity firmy představil vedoucí týmu, který je za ně zodpovědný, manažer prodeje Květoslav Hořčica.

Co mohli návštěvníci na stánku TAJMAC-ZPS vidět a co nového se od loňska podařilo?
Loni jsme na MSV poprvé vystavovali novou digitální platformu ReCON, naše digitální řešení, a od té doby jsme pokročili dále. Základ platformy jako takové je hotový, a nyní postupně rozšiřujeme funkčnost o nové přídavné moduly, které zde na MSV představujeme.
Atraktivní novinkou je hlavně modul nástrojového hospodářství ReCON JOB, který byl vyvíjený na žádost zákazníka, aby hlídal duplicity nástrojů a snižoval seřizovací časy. Když třeba nástroj dlouho leží u nějakého stroje, a vyskytne se potřeba použít ho na jiném, tak není přesně známo, v jakém je aktuálně stavu, zda je možné ho bez obav použít…, proto se často „pro jistotu“ nakoupí druhý. Tím dojde ke zbytečné duplicitě, které by se jinak bylo možné využitím našeho systému vyhnout.
Tento modul by měl omezit nástrojové duplicity a šetřit seřizovací čas, protože seřizovač nemusí stavět dalších 20 minut danou sestavu, když si ji může vzít z nepoužívaného stroje, protože ví, že má dostatečnou životnost. Pokud tedy v našem případě ušetříme třeba jen 20 % nástrojového hospodářství, přestavuje to velmi rychlou úsporu desítek milionů korun.
Další novinkou je plánovací modul ReCON APS, kterým ale nechceme konkurovat zavedeným velkým plánovacím systémům. Tento modul se primárně věnuje dílenskému plánování, protože věříme, že lepší výrobu nikdo jiný než člověk nenaplánuje. Umožňuje vše potřebné vizualizovat a zpřehlednit nejen pro plánovače, ale i pro všechny ostatní zúčastněné. A hlavně je zdarma součástí našeho základního balíčku k MES.
A v neposlední řadě představujeme i modul, který se věnuje ESG problematice. Ten měří spotřebu elektrické energie na stroji i stlačený vzduch, což jsou dvě nejdražší média na obráběcích strojích. Díky tomuto modulu můžeme dokladovat, kolik činí spotřeba těchto komodit na vyrobený kus.  

Takže směr, kterým jste se vydali, je správný?
Rozhodně je, což je patrné i ze zájmu návštěvníků. Už první den veletrhu se u nás zastavovalo dvakrát více lidí než loni. Každý ve firmách dnes chápe, že optimalizace a digitalizace procesů je jediná cesta, jak získat 10 či 20 % výkonu navíc. Protože „železo“ již o moc rychlejší neuděláme, to znamená, že musíme optimalizovat proces.

Software jako služba bude pro firmy atraktivní variantou, protože je nesvazuje nutností provést investici, že?
Investice za tuto službu je desetinová v porovnání s tím, když by se produkt pořizoval do plnohodnotného vlastnictví jako nákup. Pokud se vezme do úvahy, že takovýto monitorovací systém je schopný třeba ve zmíněném pětiletém horizontu zvednout produktivitu (a nemusí to být těch 20 %, může se to lišit podle situace a podmínek) a firma by ho měla koupit na 10 strojů za čtyři miliony korun s tím, že po splnění toho, co má udělat, bude po oněch pěti letech „zbytečný“, je logicky lepší si ho na tu dobu jednoduše za sumu v řádu stovek tisíc pronajmout. Firma si jej vyzkouší, zda bude pro ni přínosem, případně si vyhodnotí, zda má smysl ho dál provozovat nebo ne.
S novými moduly je systém koncipován tak, že k softwaru v základním balíčku, který by toto mohl splnit, si je možné doplnit ještě další prvky podle uvážení.

Velkou výhodou je, že máte vše vyzkoušené v praxi – přímo na svém vybavení…
Ano. To, co vyvíjíme a připravujeme, je většinou na žádost zákazníka, a když usoudíme, že to má potenciál, rozpracujeme to a vyvineme dále. Poté to odzkoušíme nejen v naší výrobě, ale i u zákazníka, tzn. v jiném provozu.

Důležitý faktor je zřejmě i to, že do vývoje jsou zapojeni lidé z praxe, kteří do problematiky vidí nejlépe, není to jen dílo vývojářů od stolu...
Přesně tak. A to je podle mého názoru i naše velká výhoda oproti jiným, i velkým MES systémům. Protože neděláme jen „ten“ MES, ale posouváme se těmito nástroji i nad něj. Lišíme se od různých MES systémů v tom, že přesně víme, proč to děláme. Tím, že máme vlastní výrobu, jsme vyvinuli řešení na míru výrobním podnikům, pro lidi z praxe. A zákazníkům se líbí jak řešení samotné, tak cenová politika.

Co považujete za hlavní výhody a vylepšení, které novinky přinášejí?
Jednoznačně nástrojové hospodářství, přenášení korekcí a hlídání životností nástrojů. To jsou palčivá témata každé strojírenské firmy bez ohledu na velikost.
Podobně je na tom náš druhý nástroj ESG, což je příprava na veškerý s tím související požadovaný reporting, kterým se firmy zřejmě budou muset ze zákona zabývat. A není jiný způsob než požadované opravdu začít měřit.
Žádný systém nebude fungovat, dokud se do něj nevloží informace, ty se ale do něj snažíme dodat co nejméně invazivní cestou, tj. srozumitelným a jednoduchým způsobem, a spolehlivě odladit vše, co řešíme, i přenosy nástrojových korekcí na změřené nástrojové sestavě, které eliminují možnost zanesení chyby. Systém automaticky propíše korekci, kterou seřizovač na nástrojové sestavě naměřil, takže člověk do ní nemusí zasahovat.
Nesnažíme se lidi z procesu odstavit, ale především jim práci ulehčit a ovládání strojů maximálně zjednodušit. Rádi bychom docílili toho, aby náš systém nebyl komplikovaný, ale obsahoval vše potřebné. Aby ráno mistr přišel do práce, otevřel ReCON a podle toho, jaké prvky a funkce má zakoupené, viděl vše, co potřebuje ke své práci.

Josef Vališka
Foto: TAJMAC-ZPS

 


Novinka: MANURHIN K‘MX 620
Dlouhotočný automat se dvěma vřeteny, C osami na obou vřetenech, 5 a 6 lineárním osami a poháněným nástroji pro obě vřetena dokáže velmi produktivně obrábět dílce z tyčového materiálu do Ø 20 mm v překrytém čase různým nástrojem na obou vřetenech současně. Stroj patří k nejrychlejším 5osým dlouhotočným automatům na trhu.    

 
Publikováno: 28. 11. 2024 | Počet zobrazení: 128 článek mě zaujal 9
Zaujal Vás tento článek?
Ano